21 lutego 2015 | Aktualizacja: 15 kwietnia 2016
Wyszukiwarka Google
warto wiedzieć, aby się nie denerwować

warto wiedzieć, aby się nie denerwowaćDo napisania tego krótkiego wpisu skłonił mnie to, że ostatnio spotykam się coraz częściej z problemami związanymi ze znacznym spadkiem widoczności w wynikach wyszukiwania stron, w których niedawno wdrożono tag kanoniczny. Chcę zwrócić uwagę na podstawowy błąd, który w szybkim czasie doprowadza do wyindeksowania całego serwisu – no, prawie całego. Błąd ten związany jest z wdrożeniem tagu kanonicznego w takiej samej postaci w obrębie całego serwisu. W praktyce polega to na tym, że webmaster wkleja na całej stronie tag, który kieruje do strony głównej serwisu.

Ta chwila “nieuwagi” ma bardzo duży wpływ na widoczność serwisu w wyszukiwarce. Tag kanoniczny, o czym w dalszym ciągu nie wszyscy wiedzą, działa jak przekierowanie 301 – już chwilę po wdrożeniu (w zależności od stopnia popularności strony w Google) uważny webmaster zacznie zaobserwować spadek wejść z wyników wyszukiwania związany ze zmniejszaniem się site’a (ilości stron zaindeksowanych w wyszukiwarce). Widziałem niejedną sytuację, gdzie ruch spadł praktycznie do zera ….

Co zrobić w takiej sytuacji?

Na szczęście odkręcenie sytuacji jest proste – wystarczy poprawić wdrożenie zgodnie ze sztuką – gdzie tag kanoniczny kieruje (nie uwzględniając stron tagów czy kategorii, czy stronicowania) do strony, na której się znajduje.

Wspomniałem przed chwilą o tym, że uważny webmaster zaobserwuje spadek wejść z wyników wyszukiwania. Można jednak dmuchać na zimne – zapobiegliwa osoba, dzięki np. alertom ustawionym w Google Analytics, zauważy spadek wejść  wcześniej (jeszcze tylko Google musi usprawnić działanie, bo teraz jest to jednak opóźnienie nawet i prawie dwudniowe….). A osoba przezorna dwa razy sprawdzi zmiany, jakie wdrożył webmaster zaimplementował na wersji testowej serwisu, zanim pozwoli wdrożyć je w serwisie.

Zwracam szczególną uwagę na ostatni przypadek – na podstawie doświadczenia sugeruję wszystkim właścicielom stron, aby implementowane przez webmasterów zmiany w kodzie strony sprawdzali – lub zlecali to komuś, kto się na tym zna. Nie raz i nie dwa miałem do czynienia z sytuacją, gdzie webmaster wdrażał zalecenia inaczej, niż to było zapisane. Miałem też takie kwiatki, jak … poinformowanie Klienta o wdrożeniu, w sytuacji, w której takiego wdrożenia nie było.

Zobacz więcej wpisów poruszających temat tagu kanonicznego.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii