21 kwietnia 2015
Optymalizacja stron
update algorytmu Google

update algorytmu GoogleCzas szybko leci … dopiero był koniec lutego, gdy Google zapowiedziało z dużym (jak na Google) wyprzedzeniem wejście w życie update’u algorytmu, który będzie miał na celu promować w ruchu mobilnym strony dostosowane pod komórki; dzisiaj jest 21 kwietnia i update powoli wchodzi w życie.

Na Forum Google dla Webmasterów Michał Wiciński z Google opublikował krótkie FAQ związany z tym tematem. Dowiemy się z niego, że

 • zmiana nie ma wpływu na wyniki wyszukiwania prezentowane na tabletach czy komputerach stacjonarnych – czyli wbrew różnego rodzaju “rewelacjom”, jakie pojawiały się w Sieci niedostosowanie strony pod komórki nie obniży jej pozycji w wynikach wyszukiwania na komputerach stacjonarnych czy tabletach
 • aktualizacja ma wpływ na poszczególne strony, nie całą witrynę – optymalizacja jednej, konkretnej witryny pod komórki, przy kompletnym braku dostosowania pozostałych stron, pozwoli tej stronie wyświetlać się na dobrych pozycjach w wynikach wyszukiwania prezentowanych na komórkach
 • o tym, czy strona jest dostosowana pod nowe regulacje, sprawdzimy testując ją za pomocą odpowiedniego narzędzia – warto sprawdzić swoją stronę!
 • “oblanie testu” często związane jest z blokadą komórkowego Googlebota – pamiętajmy, aby go odblokować
 • poprawa strony po 21 kwietnia będzie zauważona przez Google po ponownym jej zaindeksowaniu – pamiętajmy, że przyspieszymy indeksację za pomocą opcji Pobierz jako Google w Narzędziach dla Webmasterów
 • update dopiero się rozpoczął – jak mówi Michał w pełni wejdzie w życie w ciągu tygodnia (7 dni)
 • linki ze stron niedostosowanych pod komórki nie mają negatywnego wpływu na to, jak rankują one na tego typu urządzeniach – i bardzo dobrze, bo to byłaby już przesada :)

Oprócz podstawowych pytań i odpowiedzi Michał przybliża także kwestie techniczne, przydatne dla programistów, które mają znaczenie przy okazji omawianego updatu, np. w zakresie … wielkości elementów dotykowych

Sugerujemy, by elementy najczęściej używane miały minimalną szerokość/wysokość 7 mm, a minimalny odstęp od elementów rzadziej używanych wynosił co najmniej 5 mm. Średnia szerokość opuszki palca dorosłego człowieka wynosi 10 mm, dlatego właśnie te wartości zapewnią optymalną obsługę zawartości strony na dostępnej powierzchni ekranu urządzenia.

Zachęcam do lektury całego wpisu.

Pojawia się pytanie – czy czeka nas rewolucja, określana przez niektórych wręcz jako … pogrom stron niedopasowanych pod smartfony?

Osobiście w to wątpię – jeżeli Google obniży na smartfonach dobrą, merytoryczną witrynę, a zaprezentuje ponad nią nową stronę, ubogą w treść, to moim zdaniem będzie to porażka algorytmu i mam nadzieję, że tak się nie stanie.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Andrzej 17 lipca 2015, 19:12

  Witam,
  Właśnie zoptymalizowałem swoją stronę pod kątem urządzeń mobilnych, wcześniej nie przechodziła testu. Pisze Pan, aby nie zapomnieć o odblokowaniu komórkowego Googlebota, proszę o wskazówkę jak to zrobić.

  Dziękuję i pozdrawiam,
  Andrzej

  Sebastian Miśniakiewicz 17 lipca 2015, 20:23

  Tu jest lista robotów – https://support.google.com/webmasters/answer/1061943?hl=pl
  Jak nie jest zablokowany – a nie jest, bo strona przeszłą test – nie widzę powodu do niepokoju
  Domyślnie nikt nie blokuje robotów Google :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii