Wyszukiwarka Google

Wpływ https na SEO – w końcu warto, czy też … nie warto go wdrażać

Nie raz mówiłem, aby wdrażając zmiany na stronie kierować się rozsądkiem, a nie … Google. Między innymi z tego powodu nie wdrożyłem na razie https na swoim blogu i przyznam, że nie zamierzam. Jakiś czas temu jedna osoba zarzuciła mi, że nie zrobiłem tego, skoro :”zajmuję się SEO”. To, co zaprezentuję poniżej będzie na pewno dobrą odpowiedzią na ów “zarzut” i powodem, dla którego z jeszcze większym dystansem podejdę do ewentualnej zmiany.

Wypowiedź Garry’ego z sierpnia tego roku mówi jasno, że https warto wdrożyć

A tutaj mamy aktualną wypowiedź, z października:

Nie dziwię się Barry’emu – jakby na to nie patrzyć, stoi w sprzeczności z faktem, że https jest brany pod uwagę przy budowaniu SERPów

we’re starting to use HTTPS as a ranking signal. For now it’s only a very lightweight signal — affecting fewer than 1% of global queries, and carrying less weight than other signals such as high-quality conten

I co o tym wszystkim sądzicie?

Ja zdania nie zmieniam – nie zamierzam przejść na https “z powodów SEO” :)

autor 1446 artykułów opublikowanych na blogu

Jako właściciel firmy SEOProfi pomagam zwiększać ruch na portalach tematycznych, generować większą sprzedaż w sklepach internetowych oraz pozyskiwać zapytania od nowych klientów ze stron firmowych.

Bloga, którego czytasz,  założyłem w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Ekspert pomagam rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.

OPINIE I KOMENTARZE

Igor Hycner 3 października 2015, 18:37

Sebastian,

a to nie jest tak, że Google bierze https pod uwagę wtedy, kiedy to ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo? Nie potrafię teraz podać źródła, ale czytałem, że według Google https należy wdrożyć wtedy, kiedy strona zbiera dane wrażliwe. I może w takich sytuacjach dopiero ma wpływ na ranking?

BTW, na Bloggerze pojawiła się opcja “Dostępność HTTPS” – “Gdy włączysz Dostępność HTTPS, użytkownicy będą mogli przeglądać Twojego bloga przez szyfrowane połączenie na https://adresbloga.blogspot.com. Obecnie ta funkcja jest dostępna tylko dla blogów w domenie Blogspot.”

Sebastian Miśniakiewicz 3 października 2015, 18:45

Igor,
no https wtedy trzeba wdrażać na pewno.
Ja nie kojarzę tego wpisu, o którym mówisz – może dlatego, że Google jest coraz bardziej logiczne i wolę skupiać się na rozwoju strony, niż zastanawianiu się co i kiedy działa.
Z mojego doświadczenia nic sie nie zmieniło – nadal treść górą. No – teraz bardziej niż kiedyś (plus linki bardziej niż kiedyś szkodzą – oczywiście te nienaturalne; przy czym aby była jasność – szkodzą, jak ktoś sobie pozycjonuje w ten sposób stronę – niestety ale nadal nie widziałem bowiem domeny, która zostałaby przez konkurencję zdepozycjonowana :)

Bartek 3 października 2015, 20:18

Ja sam wprowadzilem https na dwie inne domeny i zauwazylem wyrazny spadek.Ciezko mi jednak powiedziec czy to na pewno wina https czy podobnych tresci (dupkikaty xml) na wyzej wymienionych stronach…

Sebastian Miśniakiewicz 4 października 2015, 9:55

Bartek, pamiętaj, że przejście na https to przekierowanie – a to znaczy, że może dłuuuugo potrwać, zanim Google przeliczy wszystkie linki PLUS nigdy nie ma pewności, że zrobi to w 100%. I jest to jeden z powodów, dla którego trudno mówić o korzyściach z przejścia na hhtps po kilku miesiącach od jego wdrożenia…

gielo 8 grudnia 2015, 14:31

Jakiś czas temu wdrożyłem ssl dla kilku moich stron i … cóż nie zmieniło to w żaden sposób ich pozycji. Jest jednak małe ale, otóż czytałem gdzieś (nie pamiętam źródła), że Google owszem, bardziej promuje strony używające szyfrowanego połączenia, ale jedynie w przypadku certyfikatów EV oraz OV. Certyfikaty DV nie są w żaden sposób brane pod uwagę w przypadku oceny strony przez Google.

Sebastian Miśniakiewicz 8 grudnia 2015, 16:47

Ja wychodzę z jeszcze innego założenia – Google moim zdaniem nie będzie brało tego czynniku pod uwagę w długim okresie czasu, bo to by oznaczało, że … za pieniądze można wpływać na ranking :)

Rafał 24 marca 2016, 10:34

Widzę https już wdrożyłeś :). Trochę denerwujące to wpisywanie cały czas: One more step
Please complete the security check to access blog.seo-profi.pl :)

Sebastian Miśniakiewicz 24 marca 2016, 15:12

Pewnie Twoje IP “nabroiło” :)
Łączysz się przez jakiegoś VPN’a? :)

Rafał 24 marca 2016, 22:05

Nie łącze się przez VPNa. Właśnie ten problem mam tylko u Ciebie na blogu i nie wiem dlaczego. Jak nie znajdę rozwiązania to skontaktuje się z dostawcą internetu bo widzę w niektórych przypadkach ludzie piszą że tylko to pomaga :).

Sebastian Miśniakiewicz 24 marca 2016, 22:15

Masz stały adres IP?

Rafał 25 marca 2016, 10:45

Tak, mam stały adres.

Sebastian Miśniakiewicz 25 marca 2016, 12:09

OK – to ostatnie pytanie – nie odpytujesz czasem Google często z tego adresu jakimś narzędziem? Albo … robisz coś z zakresu SEO, używając innego Narzędzia?

Rafał 26 marca 2016, 12:34

Staram się nie odpytywać google z tego adresu… ale może kiedyś. Ale dziwne jest to, że tylko właśnie na Twoim blogu mam teraz ten problem i nie pobiera mi też zakładek dynamicznych z Twojego bloga a z innych blogów np Niebezpiecznik.pl pobiera mi i wchodzę na niego też bez problemu.

Sebastian Miśniakiewicz 26 marca 2016, 13:04

Jak już tego nie robisz to zaraz powinno to zniknąć. Niestety, ale to pewne zabezpieczenia – przykro mi, że “na Ciebie trafiło”, mam nadzieję, że to za chwilę zniknie :)

Rafał 1 kwietnia 2016, 8:14

Teraz sobie przypomniałem, że kupując ostatnio nowe proxy (po tych zamieszaniach z proxy) podawałem tam w ustawieniach swoje IP i też musiałem przyśpieszyć sprawdzanie pozycji w monitorze pozycji :) co również na pewno nie pomogło mojemu IP, więc faktycznie to mogło być to i za to teraz “cierpię” :). Dzięki za naprowadzenie :)

Sebastian Miśniakiewicz 1 kwietnia 2016, 8:18

Nie ma za co – poziom restrykcyjności mam ustawiony na normalny, więc zdziwiło mnie to, co napisałeś, ponieważ taka sytuacja, przy normalnym :) użytkowaniu połączenia nie ma prawa się pojawić (oczywiście teoretycznie…)
Chociaż pewnie podawałeś IP pod kątem pobierania automatycznego proxy to jednak jak wykorzystywałeś je na swoim IPku to takie mogły być skutki.
Jak przestaniesz używać swojego IP do sprawdzania daj znać po dniu czy dwóch czy problem ustąpił :)

Rafał 11 kwietnia 2016, 10:02

W dniu dzisiejszym już jest wszystko OK :), wchodzę na bloga bez problemów :).

Sebastian Miśniakiewicz 11 kwietnia 2016, 15:09
Jacek 25 kwietnia 2016, 8:53

Panie Sebastianie czy może mi Pan pomóc, napisać jak naj optymalniej dokonać przejścia z protokołu http na https (posiadam sklep z wykupionym certyfikatem SSL). Co zrobić w jakiej kolejnosci

Sebastian Miśniakiewicz 25 kwietnia 2016, 9:09

Witam.
Nie planuję na razie tego wpisu, sporo tego jest w Sieci …
Poza tym ja nie kupowałem https, więc nie wiem, jak to wygląda po stronie serwera.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *