12 kwietnia 2012
Optymalizacja stron

Znaki narodowe w adresach url

Od pewnego czasu możemy kupować domeny z polskimi znakami. Jak to wpływa na pozycję takiej strony w Google? Czy używanie znaków narodowych jest korzystne z punktu widzenia widoczności naszej strony w Google?

Otóż wyszukiwarka jest w stanie sobie “poradzić” z sytuacją, gdy w urlu “spotka” niewystepujące w angielskim alfabecie znaki. Algorytm jest tak napisany, że nie stanowi dla niego problemu poruszanie się w obrębie takiej strony czy indeksowanie serwisów, w których w adresach url znajdziemy “ogonki”. Wydawałoby się zatem, że używanie znaków typu “ń”, “ć” czy “ż” nie powinno  być rzadkością. Tymczasem tak nie jest. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – Google zaleca ich …. nieużywanie.

Dlaczego? Okazuje się, że powód jest inny niż możliwość wystąpienia problemów z interpretacją takich adresów po stronie wyszukiwarki. Jak podkreśla Matt Google nie jest jedyąa wyszukiwarką:

A lot of search engines are not looking for unsual non-ASCII characters in theURL path

czyli “nie wszystkie wyszukiwarki potrafią analizować znaki inne niż ASCII znajdujące się w adresach url.”

Osobiście uważam, że urle z polskimi znakami nie są dobre też z innego powodu. Spróbujcie np. przeliterować obcokrajowcowi taki adres… Od razu przypomina mi się “Jak rozpętałem Drugą Wojnę Światową”  – powodzenia :)

Jakich liter używać w url – dużych, małych – a może … jest to obojętne?

I tutaj już trzeba uważać. O ile bowiem w adresie domeny wielkość liter nie ma znaczenia, o tyle już w adresach poszczególnych stron – już tak. Zmiana wielkości litery zmienia nam adres. I o ile niektóre serwery to poprawiają – o tyle nie jest tak zawsze. Najlepiej jest stosować coś, co jest pewnym standardem – czyli używać tylko małych liter w urlach. Inaczej ktoś, kto szuka naszego produktu/usługi, wpisze błędnie adres, np. rozpoczynając nazwę adresu url tak, jak to “widział przed chwilą” z dużej litery – a tymczasem “powinien był” rozpocząć go z małej i … zobaczy stronę błędu 404 – i moliwe, że stracimy Klienta.

Dlatego w przypadku adresów warto trzymać się jednej zasady – używamy w nich tylko i wyłącznie małych liter. I kropka.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  spamerman 13 kwietnia 2012, 13:08

  Matt wygląda zdecydowanie lepiej, gdy ma włosy.

  Kapsel 13 kwietnia 2012, 13:18

  ORT: nie tyle “z dużej”, co dużą literą, tak na przyszłość ;)

  Seo-Profi 13 kwietnia 2012, 13:47

  Yes sir :)

  wkbankier@poczta.onet.pl 16 stycznia 2013, 11:21

  litery są wielkie i małe

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii