Filtry, bany, Optymalizacja stron
25 kwietnia 2013
Ukryty pod logiem nagłówek H1 na stronie głównej Allegro

Dzisiaj na polskim Forum Google pojawił się wątek, w którym autor pytał

Pytanie jest takie, czy coś takiego co robi allegro i ebay, niby-h1, jest dozwolone w google? Tzn. według mnie napis znajdujący się
w znacznikach span jest ukryty. Stąd moja wątpliwość.

<h1 class="logo">
    <a title="Allegro.pl - aukcje internetowe, bezpieczne zakupy" href="http://allegro.pl/">
      <span>Allegro.pl - aukcje internetowe, bezpieczne zakupy</span>
    </a>
  </h1>

Moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie – tym bardziej, że jak słusznie zauważył Kombiwar H1 jest ukryte – wyraźnie widać, że jest w stylach przesunięte poza ekran

Ukryty pod logiem nagłówek H1 na stronie głównej Allegro

Dopiero pisałem o innym ukrytym H1, na stronie kategorii… A nie tak dawno Tablica.pl wyszła z filtra … Czy warto „igrać z Google”?

Dlaczego Waszym zdaniem duże serwisy, o mocnej pozycji, robią takie rzeczy?

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Tomaan 25 kwietnia 2013, 22:15

Google mówi jasno: modyfikacje programistyczne nie mogą wpływać na odbiór strony i jej treści oraz na nawigację witryny. Jeśli coś jest ukryte a mało potrzebne, nie użyteczne lub nie wpływa na podgląd witryny w SERPach – może być.

Sebastian Miśniakiewicz 25 kwietnia 2013, 22:24

No nie wiem – podpytam jutro Johna….

Nhoj 2 25 kwietnia 2013, 23:33

Było już o Johna i sam testowałem niejednokrotnie – nie ma wpływu. Tutaj nie ukrywasz de facto treści która ma wpływ na serpy itp itd.

BTW jeśli masz info „Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *” to pokaż te czerwone gwiazdki obok wymaganych pól. Przynajmniej pod Operą 12.15, bo z takiej klikam właśnie.

Sebastian Miśniakiewicz 25 kwietnia 2013, 23:37

H1 nie ma wpływu na SERPy? :)
Dzięki za info z gwiazdkami.

Nhoj 22 26 kwietnia 2013, 11:29

Dobrze, że zobaczyłem smileya, bo już myślałem że to na serio :) Chodziło mi o samo rozwiązanie w formie kombinacji „logo, grafika, span, schowany tekst, h1” itp itd, że dopóki w takim „schowanym” h1 nie nawalisz kupy niepotrzebnego tekstu (tutaj można w nieskończoność dyskutować o tym, co siedzi w Allegro na powyższym screenie w sensie czy to white, grey czy black), a dasz „biały i rzetelny” h1, to serwis nie narusza wskazówek i ma się dobrze w serpach.

Sebastian Miśniakiewicz 26 kwietnia 2013, 11:48

Wiesz, ostatnio często słyszę, że „zawsze tak było, a teraz nagle spadliśmy”.
Dzisiaj John mi potwierdził przypuszczenie – takie rozwiązanie jest ukrywaniem tekstu i algo algorytm przestanie uwzględniać takie coś w rankingu (strona traci), albo SQT może się zainteresować (strona też traci).
Dla mnie takie działania są niepoważne i nie powinny mieć miejsca.

Sławek 27 kwietnia 2013, 13:07

Zapytaj jeszcze swojego wielkiego Johna, czym to rozwiązanie różni się od cufona, czy opisowego altu – niczym. To, że jest to ukrywanie tekstu to stwierdzenie na poziomie woda jest mokra – nie jest to ukrywanie tekstu, a zastępowanie tekstu grafiką wykorzystywane na tysiącach stron.
Bzdury i czepialstwo, nic więcej.

Sebastian Miśniakiewicz 27 kwietnia 2013, 13:25

Czemu tak mało osób potrafi w Polsce rozmawiać rzeczowo o SEO? Stwierdzenie „Zapytaj jeszcze swojego wielkiego Johna” jest, delikatnie mówiąc, czepialskie.
Odpowiem Ci jednak, bo odpowiedź jest prosta
1) cufon – człowiek widzi to samo, co robot
2) alty – Google nie czyta grafik; ale napchanie w altach słow kluczowych to jest już keyword stuffing, z wszelkimi możliwymi konsekwencjami, jakie są z tym związane.
Co do zaś H1 na Allegro – polecam ostatni HO – https://blog.seo-profi.pl/hangout-z-johnem-muellerem-26-04-2013/ – gdzie specjalnie zapytałem o to, aby ukrócić różne „przepychanki słowne”.
Cytuję: „Odpowiedź (na moje pytanie z tym związane) była szybka i konkretna – z punktu widzenia Google jest to ukrywanie tekstu i takiej sytuacji należy unikać. ”
Jak widzisz, nie mam w zwyczaju obrażać kogoś czy pomniejszać czyjejś roli – preferuję konkrety – stosując taki sposób dyskusji mam wtedy pewność, że nie „wchodze do piaskownicy”, ale przedstawiam konkretne argumenty.
A jak się komuś to nie podoba – że Google uważa, że to ukrywanie tekstu – to niech np. popolemizuje z policją, dlaczego w mieście nie można jechać 100 na godzinę, dlaczego w sklepie nie można kraść czy dlaczego kradziez nie jest społecznie dozwolona – sorry, ale na takie dyskusje to się nadają politycy, nie zdrowomyślący ludzie…

Piotr 26 kwietnia 2013, 18:38

Ja również uważam że to sprzecznie ze wskazówkami przecież to ewidentne ukrywanie tekstu a google takich „sztuczek” już nie szanuje, chcesz tekst na stronie to go pokaż użytkownikom a nie ukrywasz i pokazujesz tylko dla robotów.

Jan 11 grudnia 2013, 10:38

Mam pytanie, czy w przypadku kiedy mamy H1 w taki sposób i jest to główne logo strony:
a href=”/” title=”strona internetowa” rel=”nofollow”
Czyli bez żadnej treści to czy jest to niebezpieczne dla witryny z punktu widzenia wyszukiwarki?

Sebastian Miśniakiewicz 11 grudnia 2013, 11:25

Nie jest, bo … jest to nofollow – a powinno być dofollow – w linkowaniu wewnętrznym nie używamy nofollow.
Samo title się nie liczy, Google na nie się nie patrzy – co innego alt :) – jak tutaj upchamy słowa kluczowe, to … moim zdaniem filtra nie będzie, ale możliwa jest sytuacja, w której algorytm „sam z siebie” podejmie pewne działania w stosunku do strony

Jan 11 grudnia 2013, 11:40

Panie Sebastianie wstawiłem zupełnie inny kod – bez nofollow w treści. Mi chodziło o coś innego …
h1
a href=”/” title=”abc”>
/h1

Chodzi o H1 bez treści jako logo.

Sebastian Miśniakiewicz 11 grudnia 2013, 11:43

Są dwie szkoły używania H1
1) H1 wspólne dla WSZYSTKICH stron serwisu – czyli potem mamy H2-kę kolejną – i tak jest u mnie na blogu
2) Nie ma wspólnej H1, każda strona ma swoją H1
Opisana sytuacja „podpada” pod pierwszy case – czyli moim zdaniem jest OK; aczkolwiek ja dałbym H1 tekstowe, jak np. nazwę serwisu…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii