25 lipca 2013 | Aktualizacja: 20 kwietnia 2020
Branża SEO

Kaspar SzymańskiJak wszyscy związani z polską branżą SEO już zapewne wiedzą od początku wakacji mamy zmianę na stanowisku “polskiego Guglarza” – po 7 latach pracy w Google Kaspar Szymański przechodzi “na swoje”. Zobacz, co teraz robi Guglarz i … co będzie robił zawodowo już niedługo :).

(Sebastian) Kaspar, Twoja decyzja o zakończeniu współpracy z Google dla wielu osób była zaskoczeniem. Przyznaj się – specjalnie zostawiłeś to “na wakacje”?

(Kaspar) Czas podjęcia decyzji był świadomie wybrany, ale raczej z powodów osobistych. “Wakacje” nie grały przy tym roli. Chodziło bardziej o kwestie organizacyjne związane z transportem, przeprowadzką itd. No i z tym, że nadszedł odpowiedni czas na nowe wyzwania zawodowe.

Po tym, jak 3 lipca bardzo dużo stron dostało powiadomienia o nienaturalnych linkach zacząłem ostatnio myśleć o tym, że była to taka “pożegnalna akcja” ze strony SQT, mająca powiedzieć, że “Kaspara nie ma, ale nie będzie wcale łatwiej” :)

Jestem przekonany, że inicjatywy zespołu Google nie są motywowane w taki sposób. W obydwóch pierwszych kwartałach 2013 rezultaty całego polskiego zespołu były bardzo widoczne i nie mam wątpliwości, że ten trend się nie zmieni. Przyszłość jakości polskiego Internetu widzę bardzo optymistycznie.

Jak oceniasz lata, jakie poświęciłeś na utrzymanie jakości wyników wyszukiwania w naszym kraju? Jesteś zadowolony z osiągniętych efektów, czy też czujesz lekki niedosyt?

Praca nad jakością wyników to niekończąca się rywalizacja zarówno z konkurentami, jak i z tymi, którzy stale szukają drogi na skróty, no i oczywiście współpraca z właścicielami witryn. Osobiście uważam ostatnie lata za szalenie ekscytujący okres, pełen innowacji i pozytywnych zmian dla użytkowników i webmasterów. Myśląc o poziomie globalnej komunikacji oraz ilości i jakości informacji dostępnych dla właścicieli witryn siedem lat temu a dzisiaj, na przykład przez centrum komunikacji w narzędziach Google lub przez wielojęzyczne blogi, cieszę się że miałem swój wkład w ten rozwój.

Liczne okazje do poznania interesujących ludzi z naszej branży, webmasterów, dzięki pracy których internet jest tak ciekawą platformą, spamerów, których kreatywność i pasja bywają fascynujące oraz ludzi, którzy mają wpływ na przyszłość przekazywania informacji, miały znaczący wpływ na mój rozwój, zarówno zawodowy, jak i osobisty.

Nowym “Guglarzem” – a właściwie powinienem powiedzieć “Guglerką”, jest Karolina Kruszyńska aka Karola. Możesz przybliżyć nam tę osobę – na chwilę obecną jest postacią dosyć tajemniczą :) Z mojego doświadczenia kobiety sa bardziej dokładne od nas i … bardziej skrupulatne. Myślisz, że spamerzy mają się czego obawiać? :)

Myślę, że Karolina świetnie sobie poradzi z wyrobieniem własnej reputacji w branży internetowej. Ty oraz reszta polskich TC zapewne poznacie ją osobiście na tegorocznym Szczycie TC w Mountain View w październiku. Każdy, kto jest ciekawy zawodowych opinii Karoliny, może skorzystać również z Forum dla Webmasterów :) A co do spamerów, myślę, że większość z nich nie należy do bardzo bojaźliwych. Łatwiej w każdym bądź razie mieć nie będą :)

Na koniec – możesz uchylić rąbka tajemnicy, co będziesz robił po zakończeniu urlopu? Na razie Barry napisał, że nowym miejscem pracy będzie Berlin. Tyle wiemy :)

Zgadza się, na początek przenoszę się do Berlina, poniekąd prawie rodzinnych okolic dla mnie, ponieważ moi Dziadkowie podchodzą z tego regionu. Zawodowo będę zajmował się udzielaniem pomocy tym, którzy, świadomie lub nie, złamali reguły Google i mają problemy z odzyskaniem widoczności witryny w naturalnych wynikach Google. Będę także prowadził szkolenia dla organizacji starających się uniknąć właśnie takich problemów. W chwili obecnej, wspólnie z moimi byłymi kolegami: Arielem Lambrechtem, Jonasem Weberem i Filim Wiese, finalizujemy przygotowania letnich warsztatów skierowanych do niemieckojęzycznych właścicieli witryn. Będą one dotyczyć ręcznie nakładanych kar, algorytmicznych aktualizacji takich jak Pingwina czy Pandy oraz tego, jak unikać problemów w wynikach wyszukiwania Google.

Dziękuję za rozmowę i … do usłyszenia wkrótce :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  decent 25 lipca 2013, 21:13

  Skoda że Pan Kaspar nie pomyślał o nas szarakach mówiących po Polsku a może jednak zorganizował by takie warsztaty w Polsce ? z Berlina do Poznania według google to raptem 3h :):)

  Sebastian Miśniakiewicz 25 lipca 2013, 21:15

  kto wie, kto wie :)

  Kaspar Szymanski 25 lipca 2013, 22:59

  Będą również warsztaty po polsku :)

  Sebastian Miśniakiewicz 25 lipca 2013, 23:06

  o Proszę :)

  decent 26 lipca 2013, 6:43

  Ale w Polsce :) czy Berlinie, macie już jakiś harmonogram ??? Kiedy i gdzie może na jesień ???

  Kaspar Szymanski 1 sierpnia 2013, 7:54

  Do Berlina co prawda nie jest daleko ale pewnie raczej w Polsce :)

  Dariusz Jurek 26 lipca 2013, 8:39

  ale chyba teraz trochę konkretniej chyba będzie, co? :-)

  Kaspar Szymanski 1 sierpnia 2013, 7:55

  Bardzo konkretnie :)

  Bielack 26 lipca 2013, 15:51

  Ależ genialne posunięcie! Najpierw praca w SQT i poznanie mechanizmów od środka, a potem, już jako wolny strzelec, pomoc przy wychodzeniu z filtrów. Któż lepiej by się do tego nadawało? Mat C.? Z takim nazwiskiem i taką zawodową przeszłością jedno jest pewne – tylko duże i bogate firmy będzie stać na usługi byłego Guglarza ;-)

  Xem 29 lipca 2013, 12:37

  W wpisie znajduje się nienaturalny link… :D

  Sebastian Miśniakiewicz 29 lipca 2013, 12:45

  E, przesadzasz :)

  Marcin 30 lipca 2013, 20:34

  Ciekawie jakie sobie ceny zażyczy za pomoc …. przydałby się jakiś kontakt by się dowiedzieć…. ;-)

  Sebastian Miśniakiewicz 31 lipca 2013, 11:29

  Kaspara “złapiesz” na mediach społecznościowych – podpytaj, może będziesz pierwszym Klientem? :)

  Marcin 31 lipca 2013, 11:39

  hehe, pewnie nie. Nie mam tyle $$$ ;]

  Kaspar Szymanski 1 sierpnia 2013, 7:58

  Cenę letnich warsztatów znajdziesz na stronie http://www.webhelps.de/workshop :)

  internety 2 sierpnia 2013, 9:18

  Powodzenia na nowej drodze życia. Zważając na branżę i doświadczenia, to będzie to droga usłana dolarami :) Gratulacje.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii