Filtry, bany

W dalszym ciągu trwają prace nad Pingwinem – planowane wdrożenie I kwartał 2016, ale …

update PingwinaKilka dni temu Eric Endge przeprowadził ciekawy wywiad z Garym Illyes’em z Google, podczas którego padło – a jakże, pytanie o Pingwina.

Osoby, których strony są dotknięte filtrem algorytmicznym za stosowanie do pozycjonowania nienaturalnych linków przychodzących czekają na tę aktualizację algorytmu z utęsknieniem …. pierwotne zapowiedzi Google mówiły o tym, że update wejdzie w życie pod koniec 2015 roku. Później był podawany styczeń 2016, po czym … Google przestało wskazywać konkretne terminy.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało, znajdziemy w cytowanym wywiadzie,w  którym tak Gary ustosunkował się do tej kwestii:

we will also not launch something that we are not happy with. With Penguin, it can have a very strong effect on a page, and we want to make sure that if Penguin affects a page, then we are absolutely sure that that page should be affected.

czyli „Nie wdrożymy czegoś, z czego nie będziemy zadowoleni. Pingwin może mieć bardzo duży wpływ na (pozycje w Google) strony i dlatego chcemy być pewni, że jak już dotknie jakąś stronę, to dana strona będzie na to zasługiwała.”

Wspominałem już kilka razy, że moim zdaniem coś poszło nie tak i Google próbuje to teraz poprawić. Eric nawiązał do tego

And because we’ve talked about Penguin coming out even some time last year, I’m imagining you’re going through a cycle of not being happy with the results and just trying to get it right

czyli: „Ponieważ o Pingwinie rozmawialiśmy już rok temu moim zdaniem jesteście w trakcie procesu poprawiania czegoś, z czego nie jesteście zadowoleni”

co potwierdził Gary, mówiąc, że na początku poprawki są mocne i zdecydowane, aby po chwili przejść do tej fazy projektu, w której dokonuję się drobnych, niekiedy subtelnych, poprawek. I czasami te drobne poprawki sprawiają, że zajmują więcej czasu niż pierwsza faza.

I mean, first there’s lots of brute tuning going on, and after a while, you reach a phase where you have to actually do really, really tiny fine-tuning on Penguin and algorithms in general. And sometimes that fine-tuning can actually take way more time than the brute tuning.

Kiedy zatem zostanie wdrożony Pingwin ?

Osoby, które mają mało do czynienia z pracownikami Google nie wiedzą, że pytanie o terminy jest tym rodzajem pytania, na które nie dostaje się konkretnych odpowiedzi :)

I dlatego na tak postawione pytanie Gary na standardową odpowiedź

We are working hard to launch it as soon as possible. I can’t say more than that.

czyli: „Ciężko pracujemy nad tym, aby wdrożyć go tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Nie mogę powiedzieć nic więcej na ten temat”

napisał/a 1378 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Opinie i Komentarze

Sebastian 6 marca 2016, 19:39

Coś „kręcą” z tym Pingwinem od jakiegoś czasu. Moim zdaniem pingwin od dawna działa w czasie rzeczywistym.
Przyznali już że Panda działa w czasie rzeczywistym i nie będzie jej kolejnych aktualizacji, to samo powiedzą pewnie o Pingwinie niedługo…

Sebastian Miśniakiewicz 6 marca 2016, 20:12

Raczej nie – mam kilka stron, które ewidentnie siedzą w Pingwinie i nie mogą się „podnieść” …

Pixmo 17 marca 2016, 10:40

Wbrew pozorom nowy Pingwin wcale nie musi narobić aż takiego dużego zamieszania, niemniej jednak każda zapowiadana zmiana od Google ma swoją otoczkę.

Sebastian Miśniakiewicz 18 marca 2016, 9:03

Oj ma, ma :)

MarshalG 21 marca 2016, 12:51

Pierwszy I kończy się w tym tygodniu, Panie Sebastianie uważasz że pingwina winniśmy wyczekiwać z wypiekami na twarzy jak losowania w lotto? Czy raczej termin I kwartału jest mocno „płynny”?

Sebastian Miśniakiewicz 21 marca 2016, 14:18

Ha,
ja powiem tak – swoim Klientom mówię: „Róbcie swoje”
Jak ktoś cierpi przez Pingwina to może albo płakać, albo pracować nad stroną i ją rozwijać.
Preferuję drugie rozwiązanie.

Rafał 24 marca 2016, 10:30

Ja już od kilku dni dostrzegam wzrost pozycji stron które mogły być dotknięte Pingwinem, poczekam jeszcze kilka dni i jeżeli taki trend będzie nadal się utrzymywał to możliwe że coś jest na rzeczy. A u Was coś się zmieniło?

Sebastian Miśniakiewicz 24 marca 2016, 15:15

Ostatnio nie sprawdzałem stron dotkniętych Pingwinem, jak sobie radzą – to, co czym piszesz dostrzegasz na wszystkich stronach czy na wybranych?

Rafał 24 marca 2016, 21:52

W sumie w tej chwili pracuje nad 3 takimi stronami które odziedziczyłem po innych firmach :) i są dotknięte prawdopodobnie Pingwinem i na dwóch z nich jest poprawa a w sumie na tej trzeciej nie widzę znaczącej poprawy, więc faktycznie poczekam jeszcze jakiś czas :). Byłem ciekaw czy Wy widzicie jakieś zmiany, tym bardziej ktoś kto pracuje ze sporą ilością stron dotkniętych Pingwinem.

Sebastian Miśniakiewicz 24 marca 2016, 23:19

Ja nie zaobserwowałem na paru stronach, które teraz sprawdziłem, jakiś ruchów w górę. Powiedziałbym, że bardziej … w dół, co może być jednak dobrym prognostykiem na przyszłość – często przed wdrożeniem update’u są widoczne spadki, które potem szybko potrafią zmienić się … w spore wzrosty :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *