27 września 2013
Optymalizacja stron

serwerNiekiedy zdarza się sytuacja, w której chcemy zmienić serwer. Najczęściej znajduje się on u innego providera, co wymusza na nas konieczność zmiany ustawień DNS domeny. Wiele osób popełnia przy tej okazji “szkolny błąd” polegający na skasowaniu serwisu ze starego serwera, przeniesieniu go na nowy serwer – i dopiero wtedy zmianie DNSów. No i mają wtedy problem – w skrajnym przypadku propagacja DNSów może potrwać nawet 48 godzin, co oznacza, że serwis zniknie nawet na 48h z Sieci, ponieważ domena nadal będzie “widzieć” stare DNSy. Należy też wspomnieć, że jeżeli robot wyszukiwarki trafi na stronę, która nie działa, to ją nam …. wyindeksuje. Co to oznacza np. w szczycie sezonu w branży, w której działa dany serwis, nie muszę chyba mówić.

Przypomnę, że poprawny sposób przenoszenia domeny na nowy serwer wygląda w uproszczeniu tak:

 1. stawiamy serwis na nowym serwerze – nie usuwając domeny ze starego serwera
 2. zmieniamy DNSy domeny – w miejscu, gdzie ją zakupiliśmy (możemy ją mieć w jeszcze innej firmie niż serwer)
 3. kiedy zauważymy, że domena ma już nowe DNSy dopiero wtedy usuwamy stronę ze starego serwera.

Jeżeli zachowamy taką kolejność to nasz serwis ZAWSZE będzie działał (oczywiście możemy stracić jakieś komentarze, ale to nie problem :)

Domena w Home.pl a zmiana serwera na zewnętrzny serwer

Po krótkim wstępie przechodzimy do meritum wpisu. Jak poinformował mnie właśnie Maciek Lewiński niestety w Home.pl opisana wyżej procedura nie zadziała w sytuacji, gdy mamy i domenę, i serwer w Home.pl, z prostej przyczyny – zdarza się, że tuż po ustawieniu dyspozycji przepięcia domeny na inne serwery,home.pl od razu odcina dostęp WWW do plików znajdujących się na ich serwerze. , wyświetlając osobie wchodzącej na stronę takie oto “coś”

403 Forbidden

You don’t have permission to access this document.

Czyli mówiąc krótko mimo, że webmaster zadbał o to, aby zmienić DNSy we właściwym momencie, to i tak jego strona nie działa….

To duży bug i mam nadzieję, że firma zwróci na to uwagę. Nie wiem, czemu ma służyć procedura wyłączania dostępu do strony znajdującej się na serwerze Home, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  decent 28 września 2013, 14:08

  “jeżeli robot wyszukiwarki trafi na stronę, która nie działa, to ją nam …. wyindeksuje.”

  http://www.youtube.com/watch?v=4eYJuT0yGrI

  I po co straszyć ludzi i siać panikę ??? Sam miałem kilka razy sytuację gdy serwer padła a raz usunąłem stronę z serwera przywracanie zajęło kilka dni i nic złego się nie stało. Tworzenie Kolejnych bajek z mchu i paproci, chcesz być lepszy od Kaspara ???

  Sebastian Miśniakiewicz 28 września 2013, 14:20

  Matt Mattem, a życie i doświadczenie … życiem i doświadczeniem.
  Ja już widziałem takie sytuacje, więc zwracam uwagę.

  Jak sklep ma obrót dzienny 1000 zł, to twoim zdaniem kilka dni “to bajka z mchu i paproci”? :)

  Proszę, nie przesadzajmy….

  Siemasz 29 września 2013, 12:01

  Nie chodzi czy sklep ma 1000 czy milion, TO oczywiste ze w przypadku sklepu nie mozna sobie pozwolic na jego niedziałanie !
  Decentowi chodzi o to ze serwis nie dzialajacy przez pare dni NIE ZOSTANIE wyindeksowany . Sproboj udowodnic ze jest inaczej..

  Sebastian Miśniakiewicz 29 września 2013, 19:04

  Szkoda czasu na to.
  Kiedyś nofollow nie szkodziło, teraz szkodzi – co to zmieniło dla kogoś, kto dba o serwis?

  K-Załamka 30 września 2013, 8:14

  “Kiedyś nofollow nie szkodziło, teraz szkodzi” Sebastian rozwiń prosze temat bo się troszkę przestraszyłem

  Sebastian Miśniakiewicz 2 października 2013, 16:05

  Niedawno był filmik z Mattem na ten temat – https://blog.seo-profi.pl/czy-linki-z-atrybutem-nofollow-moga-zaszkodzic-pozycji-strony-w-google/
  Z niego wynika, że jak jest tego baaardzo dużo (pytanie, co to znaczy – to już Google decyduje…) to strona moze zostać ukarana…

  home.pl 2 października 2013, 9:10

  Dziękujemy za poruszenie tej kwestii na blogu. W przypadku przenoszenia hostingu sugerujemy rozwiązanie polegające na przekierowaniu domeny po rekordzie A na serwer docelowy. Następnie po jednej godzinie, należy zmienić delegację na serwery DNS docelowe. Przy takim działaniu, czas propagacji domeny zostaje skrócony do jednej godziny.

  Sebastian Miśniakiewicz 2 października 2013, 16:05

  Witam.
  Moge prosić o rozpisanie procedury step by step – wiele osób czytających bloga nie jest biegłych na tyle, aby samodzielnie “grzebać w ustawieniach domeny”.
  Dziękuję!

  Kwas 4 października 2013, 10:21

  Tekst sponsorowany?

  Sebastian Miśniakiewicz 7 października 2013, 0:20
  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii