14 czerwca 2013
Search Console
zapomniałem przedłużyć domenę

zapomniałem przedłużyć domenęJedna ze stron, którą właśnie analizuję, dostała takie oto powiadomienie

W ciągu ostatnich 24 godzin Googlebot napotkał błędy (7) podczas próby pobrania informacji DNS o Twojej witrynie. Ogólny wskaźnik błędów zapytań DNS w Twojej witrynie to 100.0%.

Zastanowiła mnie jedna rzecz – nie tyle sam komunikat – ta domena w przeszłości już go dostała (widać to w narzędziach), ale odsetek – 100%! Sprawdziłem sobie zatem stronę czy się wyświetla poprawnie – i co się okazało? Właściciel … zapomniał przedłużyć ważność domeny. Dobrze, że jest to domena .pl, zatem ma jeszcze trochę czasu (dla domen z końcówka .pl w ciągu 14 dni od wygaśnięcia mamy możliwość odzyskania domeny. gdyby była to domena globalna – .com czy .net – mogłaby przepaść…)

Na co warto zwrócić uwagę w całej sytuacji?

Domena wygasła 11 czerwca, a Google poinformowało o błędach, uwaga – następnego dnia !

Brawo dla Google za bardzo szybki czas reakcji :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Sebastian G. 14 czerwca 2013, 13:21

  Jeśli chodzi o domeny globalne (com, net, org) to mają one znacznie dłuższy okres karencji niż polskie 14 dni. Wynosi on ok. 40 dni więc domeny z globalnymi rozszerzeniami też tak szybko by nie przepadły. :)

  Sebastian Miśniakiewicz 14 czerwca 2013, 13:30

  A jak to jest dla nich z wykupioną opcją?
  też można czekać ‘spokojnie”, jak dla pl’ek – i być pewnym, że przez te 40 dni nikt nam domeny “nie sprzątnie sprzed nosa” – orientujesz się?

  Colin 14 czerwca 2013, 14:29

  http://www.icann.org/en/resources/compliance/faqs:
  My domain name has recently expired, but the domain still exists in the Whois information. When will it disappear?
  There is a 45-day auto-renew grace period following the expiration of a domain name registration. You have the opportunity to renew it during this period. If you do not renew it, the domain name will begin the deletion process and then become available for re-registration.

  Opcje dla domen globalnych nie istnieją.

  Większym problemem jest to, że domena przez te 45 dni może dalej działać normalnie, bo ICANN nie wymaga od rejestratorów usuwania rekordów DNS w takiej sytuacji, chociaż wielu to robi.

  Sebastian Miśniakiewicz 14 czerwca 2013, 14:35

  Colin, co masz na myśli pisząc, że to, że domena dalej działa, to problem?
  Że webmaster nie dostanie ostrzeżenia o tym, że domana mu wygasła i nie będzie miał tych 45 dni na przedłużenie, tak?

  Colin 14 czerwca 2013, 15:57

  Gdy domena przestanie działać, właściciel zauważy że coś jest nie tak, chyba że bardzo rzadko wchodzi na swoją stronę, dodatkowo Google wyśle opisane tutaj przypomnienie.

  Abonent zawsze dostanie e-mailem ostrzeżenia od rejestratora, ale czasami abonent domeny to jakiś “informatyk” z firmy do której należy strona, a ludzie z zarządu nie wiedzą co to jest domena.

  Sebastian Miśniakiewicz 14 czerwca 2013, 16:01

  Dzięki Colin za doprecyzowanie – dla wielu czytelników temat domen to “czarna magia” – świetnie ująłeś to z tym zarządem :) – “ludzie z zarządu nie wiedzą co to jest domena.”

  kmlody84 14 czerwca 2013, 14:54

  Podejrzewam, że z tym jednym dniem to przypadek. Akurat robot wszedł na stronę. :-)
  Częściej się chyba zdarza zapomnieć o odnowieniu domeny “zapuszczonej”, na którą robot i tak nie zagląda za często.

  Inna sprawa, że często właściciele domen(klienci)często zapominają(albo nie wiedzą że trzeba…) przedłużyć własną domenę firmową i takie info w GWT to świetna rzecz dla Agencji, żeby przypomnieć klientowi że strona mu znika :-) Chyba że sam zauważy wchodząc na nią.

  DMati 14 czerwca 2013, 16:26

  “Inna sprawa, że często właściciele domen(klienci)często zapominają(albo nie wiedzą że trzeba…) przedłużyć własną domenę
  oryginalny wpis pochodzi z: https://blog.seo-profi.pl/zapomniales-przedluzyc-domene-spokojnie-google-poinformuje-o-tym-szybko/

  Dlatego fajną sprawą jest auto-odnowienie i problem z głowy ;P

  Sebastian Miśniakiewicz 14 czerwca 2013, 17:55

  Przyznam, że sam z tego nie korzystam. lenistwo, czy …. zacofanie “cywilizacyjne”?

  Effie U. Richmond 16 czerwca 2013, 9:32

  Nagły wzrost liczby błędów może być wynikiem zmian wprowadzonych w witrynie lub tylko przejściowym problemem. Przyczyną mogą być również czynniki zewnętrzne, jak pojawienie się odnośników do nieistniejących podstron. Powiadomienie obejmuje kategorię błędów, w której nastąpił wzrost ich liczby, link do odpowiedniej sekcji w Narzędziach dla webmasterów z listą stron powodujących błąd i wskazówki dotyczące sposobu rozwiązania problemu.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii