Search Console
7 sierpnia 2012
Błędy indeksowania w Narzedziach Google dla Webmasterów - wykres

Wdrażanie nowych rzeczy z reguły powoduje kilka mniejszych czy większych problemów. Jak pisałem np. u mnie w pewnym momencie przestały się wyświetlać wpisy na stronie – działały: strona główna, strony tagów oraz kategorii plus strony statyczne. Wpisy – już nie … Po szukaniu sprawcy winnym okazała się być wtyczka – ale nie ta, która wyłączyłem. Skąd to wiem?

Przyznam, że zapomniałem sobie o wyłączonej wtyczce WP-No-Tage-Base (odpowiada za usunięcie z adresów url „/tag/”). Do dzisiaj – kiedy rano Google poinformowało mnie o … wykryciu dużej ilości stron błędu 404. Od razu sobie pomyślałem – tagi…. Miałem rację.

Komunikat o wystąpienie problemów z indeksowaniem - 404 - Narzędzia Google dla Webmasterów

Klikając w link „Błędy indeksowania” przeszedłem do czytelnego wykresu oraz tabeli, w której są widoczne poszczególne adresu, wyświetlenie których zwracało kod 404. Już rzut oka na pierwszy z nich wszystko mówił

Błędy indeksowania w Narzedziach Google dla Webmasterów - wykres

Ponieważ nie miałem czasu na pisanie odpowiedniej regułki do .htaccessa zdecydowałem się na włączenie w/w wtyczki. Pomyślałem sobie: „Ryzyk-fizyk. Jak znowu mi zablokuje wpisy, będę wiedział, że to jest na pewno ta wtyczka”. Ale –  udało się :). Wpisy się wyświetlają, a „/tag/” zniknęło z urli – problem błędów 404 został rozwiązany.

Jest to kolejny z komunikatów, jakie Google wysyła do webmasterów, kiedy jest coś nie tak z ich stroną. Kolejny dowód na to, że – przede wszystkim najbardziej wartościowe serwisy – powinniśmy mieć koniecznie dodane do Narzędzi.

Informacje przedstawione w Narzędziach są bardzo przejrzyste – klikając na wybrany, nie działający link, dostajemy informacje o szczegółach – m.in. datę pierwszego wystąpienia oraz ostatnich odwiedzin robota

Przykładowy link z błędów indeksowania w Narzędziach Google dla Webmasterów

Przy okazji znalazłem mały błąd w Narzędziach – zamiast „Priorytet” powinna być po prostu „Lp” – priorytetów miałem tyle, ile było błędów

Strony błędu 404 w Narzędziach - lista

Czas reakcji Google – 4 dni. A dokładnie 3,5 – błąd wystąpił w piątek wieczorem, powiadomienie przyszło dzisiaj, tj. wtorek, przed południem.

Kolejny dowód na to, że warto mieć ustawiony adres email do powiadomień, dzięki czemu każdy komunikat, jaki znajdzie się w naszej skrzynce odbiorczej w Narzędziach zostanie niezwłocznie wysłany na nasze konto i będzie można poprawić problem.

Komunikaty możemy usunąć w prosty sposób – pojedynczo lub zaznaczając grupę – maksymalnie 500 rekordów. Co ważne – jeżeli błędu nie usunęliśmy, to i tak te komunikaty się tutaj znowu pojawią – aby przypominać nam o niezałatwionej optymalizacji strony :). I o to chodzi.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Mateusz 8 sierpnia 2012, 14:43

A jak ktoś nie chce żeby dana strona już była wyświetlana i ją po prostu usunął celowo?

Sebastian Miśniakiewicz 8 sierpnia 2012, 15:01

Takich rzeczy sie nie robi – zawsze daje się przekierowanie 301 :)

bartek46op 9 sierpnia 2012, 13:09

Jak ktoś chce może usunąć url z indeksu przez narzędzie w GWT – które działa ostatnio bardzo szybko (w 2 dni wykasował 400 wpisów z subdomeny bloga na jednej ze stron – a przekierowywać tego nie było na co i było to zbędne bo blog już nie działał i tylko waliło 404)

Mateusz 11 sierpnia 2012, 8:08

@bartek46op niezły pomysł…. nie wpadłem na to. Pytam bo właśnie tak chce załatwić kilka artykułów do których sporo linków.

Mateusz 11 sierpnia 2012, 12:37

Tylko ciekawe czy będą nadal pokazywane w spisie linki do Twojej strony…. ? jak myślicie ?

Sebastian Miśniakiewicz 11 sierpnia 2012, 14:43

Co masz na myśli, Mateusz? Linki przychodzące?

Mateusz 12 sierpnia 2012, 10:53

Sebastian mam na myśli „linki do Twojej strony” w narzędziach dla webmastera

Sebastian Miśniakiewicz 12 sierpnia 2012, 11:50

Google pokazuje tutaj próbke linków – ale zawsze pokaże Ci też te, które sa problematyczne. czyli jak dostaniesz filtr z alinki przychodzące, nie musisz używac zewnetrznych narzędzi – wchodzich do Narzędzi Google i „tam TOjest” – tylko musisz to znaleźć :)

Mateusz 11 sierpnia 2012, 15:17

Tylko ciekawe czy będą nadal pokazywane w spisie linki do Twojej strony…. ? jak myślicie ? Chodzi mi dokładnie o to, że mam sporą liczbę „nienaturalnych” linków do mojadomea.pl/artykul.html i usuwam ten artykuł ze strony i dodatkowo usuwam url z indeksu przez narzędzie w GWT, to ciekawe czy nadal będzie zliczać linki do tej podstrony?

Mateusz 14 sierpnia 2012, 10:39

No tak, ale mam na myśli to, że np. jest 5 artykułów do których jest sporo linków „nienaturalnych” i usuwam te artykuły tak, że wyświetla się not found, a następnie tak jak napisał bartek46op usuwam url z indeksu przez narzędzie w GWT. To czy nadal będą linki zliczane do tych stron nieistniejących? Czy będą zliczane w Narzędzia dla Webmasterów w „Linki do Twojej strony” o to mi się rozchodzi, czy taki zabieg przyniesie oczekiwany efekt w postaci usunięcia/niezliczania tych „nienaturalnych” linków do tych artykułów.

Sebastian Miśniakiewicz 14 sierpnia 2012, 11:09

Jak usuniesz stronę, to linki, które do niej prowadzą, przestana byc zliczane. Czyli – jak przez jedną stronę dostałeś filtr – bo np. ktoś przywalił linkami wpis swój w Twoim katalogu, to usuwasz taki wpis i zgłaszasz stronę do ponownego rozpatrzenia – i wracasz.
Możesz zaprosić robota na stronę, szybko wykryje 404 dla już nie istniejących stron.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii