20 czerwca 2011 | Aktualizacja: 29 czerwca 2018
Branża SEO

Tytuł trochę prowokacyjny, prawda? Specjalnie ująłem w cudzysłów “firmy SEO” – ponieważ po lekturze ciekawego wpisu na zagranicznym blogu chciałbym uświadomić osoby, poszukujące specjalistów SEO, że branża ta jest jeszcze tak młoda, że “wszystko jest w niej możliwe”.

W dalszym ciągu można spotkać firmy SEO, które usiłują sprzedawać coś, co jest oferowane za darmo. Pobierają np. opłaty za … zgłoszenie strony do wyszukiwarki. To jeszcze nic – czytałem na zagranicznych blogach o przypadkach, gdzie “firma SEO”  oferowała sprzedaż “narzędzia”, za pomocą którego można zgłaszać stronę do Google w “prosty, automatyczny” sposób. Koszt? Jedyne … 99 USD. Chwila, chwila, to nie koniec – miesięcznego abonamentu!.  Inny przykład, już z naszego rynku, to pobieranie wysokich opłat za przedłużenie wpisu firmy do mapek Google – i to wcale nie za kilkadziesiąt złotych… Wokół branży SEO narosło tyle plotek i niedomówień, że wiele firm uwierzy we wszystko, co się im powie – tych samych firm, które w każdym innym przypadku wykazałyby się znacznie większą przezornością.

Dlaczego tak się dzieje? No cóż – prawdziwe SEO jest trudnym kawałkiem chleba. Algorytm Google zmienia się codziennie – tylko od zeszłego czerwca (2010) weszło tyle zmian oraz zostało opublikowanych tyle informacji na oficjalnych stronach Google, że aby być na bieżąco z nimi trzeba poświęcać dziennie z godzinę do kilku – na wizyty na dobrych blogach czy forach poświęconych SEO. Mało komu się na to chce poświęcać dużo czasu – po co? Szkoda czasu, co nie? Wystarczy kupić książkę, trochę punktów w programach wymiany linków, blasta – i … już jest się specjalistą SEO. Proste, nieskomplikowane – i “się kręci”.

Odpowiedzialne za to są nie tylko firmy SEO, ale i różne serwisy internetowe. Istnieje wiele for czy blogów “branżowych”, które de facto nie skupiają się na tym, co jest najważniejsze w algorytmie Google – jakość i przydatność strony dla użytkownika. Zamiast uświadamiać potencjalnych klientów “o co tak naprawdę tutaj chodzi” powtarzają w kółko niesprawdzone teorie czy  zajmują się testami, które nigdy do końca nie będą miarodajne – z prostej przyczyny. To, że zmieniliśmy jedną rzecz w Title i na drugi dzień strona skoczyła w górę o kilka pozycji nie musi zawsze oznaczać, że ów awans był spowodowany naszym działaniem. Algorytm jest tak bardzo rozbudowany, tak często się zmienia, że nie można mieć pewności, że to właśnie TO spowodowało podniesienie pozycji naszej strony w SERPach. Na takich forach nie ma dążenia do “poznania idei” – jest tylko powielanie w kółko utartych schematów, z których, jak zestawimy je ze sobą, duża część jest … sprzeczna ze sobą. I teraz na takie forum trafia potencjalny Klient. Czytając różne wątki “przeraża się” stopniem skomplikowania SEO i … decyduje się np. na pozycjonowanie poprzez SWL rotacyjne – a potem trafia na Forum Pomocy Google i usilnie twierdzi, że przecież nie robi nic sprzecznego z Wytycznymi Google dla Webmasterów. Przytoczę tutaj wypowiedź Guglarza z SemCampu, jaki odbył się z jego udziałem rok temu w Warszawie. Na spotkaniu tym padło bardzo ważne (warto to zapamiętać) stwierdzenie –  podczas gdy polskie fora i blogi przytaczały “na wyścigi” dowody wdrożania Coffeine’y w Polsce, tak naprawdę była ona w niej już obecna od …. kilku miesięcy. To, co było niby odpowiedzialne za wahania w SERPach, tak naprawdę było spowodowane całkiem innymi czynnikami. Warto o tym pamiętać.

Życie nauczyło mnie jednej rzeczy – jak czegoś nie wiesz, zdaj się na logikę – Google jest “cholernie logiczne”. Myśl o użytkowniku, nie o algorytmie. Twój biznes zasługuje na poważne podejście do tematu. Decydując się na kampanię w mediach robisz biznesplan, rozplanowujesz wszystko do najdrobniejszego szczegółu – dlaczego do SEO podchodzisz w inny sposób?Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją , kiedy by mnie to zawiodło.

Drogi Kliencie – traktuj branżę SEO jak każdą inną. Podchodź do obietnic, jak wszędzie, z wyczuciem. Sprawdzaj, w jaki sposób jesteś traktowany. SEO to nie magia, to zwykła, ciężka praca. Owszem, udaje się często “zakręcić algorytmem” i znaleźć się wysoko w  Google. Jeżeli ktoś jednak śledzi dokładnie wyniki w SERPach danej branży na pewno zauważył, jak często następują tam rotacje. Dopóki bardziej będzie się opłacało użyć Xrumera czy SWLa, dopóty takie sytuacje będą bardzo częste. Czy jest to denerwujące? Niewątpliwie. Jednak SEO jest dla cierpliwych – jak nie masz cierpliwości zostaw promocję w Google osobom, które potrafią i lubią to robić. Skup się na swoim biznesie – czy jak rozwali Ci się opona sklejasz ją sam, czy idziesz do wulkanizatora? Jak chcesz wybudować dom  robisz to sam, przy okazji zdobywać wymagane uprawnienia – czy zatrudniasz specjalistę? Tyle firm zapomina o czymś, co można streścić w jednym słowie – specjalizacja.

Na koniec – nie bójmy się pytać firm SEO o to, w jaki sposób będą prowadzone prace przy naszych stronach. Patrzmy, w jaki sposób z nami rozmawiają – czy chcą nam rzeczywiście pomóc, czy tylko “wcisnąć zestaw beznadziejnych fraz”, pod które nie trzeba się nawet pozycjonować. W końcu z taką firmą wiążemy się na miesiące/lata – no i chyba chcemy wiedzieć za co tak naprawdę płacimy, prawda?

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Budo 22 czerwca 2011, 13:38

  Ja tu nie widzę nieuczciwości. Jest usługa do sprzedania. Dobry handlowiec sprzeda wszystko i drogo. Nie każdy wie jak dodać stronę do Google. Jeśli pierwsza firma pozycjonuje frazę “opony” za 100 zł i druga za 10 tys. zł. Obie wykonują to z sukcesami:) To Ci drudzy są nieuczciwi? Dla mnie wywiązali się z umowy, więc obie są uczciwe. A że przedsiębiorca, który zlecił za 10 tys. trochę przepłacił to już jego lenistwo. Może nie mógł znaleźć nikogo skutecznego za mniej niż 10 tys. Więc też zrobił dobry business bo ma wyniki:)

  Seo-Profi 22 czerwca 2011, 13:47

  Nie przeczytałeś do końca :) – chodzi o opłatę za PRZEDŁUŻENIE WPISU – a takiego wpisu się nie przedłuża. Czy to jest dobre zagranie? Wiesz, można “babci” mającej emeryturę za 800 zł “wcisnąć” systematyczne oszczędzanie za 600 zł – znam taki przypadek. Owszem – to sukces handlowca. Ale czy to sukces sprzedawcy? Nie – dobry handlowiec ma etykę i nie wciśnie komuś na siłę produktu. Będzie w stanie powiedzieć, że coś nie ma sensu – wiedząc, że Klient to doceni. No, ale z etyką, jak piszę w poście – nie tylko w SEO – kiepsko u nas, oj kiepsko…

  Budo 22 czerwca 2011, 14:29

  Co do etyki zgadzam się z Tobą:) Jednak w korporacjach liczy się benchmark. Jak mawiają starzy bankierzy “greed is good”. Lepszy chciwość niż socjalizmy:>
  Dzięki za pracę, którą wkładasz w swojego bloga:)

  Seo-Profi 22 czerwca 2011, 15:30

  Dzięki Budo.
  Mój blog ma się wyróżniać od innych – nie piszę tu o BHS, ponieważ to jest dobre na krótką metę. Jak ktoś poważnie podchodzi do rzeczy, nie musi znać tych “wszystkich maszynek”. Kiedyś mi to ktoś zarzucił, szczycąc się wysokimi pozycjami na “pozycjonowanie” – od dłuższego czasu już jest poza TOP1000 i … szkoli osoby pod kątem pozycjonowania. Pozostawiam to bez komentarza :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii