11 października 2010
Wyszukiwarka Google

Czy w ogóle jest to możliwe? Czy strona może pojawiać się w wynikach wyszukiwania pod frazę, która nie znajduje się nigdzie na stronie?

Tak – dzieje się tak w sytuacji, gdy ktoś linkuje do strony anchorem, który nie znajduje się na stronie. Jednak dla Google jest to znak, że strona ma jakiś związek z linkiem i dlatego pojawi się ona w SERPach dla słowa, które znajdować się będzie we wspomnianym anchorze. Skoro bowiem ktoś umieścił do strony link z takim właśnie anchorem, to znaczy, że strona traktuje właśnie O TYM – zatem trzeba ją uwzględnić w wynikach wyszukiwania dla danej frazy.

Oczywiście może się też tak zdarzyć, że nie widać tekstu na stronie, ale … jest on ukryty – np. napisany białą czcionką na białym polu. Albo na dole strony widać linijkę, która po uważnym przyjrzeniu się – a najlepiej wyłączeniu stylów – okazuje się być normalnym tekstem, tylko zmniejszonym do rozmiarów 1px.

Druga sytuacja, pomimo faktu, że Google coraz lepiej sobie radzi z takimi technikami, w dalszym ciągu znajduje zastosowanie – przy mniejszej lub większej świadomości tego faktu przez właścicieli witryn, których to dotyczy. Coraz większa świadomość ludzi czym to może grozić sprawia jednak, że coraz rzadziej sięgamy po takie metody “wzbogacania” strony w treść. A jak już sięgamy, to prędzej czy później właściciel takiej strony trafia na Forum Pomocy Google dla Webmasterów i zadaje “standardowe pytanie” – “Dlaczego moja strona spadła w Google”? :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Devv 22 stycznia 2011, 18:37

  Przyszła mi do głowy taka możliwość iż można umieścić stosowny tekst w standardowym kolorze jaki występuje na stronie, np. czarnym na tle grafiki, będącej akurat w tym miejscu również czarna. Coś takiego jak ukrywanie tekstu w kolorze tła. Czy G czyta kolory z grafiki, byłby w stanie rozpoznać że tekst znajduje się w miejscu w którym stanie się niewidoczny z uwagi tło zdjęcia?

  Seo-Profi 22 stycznia 2011, 19:27

  Hm. Podstawowa zasada, bardzo ostatnio przestrzegana przez Google, brzmi: robot ma zobaczyć to samo, co człowiek. Dla mnie to podpada pod ukrywanie tekstu i nie zalecam takich “technik”.
  Właśnie napisałem posta, który nawiązuje do tematu – coś w tym chyba jest…

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii