Optymalizacja stron

Zarządzanie domenami internetowymi

Bardzo często zdarza się, że posiadamy kilka domen internetowych i jedną stronę internetową. Jak sensownie zarządzać w takiej sytuacji adresami?

Jeżeli koniecznie chcemy wykorzystać wszystkie domeny, a nie planujemy stawiać więcej niż jedną, obecnie funkcjonującą, stron, wskazane jest wybranie spośród wszystkich adresów jednej, głównej domeny, a następnie ustawienie na nią przekierowania 301 z pozostałych domen. Ten sposób zalecany jest przede wszystkim  w sytuacji, gdy posiadamy obok głównej domeny, np. tanienoclegi.pl, także tanie-noclegi.pl, tanienoclegi.com.pl czy tanienoclegi.com, albo domeny z literówkami, np. tanienocleg.pl.

Wykupując dodatkowe domeny, o nazwie zbliżonej do naszego podstawowego adresu unikamy dwóch niebezpieczeństw. Po pierwsze konkurencja nie podkupi go nam i nie będzie w ten sposób czerpać z popularności naszego serwisu. Po drugie jesteśmy w stanie przekierować ruch na naszą stronę, generowany przez osoby, które błędnie wpisują nasz adres, popełniając w nim np. literówki lub „nie pamiętają”, że rozszerzenie naszej strony to .pl – i wpisują .com.pl.

Niestety błędem, jaki dosyć często występuje,  jest przypisywanie domen do tego samego katalogu z danymi na serwerze, w wyniku czego tworzymy kopie-klony już istniejącej strony. Google jest w stanie to szybko wychwycić i mimo, że będziemy w sieci, to jednak w wynikach wyszukiwania nie będziemy się pojawiać. Mało tego – możliwe jest, że nasza główna strona zniknie z SERPów, ponieważ system „uzna”, że np. tanienocleg.pl są naszą główną stroną…

Najlepiej usiąść i zastanowić się do jakich celów chcemy wykorzystać dodatkowe adresy internetowe. Lepiej poświęcić na to trochę czasu, niż później wyciągać domeny z filtrów. Jeżeli koniecznie chcemy użyć obok podstawowego także kilku innych adresów,  to postawmy na nich np. bloga czy forum. Zamieszczając na takich stronach np. krótką wzmiankę o tym, kto zarządza serwisem, zyskamy dodatkowy ruch, a co za tym idzie – i Klientów.

GD Star Rating
loading...
Zarządzanie domenami internetowymi, Zarządzanie domenami internetowymi, 9.0 out of 10 based on 1 rating Zarządzanie domenami internetowymi

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1378 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *