Optymalizacja stron

Wpływ reklamy na stronie na indeksowanie witryny w Google

Dosyć często, tworząc takie strony, jak portale, blogi czy fora, w pewnym momencie zaczynamy, z reguły przy dużym ruchu na stronie, instalować na niej systemy reklamowe, dzięki którym mamy nadzieję na zarobienie pewnej ilości $$$ z tytułu emitowania reklam. Niektóre systemy sprawiają jednak, że spada nam szybkość ładowania się strony, niekiedy nawet o kilkanaście sekund.

Pojawia się zatem pytanie: skoro Google już teraz testuje na 1% anglojęzycznych stron wpływ szybkości ich ładowania na kształtowanie się SERPów, w jaki sposób emisja reklam na stronie (poprzez jej wolniejsze wczytywanie się) wpływa na pozycję witryny w Google?

Przede wszystkim należy pomyśleć o tym, co dzieje się ze stroną w momencie jej ładowania. Pewne rzeczy możemy przyspieszyć tak, jak to zrobiło Google w przypadku Analytics – wprowadzając jego asynchroniczną wersję. Nowy kod wywołuje się w kodzie strony równolegle z innymi elementami podstrony, na której jest osadzony, dzięki czemu skracamy czas ładowania się stron. Wprowadzając podobne rozwiązania dla innych elementów, możemy zmniejszyć czas potrzebny na załadowanie się strony bez utraty jej funkcjonalności dla użytkownika. Dzięki odpowiedniemu kodowi JavaScript najpierw ładujemy stronę, a dopiero potem niezbędne dodatki.

Należy też wspomnieć, że po informacji o testowaniu przez Google wpływu szybkości ładowania się strony na jej pozycję w SERPach wiele osób zaczęło się tym martwić … niepotrzebnie. Inaczej może – zamiast nadal rozwijać stronę, dbać o jej aktualność, wprowadzać elementy zwiększające jej użyteczność (i wartość) w oczach użytkowników – zaczęły „testować” szybkość ładowania.

I to jest błędne podejście – pamiętajmy, co jest najważniejsze dla Google :) – treść użyteczna dla użytkownika oraz reputacja witryny to „coś”, co Google lubi najbardziej.

A poza tym – Google oficjalnie zapowiedziało, że nawet, jak wprowadzi ten element (szybkość ładowania strony) do grupy ponad 200 czynników wpływających na jej pozycję w Google, to i tak nie będzie to najważniejszy czynnik. Pamiętajmy o tym – nie dajmy się zwariować (jak to kiedyś było z prędkościami procesorów w reklamach. Procek był wprawdzie mocny, ale cała reszta już nie – podobnie ma się to z szybkością ładowania strony…

GD Star Rating
loading...

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Opinie i Komentarze

gdaq 13 października 2010, 8:56

Dokładnie jak napisałeś nie ma co przesadzać, należy zwrócić oczywiście uwagę, aby banery nie ważyły po 500kb bo i takie się zdarzają, ale nie popadajmy w paranoję optymalizacyjną :)

Zapraszam do mojego artykułu pt.: „Jak nie zabić strony banerami we flash’u!” http://www.blog.gdaq.pl/2010/06/jak-nie-zabic-strony-banerami-we-flashu/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *