Branża SEO
25 lipca 2013

Kaspar SzymańskiJak wszyscy związani z polską branżą SEO już zapewne wiedzą od początku wakacji mamy zmianę na stanowisku „polskiego Guglarza” – po 7 latach pracy w Google Kaspar Szymański przechodzi „na swoje”. Zobacz, co teraz robi Guglarz i … co będzie robił zawodowo już niedługo :).

(Sebastian) Kaspar, Twoja decyzja o zakończeniu współpracy z Google dla wielu osób była zaskoczeniem. Przyznaj się – specjalnie zostawiłeś to “na wakacje”?

(Kaspar) Czas podjęcia decyzji był świadomie wybrany, ale raczej z powodów osobistych. „Wakacje” nie grały przy tym roli. Chodziło bardziej o kwestie organizacyjne związane z transportem, przeprowadzką itd. No i z tym, że nadszedł odpowiedni czas na nowe wyzwania zawodowe.

Po tym, jak 3 lipca bardzo dużo stron dostało powiadomienia o nienaturalnych linkach zacząłem ostatnio myśleć o tym, że była to taka “pożegnalna akcja” ze strony SQT, mająca powiedzieć, że “Kaspara nie ma, ale nie będzie wcale łatwiej” :)

Jestem przekonany, że inicjatywy zespołu Google nie są motywowane w taki sposób. W obydwóch pierwszych kwartałach 2013 rezultaty całego polskiego zespołu były bardzo widoczne i nie mam wątpliwości, że ten trend się nie zmieni. Przyszłość jakości polskiego Internetu widzę bardzo optymistycznie.

Jak oceniasz lata, jakie poświęciłeś na utrzymanie jakości wyników wyszukiwania w naszym kraju? Jesteś zadowolony z osiągniętych efektów, czy też czujesz lekki niedosyt?

Praca nad jakością wyników to niekończąca się rywalizacja zarówno z konkurentami, jak i z tymi, którzy stale szukają drogi na skróty, no i oczywiście współpraca z właścicielami witryn. Osobiście uważam ostatnie lata za szalenie ekscytujący okres, pełen innowacji i pozytywnych zmian dla użytkowników i webmasterów. Myśląc o poziomie globalnej komunikacji oraz ilości i jakości informacji dostępnych dla właścicieli witryn siedem lat temu a dzisiaj, na przykład przez centrum komunikacji w narzędziach Google lub przez wielojęzyczne blogi, cieszę się że miałem swój wkład w ten rozwój.

Liczne okazje do poznania interesujących ludzi z naszej branży, webmasterów, dzięki pracy których internet jest tak ciekawą platformą, spamerów, których kreatywność i pasja bywają fascynujące oraz ludzi, którzy mają wpływ na przyszłość przekazywania informacji, miały znaczący wpływ na mój rozwój, zarówno zawodowy, jak i osobisty.

Nowym “Guglarzem” – a właściwie powinienem powiedzieć “Guglerką”, jest Karolina Kruszyńska aka Karola. Możesz przybliżyć nam tę osobę – na chwilę obecną jest postacią dosyć tajemniczą :) Z mojego doświadczenia kobiety sa bardziej dokładne od nas i … bardziej skrupulatne. Myślisz, że spamerzy mają się czego obawiać? :)

Myślę, że Karolina świetnie sobie poradzi z wyrobieniem własnej reputacji w branży internetowej. Ty oraz reszta polskich TC zapewne poznacie ją osobiście na tegorocznym Szczycie TC w Mountain View w październiku. Każdy, kto jest ciekawy zawodowych opinii Karoliny, może skorzystać również z Forum dla Webmasterów :) A co do spamerów, myślę, że większość z nich nie należy do bardzo bojaźliwych. Łatwiej w każdym bądź razie mieć nie będą :)

Na koniec – możesz uchylić rąbka tajemnicy, co będziesz robił po zakończeniu urlopu? Na razie Barry napisał, że nowym miejscem pracy będzie Berlin. Tyle wiemy :)

Zgadza się, na początek przenoszę się do Berlina, poniekąd prawie rodzinnych okolic dla mnie, ponieważ moi Dziadkowie podchodzą z tego regionu. Zawodowo będę zajmował się udzielaniem pomocy tym, którzy, świadomie lub nie, złamali reguły Google i mają problemy z odzyskaniem widoczności witryny w naturalnych wynikach Google. Będę także prowadził szkolenia dla organizacji starających się uniknąć właśnie takich problemów. W chwili obecnej, wspólnie z moimi byłymi kolegami: Arielem Lambrechtem, Jonasem Weberem i Filim Wiese, finalizujemy przygotowania letnich warsztatów skierowanych do niemieckojęzycznych właścicieli witryn. Będą one dotyczyć ręcznie nakładanych kar, algorytmicznych aktualizacji takich jak Pingwina czy Pandy oraz tego, jak unikać problemów w wynikach wyszukiwania Google.

Dziękuję za rozmowę i … do usłyszenia wkrótce :)

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

decent 25 lipca 2013, 21:13

Skoda że Pan Kaspar nie pomyślał o nas szarakach mówiących po Polsku a może jednak zorganizował by takie warsztaty w Polsce ? z Berlina do Poznania według google to raptem 3h :):)

Sebastian Miśniakiewicz 25 lipca 2013, 21:15

kto wie, kto wie :)

Kaspar Szymanski 25 lipca 2013, 22:59

Będą również warsztaty po polsku :)

Sebastian Miśniakiewicz 25 lipca 2013, 23:06

o Proszę :)

decent 26 lipca 2013, 6:43

Ale w Polsce :) czy Berlinie, macie już jakiś harmonogram ??? Kiedy i gdzie może na jesień ???

Kaspar Szymanski 1 sierpnia 2013, 7:54

Do Berlina co prawda nie jest daleko ale pewnie raczej w Polsce :)

Dariusz Jurek 26 lipca 2013, 8:39

ale chyba teraz trochę konkretniej chyba będzie, co? :-)

Kaspar Szymanski 1 sierpnia 2013, 7:55

Bardzo konkretnie :)

Bielack 26 lipca 2013, 15:51

Ależ genialne posunięcie! Najpierw praca w SQT i poznanie mechanizmów od środka, a potem, już jako wolny strzelec, pomoc przy wychodzeniu z filtrów. Któż lepiej by się do tego nadawało? Mat C.? Z takim nazwiskiem i taką zawodową przeszłością jedno jest pewne – tylko duże i bogate firmy będzie stać na usługi byłego Guglarza ;-)

Xem 29 lipca 2013, 12:37

W wpisie znajduje się nienaturalny link… :D

Sebastian Miśniakiewicz 29 lipca 2013, 12:45

E, przesadzasz :)

Marcin 30 lipca 2013, 20:34

Ciekawie jakie sobie ceny zażyczy za pomoc …. przydałby się jakiś kontakt by się dowiedzieć…. ;-)

Sebastian Miśniakiewicz 31 lipca 2013, 11:29

Kaspara „złapiesz” na mediach społecznościowych – podpytaj, może będziesz pierwszym Klientem? :)

Marcin 31 lipca 2013, 11:39

hehe, pewnie nie. Nie mam tyle $$$ ;]

Kaspar Szymanski 1 sierpnia 2013, 7:58

Cenę letnich warsztatów znajdziesz na stronie http://www.webhelps.de/workshop :)

internety 2 sierpnia 2013, 9:18

Powodzenia na nowej drodze życia. Zważając na branżę i doświadczenia, to będzie to droga usłana dolarami :) Gratulacje.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii