6 stycznia 2014 | Aktualizacja: 31 stycznia 2016
Filtry, bany
zdziwienie

zdziwienieOd pewnego czasu wiele osób dywersyfikuje anchory tekstowych linków prowadzących do swoich stron, licząc, że takie rozdrobnienie Google potraktuje jako naturalność linkowania. Ba, nawet systemy wymiany linków posiadają w swoich pulach (dodam, że od dawna) linki nofollow, które przeplatają się z tymi „normalnymi” (dofollow).

Co na to Google? No cóż, Google, jak to Google – moim zdaniem konsekwentnie robi swoje, kompletnie nie przejmując się tym, co branżą SEO pisze np. o przykładach nienaturalnych linków, jakie dostajemy w sytuacji, gdy Google odrzuci naszą prośbę o ponowne rozpatrzenie.

Linkowanie na frazy w stylu „strona główna”, „home page”, „kliknij”, „zobacz” czy „tu” to jedna z technik różnicowania linkowania, która także ma niekiedy zastosowanie przy pozycjonowaniu stron. I właśnie dzisiaj zobaczyłem w odrzuceniu prośby o ponowne rozpatrzenie  bardzo ciekawy przykład nienaturalnego. Wskazany został wpis w katalogu SEO, notabene na skrypcie SEOKatalog. To nie dziwi – mamy sporo katalogów opartych na tym skrypcie.

Jedna rzecz mnie zaintrygowała – a mianowicie fakt, że ów wpis posiada tytuł … Home Page.

home-page

i takim to anchorem linkuje do strony docelowej.

Wskazanie przez Google takiego a nie innego wpisu po raz kolejny jasno pokazuje, że Google wskazując właścicielowi przykład złego linku zwraca mu uwagę nie na ten jeden, konkretny link – ale na coś, o czym piszę już od bardzo długiego czasu – a mianowicie na sposób linkowania strony/profil linków przychodzących.

Dziwią mnie pojawiające się w dalszym ciągu od czasu do czasu głosy, które zamiast zaakceptować to, co John powiedział mi już miesiące temu na jednym z hangotów – że przykłady mają wskazać problem związany z linkowaniem strony – próbują szukać w tego typu sytuacjach różnego rodzaju teorii spiskowych. Przecież to widać na kilometr….

Trzeba zaakceptować taki  a nie inny stan rzeczy. Z przykładów serwowanych przez SQE należy na spokojnie wyciągać wnioski. Jak domena była linkowana np. z SEOkatalogów to anchor „home page” pokazuje jasno, w czym tkwi problem.

I szkoda czasu na tracenie energii na głoszenie tez „jak Google mogło to zrobić”. Innego wyjścia nie ma :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  K 6 stycznia 2014, 23:27

  Odruchowo prawie napiłem się kleju do drewna. Elementarz wins!

  Sebastian Miśniakiewicz 6 stycznia 2014, 23:28

  Możesz rozwinąć? :)

  Rafał 7 stycznia 2014, 11:50

  Dlatego lepiej żeby linki tego typu nie szkodziły wcale, po prostu były nieliczone do rankingu. Ale Google chyba chcę aby teorie spiskowe były tworzone. Cały czas mam nadzieję, że trend się odwróci i zaczniemy więcej korzystać z Binga czy też DuckDuckGO :). Gdy Google nie będzie miało monopolu to z pewnością zweryfikuje nieco swoją politykę, bo z pewnością każdy chciałby aby te działania podejmowane przez ostatnie dwa lata miały faktycznie na celu poprawę wyników wyszukiwania z myślą o Użytkownikach, bo według mnie tak nie jest …

  Sebastian Miśniakiewicz 7 stycznia 2014, 20:26

  „Dlatego lepiej żeby linki tego typu nie szkodziły wcale, po prostu były nieliczone do rankingu. ”

  Myslę, że nastąpi to szybciej, niżby to się mogło wydawać. Mam wrażenie, że Google chyba też widzi, że ta cała „zabawa” z linkami kosztuje ich sporo czasu i środków. W każdym kraju SQE, po x osób….

  Marta 9 stycznia 2014, 13:34

  Mnie np. nie dziwi, że jest to wskazane jako nienaturalny link. Gdzie żyjesz? W Polsce. Czemu miałby to być link naturalny? Do czego służą (w teorii) katalogi? Do promocji stron, nie „różnicowania anchorów”. „Domena – nawet_komercyjna_fraza” jest o wiele bardziej naturalne w katalogu niż „Kliknij tutaj” albo „Strona główna”. Ludzie, ruszcie głowami….

  Sebastian Miśniakiewicz 9 stycznia 2014, 18:26

  Ale zejdźmy trochę na ziemie z „SEO-chmur” – to pozycjonerzy zniszczyli katalogi, przecież od katalogów zaczął się Internet…

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii