10 marca 2012
Wyszukiwarka Google

Kolejny dowód na to, że Google od czasu do czasu może prezentować dziwne wyniki. A jednocześnie na to, że w takiej sytuacji mamy do wyboru kilka wariantów zachowań, czyli możemy

 1. płakać
 2. śmiać się
 3. starać się coś z tym fantem zrobić

Zdecydowanie bardziej preferuję trzecie rozwiązanie. Dlaczego? Ano dlatego, że nie lubię malkontentów, którzy potrafią tylko wylewać swoje żale, a jak trzeba coś zrobić to albo umywają ręce albo … przestają się odzywać. Jeszcze bardziej „denerwują mnie” osoby, które zamiast skupić się na poprawianiu swoich stron pod kątem SEO jedyne co robią w tym zakresie, to, obok „nic nie robienia” pod względem SEO ze stronami swoich Klientó dodatkowo, udając zwykłych użytkowników, wrzucają na Forum Pomocy Google dla Webmasterów swoiste, tasiemcowe „spam raporty”… Niestety, taka to nasza chyba cecha narodowa, że łatwiej przychodzi nam krytykować innych niż starać się naprawiać/ulepszać zauważone nieprawidłowości (anonimowość w Internecie w tym zakresie popłaca…).

A tymczasem poniższy przykład pokazuje, że uwagi zgłaszane przez użytkowników na forach Google są, wbrew temu, co się często czyta, czytane i analizowane przez pracowników Google i  w razie konieczności wdrażane w życie.

Przykład? W jednym z wątków na Google Webmaster Help zauważono taką oto sytuację – po wpisaniu nazwy firmy oraz fragmentu jej adresu Google zwróciło w SERPach dla strony, której Title wygląda następująco

 

PC World Title Tag

 

coś takiego

 

PC World w SERPach

 

Jak zauważyła osoba, która to namierzyła

If you would like to go to google.co.uk and search for „PC Word Teesside Park” you will see the PC World homepage has „mothercare” for a page title within the SERPS. If you would like to go to google.co.uk and search for „PC Word Teesside Park” you will see the PC World homepage has „mothercare” for a page title within the SERPS

Jak wiemy Google potrafi dopasować Title strony w SERPach tak, aby było zbieżne z tym, co szuka internauta. Jednak, jak widać, w tym przypadku coś poszło nie tak. Zapytanie było konkretne – nazwa firmy oraz fragment adresu. Ewidentnie zatem użytkownik nie szukał nic innego niż adresu firmy.

Reakacja Pierr’a Far’a, pracownika Google, była szybka

Thanks RevaxMedia. I’ve passed on your report to the relevant team internally.

Nie powiem – podoba mi się. Mam nadzieję, że na naszym polskim Forum Pomocy Google dla Webmasterów częściej będziemy oglądali takie sytuacje, niż próby „przyłożenia” konkurencji. Czasem mam wrażenie, że z Forum próbuje się zrobić „spam raport premium” :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  ekhm 10 marca 2012, 15:11

  Jak w końcu gugiel poradzi sobie z sztucznymi do bólu zapleczami, to wtedy można dopieszczać swoje strony pod kątem SEO. Ale póki co jak konkurencja ma setki zapleczowych stron, do tego przywali jakimiś blastami i konikami (czy jak tam zwał), to zazwyczaj można sobie pogadać. Szkoda, że nie ma hurtowego formularza spam report – można by wtedy szybciej wysłać do diabła gó..iane zaplecza z mieszarek.

  Colin 10 marca 2012, 15:58

  To w końcu forum Google jest odpowiednim miejscem do zgłaszania nieprawidłowości takich jak pojawienie się dla pewnej frazy siedmiuset losowych domen regionalnych zawierających doorway pages, jak wynika z tytułu, czy takim miejscem nie jest, jak wynika z treści wpisu?

  Seo-Profi 10 marca 2012, 18:02

  Jest, Colin, ale czasem mam wrazenie, że za zgłoszeniem leży tylko chęć doniesienia na konkurencję, a nie inny cel, czyli chęć poprawienia Serpów…

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii