14 września 2012
Wyszukiwarka Google
Update algorytmu - mniej jednej domeny w SERPach

Nie raz i nie dwa w ostatnich paru miesiącach można było przeczytać komentarze o tym, jak to Google sobie nie radzi z SERPami –  w omawianym przypadku często można było zaobserwować dominację jednej domeny w wynikach wyszukiwania. Niekiedy cała pierwsza strona należała do jednej witryny. Google już od jakiegoś czasu było świadome problemu i pracowało nad jego rozwiązaniem.

I chyba się udało – zgodnie z informacją, jaką podał Matt na Twitterze w tym tygodniu Google wdrożyło update algorytmu, który miał za zadanie naprawić tę przypadłość.

Update algorytmu - mniej jednej domeny w SERPach

Z ciekawości przeszukałem Forum Google pod kątem wątków, które poruszałyby ten temat. Znalazłem taki – osoba pytająca zastanawiała się, dlaczego jedna domena może zajmować 5 pierwszych miejsc w SERPach pod frazę “instalki”. Sprawdziłem, jak to wygląda teraz. Moim zdaniem problemu już nie ma.

Fraza instalki w SERPach

Zauważyliście poprawę w tym zakresie?

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  spamerman 15 września 2012, 14:29

  Nie zauważyłem poprawy. Sprawdź np. Sandra Nasic w google.pl. Fraza na bank nie pozycjonowana i przy takich właśnie algorytm ujawnia swoją doskonałość.

  Sebastian Miśniakiewicz 15 września 2012, 14:32

  Widzę 4x tą samą domenę – czyli jest OK (4x dla jednej domeny było możliwe już od pewnego czasu – chyba roku)

  tomek 15 września 2012, 14:47

  Skok frazy z ponad piaskownicy na top3

  anty 17 września 2012, 8:05

  Pomarzyć można, fraza Mayrhofen Zillertal pierwsza strona ok ale im dalej w las tym więcej mchu i paproci dominacja dwóch stron http://www.mayrhofen.at, bergfex.com czy naprawdę nikt z Polski nie prowadzi bloga o tym regionie, czy nie ma forum z takim tematem, czy nie ma polskich newsów z tego regionu i tak dalej i tak dalej, bo co znajdzie użytkownik w pierwszych 10 wynikach nic ciekawego te same wiadomości tylko inna grafika :):) cóż pozostaje nam bing tam trochę większe urozmaicenie w wynikach

  shpyo 17 września 2012, 10:19

  4 razy ta sama domena to nic :). Strona mojego klienta obstawiła pozycje od 7 do 22 na kilka haseł :D

  Sebastian Miśniakiewicz 17 września 2012, 10:20

  Wow – to tylko trzeba się cieszyć i “cicho siedzieć” :)

  Robert 19 września 2012, 10:22

  Poprawa może i jest ale praktycznie niezauważalna :), można między innymi przeczytać o tym tutaj http://www.seroundtable.com/google-search-diversity-15708.html. Bardzo długo zabierali się za tą poprawkę więc można sądzić że robili to ręcznie dla serwisów które to zgłosiły :). A tak całkiem na serio to Sebastian co za sens ma poprawka dzięki której zamiast 5x ta sama domena na stronie jest 4x ta sama domena? Nie ma co tutaj chwalić Google za poprawkę, dalej bawią się z wszystkimi w kotka i myszkę a ich działania wcale nie zmierzają do poprawy jakości wyników.

  Sebastian Miśniakiewicz 19 września 2012, 10:28

  Robert, poprawka miała na celu “uwalić” te domeny, których było i ponad 10 w … TOP20, czy tez zajmowały cały TOP10.
  Mam sygnały, że rzadziej sie trafiają juz takie kwiatki – teraz Google zapewne wdraża kolejne kroki – szlifuje update. Tak to zawsze wygląda, wszędzie – jest problem, jest działanie, jest obserwacja efektów, są szlify. I tak to się kręci dalej :)

  Dawid 19 września 2012, 15:03

  Wystarczy wpisać ‘czosnek’ i problem nadal jest widoczny z domeny wordpress.com.
  Może Google traktuje ją inaczej, ale nadal przeczy to zasadzie różnorodności w wynikach.

  michał 21 września 2012, 20:49

  Wystarczy wpisac jakie opony np opony 205/55r16 i zoabczyc ze od strony 2 ido 10 jest samo oponeo

  Sebastian Miśniakiewicz 21 września 2012, 21:29

  Samo nie, ale dużo. Ceneo też.

  Robert 4 października 2012, 7:57

  Szkoda tylko że na pozostałych podstronach jest coraz więcej wyników z tej samej domeny. Oni po prostu nie wiedzą chyba jak sobie poradzić z tym problemem.

  Robert 14 listopada 2012, 12:22

  Chciałem zobaczyć czy klient redaguje wpisy na sklepie i wkleiłem do Google zdanie: Goodyear EfficientGrip to pierwsza opona, w której zastosowano technologię FuelSaving , i co się okazało na pierwszej stronie jest 7 wyników z nokaut.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii