29 czerwca 2010 | Aktualizacja: 13 kwietnia 2020
Wyszukiwarka Google
hosting

Hosting z reguły wybieramy bardzo rzadko. Jeżeli już zrobimy rozeznanie wśród znajomych czy na forum, albo damy się “zwieść” reklamie i wybrać hosting za 1000 zł w skali roku, podczas gdy w zupełności wystarczy nam znacznie mniejsza kwota, to już trzymamy się providera przez długi czas. I musi zaistnieć szczególna okoliczność, aby go zmienić.

Niekiedy jednak zachodzi konieczność zmiany providera – z reguły z powodów technicznych (np. rozwój strony wymaga przejście z serwera wirtualnego na dedykowany albo zbyt duża ilość awarii uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie strony). Rzadko zastanawiamy się, jaki ma to wpływ na SEO. Jednak jeżeli już mamy sporą witrynę, to jesteśmy świadomi pewnych kwestii i dlatego zmianę dokonujemy rozważnie.

Temat zmiany hostingu i ewentualnego jego wpływu na pozycje strony w SERPach został przedstawiony Mattowi w postaci pytania: “Posiadamy całkiem sporą stronę. Za kilka tygodni zmieniamy providera (będzie on z tego samego kraju). Czy powinniśmy martwić się o pozycje strony w wynikach wyszukiwania?

Odpowiedź brzmi: “prawdopodobnie nie”.

Jak zauważa Matt, zmieniony zostanie hosting, nazwa strony – domena – pozostanie bez zmian. Zmianie ulegnie zapewnie IP (Matt domyśla się, że właśnie dlatego postawiono to pytanie) – ale to też nie powinno stanowić problemu. Tym bardziej, że hosting będzie w tym samym kraju. Matt mówi to z dużym przekonaniem, bazując na … swoim własnym doświadczeniu, gdzie wielokrotnie zmieniał hosting i nigdy nie stanowiło to problemu dla jego strony/stron.

To, co można zrobić przy przejściu strony na nowy serwer, z nowym adresem IP, to ustawić w DNS tzw. “Time to Live” (TTL) na minimalną wartość, wcześniej wgrywając stronę na nowy serwer, nie kasując jej jednocześnie ze starego. Dlaczego? Ponieważ przy długim okresie przetrzymywania strony w cache’u system może sprawdzić DNSy domeny, aby następnie zapisać je w cache’u na okres 24 godzin, aby po tym okresie … pójść na stary adres, a tam strony już nie będzie.

Z tego powodu należy, jak jest taka możliwość, ustawić TTL na jak najkrótszy czas – np. na 5 minut, przenieść wcześniej stronę na nowy serwer, po czasie, jak strona znajdzie się już na nowym serwerze zwyczajnie przełączyć DNSy na tylko nową lokalizację i … to wszystko.

Nawet jednak, jak nie uda się zmienić adresu tak szybko – niektóre strony czy wyszukiwarki zapamiętują adres IP w cache’u na okres 24 godzin – to i tak nie powinno być problemu przy migracji strony z jednego serwera na drugi. Po prostu wtedy należy utrzymać stronę jednocześnie na 2 serwerach i … wszystko będzie OK.

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Adrian 9 listopada 2010, 12:48

Jest coś w tym. Kiedyś przeniosłem stronę w ramach jednego hostingu z IP na inne IP i momentalnie strona spadła mi o kilkanaście miejsc. Była tam ok 2 dni, po czy wróciła ale już na niższą pozycję (6 w dół). Zajęło mi 5 miesięcy na powrót na starą pozycję, i następne 5 na wybicie wyżej. Słowem: trzeba to robić rozważnie

cf.real 15 grudnia 2010, 20:19

Ja mam super seo hosting w polskiserwer.com.pl i sobie chwale. Nie dość że tani to jeszcze bardzo solidny. Polecam każdemu

krysto 30 kwietnia 2011, 13:39

Jak ustawić TTL? nie mam takiej opcji w panelu zarządzania domenami. Czy trzeba się zwrócić o to do firmy która w której mam zarejestrowane domeny?

Rafał 12 stycznia 2014, 9:50

Miałem zamiar przenieść hosting, ale dobrze, że to przeczytałem

Sebastian Miśniakiewicz 12 stycznia 2014, 9:54

Hosting zawsze warto zmienić, jak są problemy – jak dobrze to zrobisz to unikniesz zawirowań w pozycjach :)

Patryk Zieliński 15 stycznia 2014, 17:39

U mnie po zmianie nie było wahań pozycji. Jedna fraza spadła ale minimalnie.

BGP 30 października 2014, 10:56

Tak, to bardzo banalne, “po prostu wtedy należy utrzymać stronę jednocześnie na 2 serwerach”. Tylko że utrzymanie spójności danych w takim przypadku zazwyczaj banalne już nie jest.

Sebastian Miśniakiewicz 2 listopada 2014, 21:10

Wszystko jest do ogarnięcia – wystarczy w serwisie postawionym na starym serwerze poinformować użytkowników o możliwych problemach – a w przypadku sklepu np. zablokować dokonywanie zamówień ze starego serwera LUB przepisać je ręcznie, jak jest nie tak dużo.
Poza tym zmiany serwerów nie robi się z dnia na dzień – przez jakiś czas dostęp mamy do obydwu serwerów.
Na pewno trzeba podejść do problemu z głową :)

wk 19 września 2016, 18:47

z moich doświadczeń dla kilku stron – jest spadek i to znaczny. dotyczy to sytuacji – zmiany providera na chmure tj cloudflare

Sebastian Miśniakiewicz 19 września 2016, 18:50

A nie przechodziłeś przy okazji na https ?

wojtekk 20 września 2016, 18:21

rzeczywiście tak się stało. trochę nie rozumiem dlaczego. Myślę że to sprawa wordpressa – niedawno gdzieś czytałem że wordpress w najnowszych aktualizacjach będzie chciał dostosować swój silnik pod htpps.
Trochę jest dla mnie niejasne bo w swoim hostingu nie wykupowałem protokołu SSL a moje strony po przejściu na Claudflare wyświetlają się zarówno z http jak też htpps
Ogólnie to ja za bardzo nie lubie wyszukiwarki GOOGLE – wszystkie moje strony są bardzo daleko w przeciwieństwie do BING – wszystkie sklepy w TOP 10
Cały algorytm wyszukiwarki GOOGLE jest dla mnie niejasny. Trochę eksperymentuje i czasami odnosze wrażenie że im wiecej linkuje (niezależnie czy jakościowe linki czy nie) – tym gorzej. A strona zostawiona samopas bez linkowania pnie się do góry w postępie geometrycznym. Ale to taka dygresja.

Sebastian Miśniakiewicz 20 września 2016, 19:59

“czasami odnosze wrażenie że im wiecej linkuje (niezależnie czy jakościowe linki czy nie) – tym gorzej. A strona zostawiona samopas bez linkowania pnie się do góry w postępie geometrycznym”

Bingo !

Tak to działa – i dlatego wiele osób, które kiedyś robiło SEO przeszło na “:wcześniejszą emeryturę” :)

Krzysiek 25 stycznia 2017, 15:37

A jak to się ma do sytuacji, gdy podczas “przenoszenia” strony stawiamy również jej nową wersję.
Gdyby było to tylko odświerzenie strony to można zrobić przekierowania 301 ze starych adresów na nowe, a jeśli w międzyczasie występuje jeszcze przeniesienie na nowy serwer?
Przekierowania 301 umieszczamy na nowym serwerze w htaccess?

Sebastian Miśniakiewicz 25 stycznia 2017, 23:00

Tak, na nowym tylko :) – ponieważ na starym nie zadziała, jak zmieni się DNSy
PS
Zmieniając serwer trzeba wgrać na nowy kopię strony, jak “załapią DNSy” to wtedy usuwa się stronę ze starego serwera.
Niestety, częstym błędem webmasterów jest to, że USUWAJĄ fizycznie stronę ze starego serwera, po czym dopiero dodają na nowy – i strona nie działa kilka godzin/dobę/dłużej (ale to mega rzadko)
“Specjaliści” potrafią postawić stronę, po czym usuwają ze starego serwera. W międzyczasie wychodza błędy, strona przestaje działać… trwa to na tyle, że wylatuje z Google…
Dlatego zawsze należy
1) najpierw postawić stronę na nowym serwerze
2) upewnić się, że wszystko działą
3) zmienić DNSy
4) jak się przepropagują to dopiero za jakiś czas usunąć stronę ze starego serwera
Oczywiście kopia plików i bazy wskazana, bo nigdy nic nie wiadomo …
Są to jednak kwestie, które ma znać webmaster, a nie Klient (czy nawet SEOwiec)

Krzysiek 26 stycznia 2017, 11:57

“Zmieniając serwer trzeba wgrać na nowy kopię strony, jak „załapią DNSy” to wtedy usuwa się stronę ze starego serwera.”

Nie wiem czy dobrze wydedukowałem.
Najpierw przenieść starą stronę na nowy serwer, zmienić DNSy, a później starą stronę zastąpić nową?

Czy można wgrać najpierw nową stronę na nowy serwer, uzupełnić 301, zmienić DNS’y, stara usunąć (po kilku/kilkunastu dniach)?

Sebastian Miśniakiewicz 26 stycznia 2017, 21:09

Starą stronę usuwasz dopiero wtedy, jak nowa działa

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii