18 lipca 2015
Wyszukiwarka Google
update Pingwina

No i nadal nie ma Pingwina..  Liczyłem, że albo w czerwcu, albo na początku lipca Google go w końcu wdroży – a tutaj nic. Mało tego – kilka dni temu Gary Illyes na pytanie, kiedy można się spodziewać wdrożenia jego kolejnej odsłony, odpowiedział krótko – “za parę/kilka miesięcy/pół roku” – w typowo googlowym stylu: tak enigmatyczną odpowiedź można przetłumaczyć na wiele sposobów :)

Update Pingwina dopiero za kilka miesięcy

Dlaczego odpowiedź Gary’ego mnie zmartwiła?

Ostatni update Pingwina miał miejsce ponad pół roku temu- od tego czasu wiele stron, mimo dobrze wykonanej analizy linków i czystego już profilu linków (nie licząc odnośników znajdujących się oczywiście w disavow toolu), nadal nie może wyjść na pozycje, jakie kiedyś zajmowało. I nie są to tylko moje obserwacje – podobne sygnały mam od innych osób, z których część mocno siedzących w SEO. Coś (moim zdaniem Pingwin) trzyma te strony i dopóki nie będzie zmiany w algorytmie to nic się w tym zakresie nie zmieni – ani poprawki optymalizacyjne, ani rozwój serwisu, ani sukcesywnie pojawiające się linki do tych stron (naturalne!)

Pingwin miał być aktualizowany “częściej”, takie były zapowiedzi Guglarzy – niestety, po raz kolejny widać, że nie można w 100% wierzyć na słowo :)

Co dalej?

Pozostaje “zacisnąć zęby” i konsekwentnego rozwijać swoje serwisy.

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem – jak się narozrabiało (zdobywało nienaturalne linki), trzeba teraz ponieść konsekwencje (spadki w Google). Wątpiącym i zniechęconym chcę jednak powiedzieć, że do tej pory jednak każda strona, z którą miałem do czynienia, prędzej czy później wyszła z filtra. Kiedyś trafiła do mnie nawet osoba, która przez dwa lata walczyła ze stroną. Następnie kilka osób w Polsce próbowało zdjąć filtr – bez rezultatu. Załamałem się widząc zniszczony profil linków – tysiące nienaturalnych linków: precle, katalogi, ba, nawet poukrywane linki  (Klient udostępniał możliwość pobierania tekstu ze strony, użytkownik zaś wklejając go do siebie automatycznie wklejał ukryty link).

Efekt prac?  Algorytmiczny filtr zszedł po roku, a ręczny po drugim- co daje nam łącznie prawie 5 lat batalii o domenę.

Czy było warto?  No cóż – jak ma się dobrą markę to się o nią walczy :)

PS

Czekam dalej na Pingwina

Kiedy Twoim zdaniem Google wdroży update?

Loading ... Loading ...
Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Dominik Niedźwiecki 18 lipca 2015, 18:13

  A szkoda bo porządki by się przydały…

  Sebastian Miśniakiewicz 18 lipca 2015, 18:18

  No właśnie o te porządki mi chodzi – albo Google przeszacowało czas potrzebny na wdrożenie “częśtszych aktualizacji”, albo … czeka nas porządne trzęsienie ziemi …
  Liczę na drugą opcję :)

  Dominik Niedźwiecki 18 lipca 2015, 18:22

  Też. Nikt z czystym sumieniem (profilem linków) nie ma powodów do obaw. Ale znając życie, to po wdrożeniu pingwina pierwsze trzęsienie będzie na blogach eksperckich ^^, drugie w SERPach ;)

  Sebastian Miśniakiewicz 18 lipca 2015, 20:01

  Co masz na myśli pisząc o eksperckich?

  Dominik Niedźwiecki 18 lipca 2015, 21:36

  To mocno subiektywne odczucie, ale na blogach czołowych osób w Polskiej branży SEO odnoszę wrażenie że każdy boi się zmian algorytmu. Albo celowo pod publikę piszą i tytułują teksty tak by wzbudzać strach, albo z polskim SEO i pozycjonowaniem jest gorzej niż mi się wydaje :(

  Sebastian Miśniakiewicz 19 lipca 2015, 11:38

  Ja się nie boję :) – ale dzisiaj pójdzie wpis, który chyba w pewien sposób odpowie na pytanie, dlaczego ktoś może się bać nadchodzącego Pingwina …

  Zgred 18 lipca 2015, 19:37

  Ja bym rzekł, że wkrótce coś będzie :)

  Sebastian Miśniakiewicz 18 lipca 2015, 20:01

  Im szybciej, tym lepiej – jednak Gary i “jaskółki” pewnie czekają do października … – jak w 2013 …

  Piotr Bydłowski 19 lipca 2015, 5:53

  Też stawiam na październik

  Paweł 20 lipca 2015, 12:51

  jaki update? naprawde przestańcie żartować. To żadne updatey tylko uwalania stron, które racja są potem przyblokowane, ale nie prościej zmienić domenę niż błagać o następną rozwałkę? Co z tego, że nawet może wróci wam kilka domen, jak jednocześnie X kolejnych dostanie po d…e? Jak można updatem nazwać sytuację, że zarówno przed, jak i po działa dokładnie to samo, tylko kto miał pecha został trafiony. Naprawdę bredzicie.

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lipca 2015, 14:36

  Wyobrażasz sobie spółkę np. giełdową zmieniającą domenę? :)

  Dominik Niedźwiecki 20 lipca 2015, 14:45

  Chyba jestem dzieckiem szczęścia :P

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lipca 2015, 16:27

  Po prostu pracujesz i tyle – biorąc pod uwagę niektóe komentarze to po prostu potraktuj to jako zazdrość ze strony kogoś, kto kombinuje zamiast pracować i … mu się to nie udaje …

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii