5 października 2011 | Aktualizacja: 20 stycznia 2017
Wyszukiwarka Google

Pytanie jest trywialne – większość osób wie, że ban jest nakładany na stronę, która łamie w rażący sposób Wytyczne Google dla Webmasterów. Ukrywanie tekstu, strona przejściowa – itp. itd.

Ostatnio spotkałem się z sytuacją, gdzie ban został nałożony na stronę, która, oprócz pewnych drobnych niedociągnięć nie odstawała od Wytycznych, poza jedną rzeczą – nagłówki H1 na stronach kategorii były ukryte. Ta sytuacja zaważyła na tym, że na stronę został nałożony ręczny ban. Czy słusznie?

Oczywiście nigdy się nie dowiemy, co spowodowało tak drastyczną reakcję skierowaną w stronę witryny nowegu sklepu. Osobiście obstawiałbym za takim krokiem pozostałość starej historii, gdzie strona była typowym zapleczowym śmietnikiem. I pierwsze złożenie prośby o powtórne rozpatrzenie, z tytułu zmiany właściciela pewnie by “przeszło”, jednak pracownik Google “podglądnął sobie stronę dokładnie” i .. znalazł jeszcze ukryte nagłówki. No i stało się – skoro strona od razu łamie Wytyczne, trzeba webmasterowi zwrócić uwagę na to, co robi. Nie powiem, ma to sens – chociaż w tym przypadku błąd ewidentnie spowodowany był niedopatrzeniem związanym z CSS’em, gdzie H1 na stronach kategorii posiadało atrybut display: none.

Zastanawiam się, w kontekście tego, co pisałem o tegorocznym TC Summit, czy takie kwestie będą zgłaszane webmasterom w Narzędziach – np. “Szanowny użytkowniku. (…) wykryliśmy, że na stronach masz ukryte nagłowki H1, co powoduje (…)” – czy też w przypadku przewinień, zakwalifikowanych jako “z zasady umyślne” ukrywania tekstu będą oni musieli nadal żmudnie dochodzić przyczyny usunięcia strony z indeksu. Czas pokaże – z niecierpliwością czekam na zapowiadane nowe komunikaty, ponieważ ich wdrożenie z pewnością ułatwi sprawę webmasterom.

Ten wpis powinien zwrócić uwagę webmasterów, że ban nałożony przez Google na stronę może być wynikiem pozornie mało istotnych błędów…

A Ty – z jakim, pozornie nieistotnym powodem bana zetknąłeś się dotychczas – takim, który utkwił Ci głęboko w pamięci?

Chcesz, abym zdjął bana z Twojej strony ?

Tak, chcę >>

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Marcu 6 października 2011, 9:39

  Nie domknięty znacznik .

  Seo-Profi 6 października 2011, 9:41

  Poważnie? Po zamknięciu dostałeś info, że wycofano ręczną interwencję? Co to był za znacznik – może w ten sposób “coś się schowało”?

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii