Search Console
4 października 2019
Zmiana algorytmu
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor blogu,
specjalista od SEO

Po pewnym okresie zawieszenie, kiedy Google stopniowo przenosiło usługi ze starej Search Console do nowej i „zapomniało” o okresie przejściowym (usuwając opcję zmiany domeny ze starej nie udostępniło jej w nowej) od wczoraj osoby, które chcą z niej skorzystać, mają w końcu tę możliwość

O zmianie zostaliśmy poinformowani przez profil Google na Twitterze

https://twitter.com/googlewmc/status/1179418493999091712

Zmiany adresu domeny dokonujemy przez właściwą opcję dostępną w „Ustawieniach” – wystarczy kliknąć w ten element

a następnie zastosować się do wskazówek od Google (gdzie podkreślono, że najpierw należy zadbać o ustawienie przekierowania 301 ze starej domeny na nową)

aby móc od tego czasu obserwować status procesu migracji

Na zrzucie zaznaczyłem na zielono status domeny, którą aktualnie przenoszę na nowy adres – a poniżej zawartość strony, która się nam pokaże, gdy klikniemy w zaznaczony element – zobaczymy m.in. adres strony przenoszonej oraz docelowej

 

Zmieniając upewnijmy się, że mamy ustawione przekierowanie 301 z WWW na bez WWW przekierowywanej domeny (lub na odwrót). Jeżeli bowiem obie wersje przekierujemy od razu na stronę docelową, to nie dokonamy zmiany adresu dla jednej z wersji przekierowywanej domeny.

Google na stronie Pomocy zwraca uwagę na kilka kwestii istotnych przy dokonywaniu migracji – przede wszystkim na sytuacje, w których nie należy używać narzędzia

Zmiany adresu z http na https. Gdy przechodzisz z protokołu http na https, postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi przenoszenia witryny ze zmianą URL-i. Sami zorientujemy się we wprowadzonych zmianach.

Przenoszenia niektórych stron z jednej lokalizacji do drugiej w obrębie witryny: na przykład z example.com/starasciezka/… do example.com/nowasciezka/…). W takiej sytuacji wystarczy dodać przekierowania i odpowiednio zaktualizować mapy witryny.

Przechodzenia między prefiksem www i innym niż www w tej samej domenie: na przykład z www.example.com do example.com. W takiej sytuacji skorzystaj z tagowania strony kanonicznej lub przekierowań bez użycia narzędzia zmiany adresu.

Przenoszenia witryny bez jakichkolwiek zmian adresu URL widocznych dla użytkownika (czyli wtedy, gdy adres URL witryny pozostaje bez zmian, ale zmieniasz dostawców usług hostingowych lub sieci CDN). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Przenoszenie witryny bez zmiany URL-i.

Dla osób, które chcą dokonać całej procedury krok po kroku, Google przygotowało listę artykułów; dzięki tej liście osoby, które nie zajmują się często migracją stron, poradzą sobie z tym tematem.

GD Star Rating
loading...
Zmiana adresu w Nowej Search Console od Google, Zmiana adresu w Nowej Search Console od Google, 10.0 out of 10 based on 1 rating Zmiana adresu w Nowej Search Console od Google
O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Chcesz zwiększyć widoczność
Twojej strony w Google?

Tak, chcę


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii