10 czerwca 2010 | Aktualizacja: 1 sierpnia 2012
Optymalizacja stron

Na stronie Google, ze wskazówkami dla Webmasterów, można znaleźć przydatne informacje dotyczące warunków, jakie należy spełnić, aby nasza witryna była widoczna w Sieci.

Poniżej ich charakterystyka z moimi komentarzami, oryginalne brzmienie znajdziesz pod w/w linkiem:

 • Strona powinna charakteryzować się przejrzystą hierarchii  z linkami tekstowymi. Każda strona powinna być dostępna za pośrednictwem co najmniej jednego statycznego linku tekstowego.
 • Należy stworzyć mapy z linkami wskazującymi ważne części witryny.
 • Treść, treść i jeszcze raz treść – utwórz witrynę, która zawiera wiele informacji przydatnych dla użytkowników.
 • Zastanów się, jakie słowa wpisywaliby użytkownicy, wyszukując Twoje strony, a następnie uwzględnij te słowa w witrynie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ich gęstością – algorytm potrafi już dzięki użyciu 2/3 słów kluczowych „zorientować się” jaka jest zawartość strony.
 • Do wyświetlania ważnych nazw, elementów zawartości i linków lepiej używać tekstu niż grafiki. Robot Google nie rozpoznaje tekstu widocznego na obrazach. Jeśli konieczne jest użycie obrazów dla treści tekstowych, pamiętaj o korzystaniu z atrybutu ,,ALT” w celu dodania kilku słów opisu tekstowego. Ważne jednak, aby nie upychać tutaj słów kluczowych na siłę.
 • Należy upewnić się, że elementy <title> i atrybuty alt są opisowe i dokładne. Ważne jednak, aby nie upychać tutaj słów kluczowych na siłę.
 • Sprawdź, czy w witrynie występują nieprawidłowe linki, i w razie potrzeby popraw kod HTML. Dla Google ich występowanie to oznaka, że witryna może nie prezentować wysokiej jakości merytorycznej.
 • Jeśli zdecydujesz się na używanie stron dynamicznych (tzn. zawierających znak ,,?” w adresie URL), pamiętaj, że nie wszystkie roboty sieciowe wyszukiwarek przemierzają zarówno strony dynamiczne, jak i statyczne. Liczba parametrów powinna być jak najmniejsza, a same parametry powinny być możliwie krótkie. Najlepiej skorzystać z modułu mod_rewrite i zamienić urle na linki przyjazne wyszukiwarkom, gdzie adres strony zawiera w sobie tylko wyrazy, np. urzadzamy-dom.html, a nie php?=add&m=1
 • Poszczególne strony nie powinny zawierać więcej niż 100 linków.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy, aby stronę tworzyć w pierwszej kolejności dla ludzi, a dopiero potem dla robotów. To naprawdę się opłaca.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii