Optymalizacja stron
22 maja 2017

Od pewnego czasu daje się obserwować w wypowiedziach w różnych dyskusjach w Internecie „tarcia” na linii seowiec (osoba odpowiedzialna za optymalizację strony pod kątem wyszukiwarki Google) a ux-owiec (osoba, która dba o to, aby serwis był przyjazny dla użytkownika tak, aby konwertował zgodnie z intencją właściciela – czyli np. w przypadku sklepu dokonywał zakupów) dotyczące tego, jak ustawić stronę Klienta.

Pierwsza osoba z reguły zawala niekiedy serwis tonami bełkotu, którego nie ma się zrozumieć – mimo, że jest napisany w języku polskim :)  – utrzymując, że tak ma być.

Druga osoba doprowadza pierwszą do palpitacji serca, sugerując usunięcie z niej wszystkich elementów, od których zależy pozycja serwisu w Google. Oczywiście także i ona informuje właściciela strony, że wie, co robi !

Czy jest się czym przejmować?

Seowiec i UXowiec żyją w innych światach

I tak, i nie.

Strona zoptymalizowana maksymalnie pod Google niekoniecznie będzie dobrze konwertowała – witryna może wyglądać beznadziejnie, ale znajdzie się wysoko w wyszukiwarce, dając właścicielowi sklepu satysfakcję z tego, że jest pierwszy na jakąś konkurencyjną frazę, podczas gdy konkurent będzie „zamykał stawkę” w TOP10.

Sprowadza się do w praktyce do tego, że wiele sklepów opisuje swoje kategorie nie pod kątem użytkowników, ale Google, co sprowadza się niekiedy do takich patologii, jak kilka ekranów tekstów o bluzkach czy zabawkach z drewna. Potencjalny Klient nie tylko nie czyta tych bzdur, to jeszcze nie widzi produktów, ponieważ znajdują się one kilka ekranów poniżej.

Z kolei taka sama strona, ale maksymalnie zoptymalizowana pod kątem wszechobecnego obecnie w mediach UX, spadnie na pewne frazy w wynikach wyszukiwania – co w dobie powszechnego „zainteresowania”  właścicieli sklepów różnego rodzajami rankingami pozycji, powód do smutku i frustracji.

Co zatem zrobić – jak zoptymalizować swoją stronę, aby i wilk był syty, i owca całą? Należy znaleźć złoty środek, który wypracowuje się mozolnie miesiącami; a niekiedy należy dokonać w stosunku do promocji swojej strony w Google zmiany o 180 stopni.

Case

Proszę bardzo – moja strona firmowa.

Po latach zaniedbań, wynikających z konieczności skupienia się na różnych projektach (nie piszcie nic w komentarzach o szewcach :) postanowiłem ją nie tylko w końcu ustawić pod komórki i przyspieszyć, ale i dodatkowo …. „zepsuć” – czyli nie skupić się na kwestiach związanych z SEO, a zrobić ją bardziej przyjazną dla użytkownika odwiedzającego stronę kogoś, kto świadczy usługi marketingu w wyszukiwarce Google.

„Odpuściłem sobie frazy” – takie jak pozycjonowanie kraków; a ostatnio, w przypływie „szaleństwa” nawet „Kraków” zniknęło z Title oraz H1.

Efekty?

Jeżeli chodzi o pozycje – strona pod frazę pozycjonowanie kraków jak widzę jest w okolicach TOP100

Czyli efekty są stricte in minus.

Jeżeli chodzi o wygląd strony, na którą trafiają osoby z mojego bloga, czy kwestie optymalizacyjne, włącznie z przejściem na https – mega.

Tutaj efekty są in plus.

Czy żałuję?

Tak – tego, że tak późno ją odświeżyłem. Bo czego innego mam żałować – pozycji na frazę, której nie szuka Klient, a seowcy sprawdzający pozycje? :) Będąc lata temu pierwszy na „pozycjonowanie kraków” potrafiłem mieć dla frazy wyszukiwanej dziennie kilkaset razy wejść na stronę w ilości ZERO.

Czy coś zatem straciłem, poza „wizerunkiem branżowym”? :)

Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista od SEO

Nie każdy może „chcieć zepsuć stronę” – podjęcie takiej decyzji wymaga zgrania wielu elementów, wśród których optymalizacja strony pod Google jest tylko jednym z nich. Podejmując decyzję należy pamiętać o tym, co jest celem, dla którego powstała nasza strona – i dążyć do tego, aby był on jak najlepiej realizowany.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Adam 23 maja 2017, 23:53

Również uważam, że trzeba najpierw przygotować witrynę dla użytkownika, a wymagania seo powinny być na drugim miejscu…można zrobić to w następujący sposób: najpierw informacje dla użytkownika, pod spodem informacje dla wyszukiwarki – mówię tutaj oczywiście o sytuacji, gdy można czerpać ruch tylko z wyników Google. Dochodzi również odpowiednie rozłożenie elementów.

Sebastian Miśniakiewicz 24 maja 2017, 8:28

Jakieś rozwiązanie jest – jednak przyznasz, że nie wygląda to profesjonalnie, jak masz słowotok, z wyboldowanymi wyrażeniami, z boku i dołu strony :)

Adam 24 maja 2017, 9:03

Przyznam. Chociaż trzeba dążyć do rozwiązania idealnego, to nie zawsze można je znaleźć.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii