14 lutego 2016 | Aktualizacja: 22 stycznia 2017
Optymalizacja stron
Zmiana algorytmu

zmianaMimo, że od dawna wiadomym jest, że zmiana struktury serwisu lub też “przeprowadzka” na nowy silnik związana jest z koniecznością wykonania odpowiednich przekierowań 301 to nadal wielu programistów o tym “nie wie” czy … “zapomina”.  Konsekwencję zaniechań są zaś w skrajnych przypadkach zabójcze dla stron, których te zaniechania dotyczą.

Wczoraj rozmawiałem z firmą, która zanotowała 90% spadek ruchu. Sklep, który istnieje w Sieci od 2 lat, praktycznie z dnia na dzień zanotował potężny spadek odwiedzin, a co za tym idzie, także i sprzedaży. Prawdziwym pechem jest zaś to, że … firma nie ma już dostępu do starej wersji sklepu, ponieważ ona już nie istnieje.

NIGDZIE nie ma zapisanej starej struktury oferty.

Cache w Google pokazuje już nowy serwis.

Sprawdziłem sobie kopię archiwalną strony dostępną w serwisie web.archive.org – niestety, widać taki komunikat

Brak kopii strony w Webarchive

Kolejnym krokiem, jaki teraz należy wykonać jest analiza profilu błędów 404 plus analiza profilu linków przychodzących – jeżeli do serwisu prowadziły linki to jest duża szansa, że większość z nich Google (lub inne serwisy) wychwyciły.

Na koniec dodam, że zmiana silnika zbiegła się w czasie z niefortunnym działaniem właściciela serwisu, który … zmienił jego strukturę w wyniku czego produkty z dnia na dzień zmieniły swoje adresy url – produkt, który przed przeprowadzką był w kategorii A jest teraz w kategorii B (totalnie nowej, aby było ciekawie)

Zakręcona sytuacja ….

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  AdamD 14 lutego 2016, 17:05

  A jest takie proste rozwiązanie. Robić raz na jakiś czas kopię sitemapy klienta i po sprawie ;-)

  Sebastian Miśniakiewicz 14 lutego 2016, 17:48

  To nie był jeszcze Klient – ot, znajomy poprosił mnie o rzucenie okiem na sklep kolegi.
  Ale pomysł, o którym napisałeś, dobry – prosty, ale skuteczny ! :)

  AdamD 14 lutego 2016, 18:06

  Może mają starą mapę na localu albo w gsc ;-)

  Sebastian Miśniakiewicz 14 lutego 2016, 18:09

  Niestety nie – tu jest taki zbieg pechowych zdarzeń, że jeszcze takiej sytuacji nie widziałem :)
  Tu nie było GSC – a programistę, jak z nim rozmawiałem, to musiałem “ustawić do pionu” – bo mówił mi, że to się “samo ponaprawia”
  Ech, takie kwiatki nadal się zdarzają – na całe szczęście coraz rzadziej już – rynek weryfikuje coraz sprawniej kompetencje “specjalistów”

  Marta 15 listopada 2016, 13:56

  Gdzie w click shop zmienić atrybut stopki w tym sklepie wiesz może? Lub do kogo mam się zwrócić co będzie potrafił to zrobić ?

  Sebastian Miśniakiewicz 16 listopada 2016, 6:50

  Hej.
  Nie wiem :)
  Zadzwoń do BOKu – za to im się płaci, aby rozwiązywali tego typu zapytania.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii