Optymalizacja stron

Zmieniasz silnik sklepu internetowego? Zadbaj o przekierowania 301

6 komentarzy

zmianaMimo, że od dawna wiadomym jest, że zmiana struktury serwisu lub też „przeprowadzka” na nowy silnik związana jest z koniecznością wykonania odpowiednich przekierowań 301 to nadal wielu programistów o tym „nie wie” czy … „zapomina”.  Konsekwencję zaniechań są zaś w skrajnych przypadkach zabójcze dla stron, których te zaniechania dotyczą.

Wczoraj rozmawiałem z firmą, która zanotowała 90% spadek ruchu. Sklep, który istnieje w Sieci od 2 lat, praktycznie z dnia na dzień zanotował potężny spadek odwiedzin, a co za tym idzie, także i sprzedaży. Prawdziwym pechem jest zaś to, że … firma nie ma już dostępu do starej wersji sklepu, ponieważ ona już nie istnieje.

NIGDZIE nie ma zapisanej starej struktury oferty.

Cache w Google pokazuje już nowy serwis.

Sprawdziłem sobie kopię archiwalną strony dostępną w serwisie web.archive.org – niestety, widać taki komunikat

Brak kopii strony w Webarchive

Kolejnym krokiem, jaki teraz należy wykonać jest analiza profilu błędów 404 plus analiza profilu linków przychodzących – jeżeli do serwisu prowadziły linki to jest duża szansa, że większość z nich Google (lub inne serwisy) wychwyciły.

Na koniec dodam, że zmiana silnika zbiegła się w czasie z niefortunnym działaniem właściciela serwisu, który … zmienił jego strukturę w wyniku czego produkty z dnia na dzień zmieniły swoje adresy url – produkt, który przed przeprowadzką był w kategorii A jest teraz w kategorii B (totalnie nowej, aby było ciekawie)

Zakręcona sytuacja ….

GD Star Rating
loading...
Zmieniasz silnik sklepu internetowego? Zadbaj o przekierowania 301, Zmieniasz silnik sklepu internetowego? Zadbaj o przekierowania 301, 6.6 out of 10 based on 5 ratings Zmieniasz silnik sklepu internetowego? Zadbaj o przekierowania 301
autor 1407 artykułów opublikowanych na blogu

Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na oficjalnym Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google?

Tak, chcę >>


Opinie i Komentarze

AdamD 14 lutego 2016, 17:05

A jest takie proste rozwiązanie. Robić raz na jakiś czas kopię sitemapy klienta i po sprawie ;-)

Sebastian Miśniakiewicz 14 lutego 2016, 17:48

To nie był jeszcze Klient – ot, znajomy poprosił mnie o rzucenie okiem na sklep kolegi.
Ale pomysł, o którym napisałeś, dobry – prosty, ale skuteczny ! :)

AdamD 14 lutego 2016, 18:06

Może mają starą mapę na localu albo w gsc ;-)

Sebastian Miśniakiewicz 14 lutego 2016, 18:09

Niestety nie – tu jest taki zbieg pechowych zdarzeń, że jeszcze takiej sytuacji nie widziałem :)
Tu nie było GSC – a programistę, jak z nim rozmawiałem, to musiałem „ustawić do pionu” – bo mówił mi, że to się „samo ponaprawia”
Ech, takie kwiatki nadal się zdarzają – na całe szczęście coraz rzadziej już – rynek weryfikuje coraz sprawniej kompetencje „specjalistów”

Marta 15 listopada 2016, 13:56

Gdzie w click shop zmienić atrybut stopki w tym sklepie wiesz może? Lub do kogo mam się zwrócić co będzie potrafił to zrobić ?

Sebastian Miśniakiewicz 16 listopada 2016, 6:50

Hej.
Nie wiem :)
Zadzwoń do BOKu – za to im się płaci, aby rozwiązywali tego typu zapytania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii