Filtry, bany

W dalszym ciągu trwają prace nad Pingwinem – planowane wdrożenie I kwartał 2016, ale …

update PingwinaKilka dni temu Eric Endge przeprowadził ciekawy wywiad z Garym Illyes’em z Google, podczas którego padło – a jakże, pytanie o Pingwina.

Osoby, których strony są dotknięte filtrem algorytmicznym za stosowanie do pozycjonowania nienaturalnych linków przychodzących czekają na tę aktualizację algorytmu z utęsknieniem …. pierwotne zapowiedzi Google mówiły o tym, że update wejdzie w życie pod koniec 2015 roku. Później był podawany styczeń 2016, po czym … Google przestało wskazywać konkretne terminy.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało, znajdziemy w cytowanym wywiadzie,w  którym tak Gary ustosunkował się do tej kwestii:

we will also not launch something that we are not happy with. With Penguin, it can have a very strong effect on a page, and we want to make sure that if Penguin affects a page, then we are absolutely sure that that page should be affected.

czyli „Nie wdrożymy czegoś, z czego nie będziemy zadowoleni. Pingwin może mieć bardzo duży wpływ na (pozycje w Google) strony i dlatego chcemy być pewni, że jak już dotknie jakąś stronę, to dana strona będzie na to zasługiwała.”

Wspominałem już kilka razy, że moim zdaniem coś poszło nie tak i Google próbuje to teraz poprawić. Eric nawiązał do tego

And because we’ve talked about Penguin coming out even some time last year, I’m imagining you’re going through a cycle of not being happy with the results and just trying to get it right

czyli: „Ponieważ o Pingwinie rozmawialiśmy już rok temu moim zdaniem jesteście w trakcie procesu poprawiania czegoś, z czego nie jesteście zadowoleni”

co potwierdził Gary, mówiąc, że na początku poprawki są mocne i zdecydowane, aby po chwili przejść do tej fazy projektu, w której dokonuję się drobnych, niekiedy subtelnych, poprawek. I czasami te drobne poprawki sprawiają, że zajmują więcej czasu niż pierwsza faza.

I mean, first there’s lots of brute tuning going on, and after a while, you reach a phase where you have to actually do really, really tiny fine-tuning on Penguin and algorithms in general. And sometimes that fine-tuning can actually take way more time than the brute tuning.

Kiedy zatem zostanie wdrożony Pingwin ?

Osoby, które mają mało do czynienia z pracownikami Google nie wiedzą, że pytanie o terminy jest tym rodzajem pytania, na które nie dostaje się konkretnych odpowiedzi :)

I dlatego na tak postawione pytanie Gary na standardową odpowiedź

We are working hard to launch it as soon as possible. I can’t say more than that.

czyli: „Ciężko pracujemy nad tym, aby wdrożyć go tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Nie mogę powiedzieć nic więcej na ten temat”

autor 1443 artykułów opublikowanych na blogu

Jako właściciel firmy SEOProfi pomagam zwiększać ruch na portalach tematycznych, generować większą sprzedaż w sklepach internetowych oraz pozyskiwać zapytania od nowych klientów ze stron firmowych.

Bloga, którego czytasz,  założyłem w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Ekspert pomagam rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.

OPINIE I KOMENTARZE

Sebastian 6 marca 2016, 19:39

Coś „kręcą” z tym Pingwinem od jakiegoś czasu. Moim zdaniem pingwin od dawna działa w czasie rzeczywistym.
Przyznali już że Panda działa w czasie rzeczywistym i nie będzie jej kolejnych aktualizacji, to samo powiedzą pewnie o Pingwinie niedługo…

Sebastian Miśniakiewicz 6 marca 2016, 20:12

Raczej nie – mam kilka stron, które ewidentnie siedzą w Pingwinie i nie mogą się „podnieść” …

Pixmo 17 marca 2016, 10:40

Wbrew pozorom nowy Pingwin wcale nie musi narobić aż takiego dużego zamieszania, niemniej jednak każda zapowiadana zmiana od Google ma swoją otoczkę.

Sebastian Miśniakiewicz 18 marca 2016, 9:03

Oj ma, ma :)

MarshalG 21 marca 2016, 12:51

Pierwszy I kończy się w tym tygodniu, Panie Sebastianie uważasz że pingwina winniśmy wyczekiwać z wypiekami na twarzy jak losowania w lotto? Czy raczej termin I kwartału jest mocno „płynny”?

Sebastian Miśniakiewicz 21 marca 2016, 14:18

Ha,
ja powiem tak – swoim Klientom mówię: „Róbcie swoje”
Jak ktoś cierpi przez Pingwina to może albo płakać, albo pracować nad stroną i ją rozwijać.
Preferuję drugie rozwiązanie.

Rafał 24 marca 2016, 10:30

Ja już od kilku dni dostrzegam wzrost pozycji stron które mogły być dotknięte Pingwinem, poczekam jeszcze kilka dni i jeżeli taki trend będzie nadal się utrzymywał to możliwe że coś jest na rzeczy. A u Was coś się zmieniło?

Sebastian Miśniakiewicz 24 marca 2016, 15:15

Ostatnio nie sprawdzałem stron dotkniętych Pingwinem, jak sobie radzą – to, co czym piszesz dostrzegasz na wszystkich stronach czy na wybranych?

Rafał 24 marca 2016, 21:52

W sumie w tej chwili pracuje nad 3 takimi stronami które odziedziczyłem po innych firmach :) i są dotknięte prawdopodobnie Pingwinem i na dwóch z nich jest poprawa a w sumie na tej trzeciej nie widzę znaczącej poprawy, więc faktycznie poczekam jeszcze jakiś czas :). Byłem ciekaw czy Wy widzicie jakieś zmiany, tym bardziej ktoś kto pracuje ze sporą ilością stron dotkniętych Pingwinem.

Sebastian Miśniakiewicz 24 marca 2016, 23:19

Ja nie zaobserwowałem na paru stronach, które teraz sprawdziłem, jakiś ruchów w górę. Powiedziałbym, że bardziej … w dół, co może być jednak dobrym prognostykiem na przyszłość – często przed wdrożeniem update’u są widoczne spadki, które potem szybko potrafią zmienić się … w spore wzrosty :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *