Search Console
7 sierpnia 2012
Błędy indeksowania w Narzedziach Google dla Webmasterów - wykres

Wdrażanie nowych rzeczy z reguły powoduje kilka mniejszych czy większych problemów. Jak pisałem np. u mnie w pewnym momencie przestały się wyświetlać wpisy na stronie – działały: strona główna, strony tagów oraz kategorii plus strony statyczne. Wpisy – już nie … Po szukaniu sprawcy winnym okazała się być wtyczka – ale nie ta, która wyłączyłem. Skąd to wiem?

Przyznam, że zapomniałem sobie o wyłączonej wtyczce WP-No-Tage-Base (odpowiada za usunięcie z adresów url „/tag/”). Do dzisiaj – kiedy rano Google poinformowało mnie o … wykryciu dużej ilości stron błędu 404. Od razu sobie pomyślałem – tagi…. Miałem rację.

Komunikat o wystąpienie problemów z indeksowaniem - 404 - Narzędzia Google dla Webmasterów

Klikając w link „Błędy indeksowania” przeszedłem do czytelnego wykresu oraz tabeli, w której są widoczne poszczególne adresu, wyświetlenie których zwracało kod 404. Już rzut oka na pierwszy z nich wszystko mówił

Błędy indeksowania w Narzedziach Google dla Webmasterów - wykres

Ponieważ nie miałem czasu na pisanie odpowiedniej regułki do .htaccessa zdecydowałem się na włączenie w/w wtyczki. Pomyślałem sobie: „Ryzyk-fizyk. Jak znowu mi zablokuje wpisy, będę wiedział, że to jest na pewno ta wtyczka”. Ale –  udało się :). Wpisy się wyświetlają, a „/tag/” zniknęło z urli – problem błędów 404 został rozwiązany.

Jest to kolejny z komunikatów, jakie Google wysyła do webmasterów, kiedy jest coś nie tak z ich stroną. Kolejny dowód na to, że – przede wszystkim najbardziej wartościowe serwisy – powinniśmy mieć koniecznie dodane do Narzędzi.

Informacje przedstawione w Narzędziach są bardzo przejrzyste – klikając na wybrany, nie działający link, dostajemy informacje o szczegółach – m.in. datę pierwszego wystąpienia oraz ostatnich odwiedzin robota

Przykładowy link z błędów indeksowania w Narzędziach Google dla Webmasterów

Przy okazji znalazłem mały błąd w Narzędziach – zamiast „Priorytet” powinna być po prostu „Lp” – priorytetów miałem tyle, ile było błędów

Strony błędu 404 w Narzędziach - lista

Czas reakcji Google – 4 dni. A dokładnie 3,5 – błąd wystąpił w piątek wieczorem, powiadomienie przyszło dzisiaj, tj. wtorek, przed południem.

Kolejny dowód na to, że warto mieć ustawiony adres email do powiadomień, dzięki czemu każdy komunikat, jaki znajdzie się w naszej skrzynce odbiorczej w Narzędziach zostanie niezwłocznie wysłany na nasze konto i będzie można poprawić problem.

Komunikaty możemy usunąć w prosty sposób – pojedynczo lub zaznaczając grupę – maksymalnie 500 rekordów. Co ważne – jeżeli błędu nie usunęliśmy, to i tak te komunikaty się tutaj znowu pojawią – aby przypominać nam o niezałatwionej optymalizacji strony :). I o to chodzi.

GD Star Rating
loading...
Wykryliśmy znaczny wzrost liczby URL-i, pod którymi jest zwracany błąd 404 (nie znaleziono strony), Wykryliśmy znaczny wzrost liczby URL-i, pod którymi jest zwracany błąd 404 (nie znaleziono strony), 9.5 out of 10 based on 2 ratings Wykryliśmy znaczny wzrost liczby URL-i, pod którymi jest zwracany błąd 404 (nie znaleziono strony)
O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Chcesz zwiększyć widoczność
Twojej strony w Google?

Tak, chcę


OPINIE I KOMENTARZE

Mateusz 8 sierpnia 2012, 14:43

A jak ktoś nie chce żeby dana strona już była wyświetlana i ją po prostu usunął celowo?

Sebastian Miśniakiewicz 8 sierpnia 2012, 15:01

Takich rzeczy sie nie robi – zawsze daje się przekierowanie 301 :)

bartek46op 9 sierpnia 2012, 13:09

Jak ktoś chce może usunąć url z indeksu przez narzędzie w GWT – które działa ostatnio bardzo szybko (w 2 dni wykasował 400 wpisów z subdomeny bloga na jednej ze stron – a przekierowywać tego nie było na co i było to zbędne bo blog już nie działał i tylko waliło 404)

Mateusz 11 sierpnia 2012, 8:08

@bartek46op niezły pomysł…. nie wpadłem na to. Pytam bo właśnie tak chce załatwić kilka artykułów do których sporo linków.

Mateusz 11 sierpnia 2012, 12:37

Tylko ciekawe czy będą nadal pokazywane w spisie linki do Twojej strony…. ? jak myślicie ?

Sebastian Miśniakiewicz 11 sierpnia 2012, 14:43

Co masz na myśli, Mateusz? Linki przychodzące?

Mateusz 12 sierpnia 2012, 10:53

Sebastian mam na myśli „linki do Twojej strony” w narzędziach dla webmastera

Sebastian Miśniakiewicz 12 sierpnia 2012, 11:50

Google pokazuje tutaj próbke linków – ale zawsze pokaże Ci też te, które sa problematyczne. czyli jak dostaniesz filtr z alinki przychodzące, nie musisz używac zewnetrznych narzędzi – wchodzich do Narzędzi Google i „tam TOjest” – tylko musisz to znaleźć :)

Mateusz 11 sierpnia 2012, 15:17

Tylko ciekawe czy będą nadal pokazywane w spisie linki do Twojej strony…. ? jak myślicie ? Chodzi mi dokładnie o to, że mam sporą liczbę „nienaturalnych” linków do mojadomea.pl/artykul.html i usuwam ten artykuł ze strony i dodatkowo usuwam url z indeksu przez narzędzie w GWT, to ciekawe czy nadal będzie zliczać linki do tej podstrony?

Mateusz 14 sierpnia 2012, 10:39

No tak, ale mam na myśli to, że np. jest 5 artykułów do których jest sporo linków „nienaturalnych” i usuwam te artykuły tak, że wyświetla się not found, a następnie tak jak napisał bartek46op usuwam url z indeksu przez narzędzie w GWT. To czy nadal będą linki zliczane do tych stron nieistniejących? Czy będą zliczane w Narzędzia dla Webmasterów w „Linki do Twojej strony” o to mi się rozchodzi, czy taki zabieg przyniesie oczekiwany efekt w postaci usunięcia/niezliczania tych „nienaturalnych” linków do tych artykułów.

Sebastian Miśniakiewicz 14 sierpnia 2012, 11:09

Jak usuniesz stronę, to linki, które do niej prowadzą, przestana byc zliczane. Czyli – jak przez jedną stronę dostałeś filtr – bo np. ktoś przywalił linkami wpis swój w Twoim katalogu, to usuwasz taki wpis i zgłaszasz stronę do ponownego rozpatrzenia – i wracasz.
Możesz zaprosić robota na stronę, szybko wykryje 404 dla już nie istniejących stron.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii