7 listopada 2013 | Aktualizacja: 2 maja 2020
Wyszukiwarka Google
TC Summit 2013

W dniach 30 września – 2 października 2013 w Kalifornii odbył się drugi TC Summit – ogólnoświatowe spotkanie Najlepszych Współtwórców (ang. top contributor) z całego świata – osób, które pomagają  użytkownikom  na forach pomocy produktów Google. W porównaniu do imprezy sprzed dwóch lat, podczas której udział w TC Summit 2011 wzięło około 250 osób, tym razem ilość ta była większa – ilość TCs przekroczyła 300 osób. Polska była reprezentowana godnie przez 16 osób, co stanowiło drugi (po Francuzach) pod względem ilości zespół (18) (nie licząc kraju organizatora – USA). Skąd przyjechali TCs można było zobaczyć na specjalnej mapie, na której każdy z nas mógł przyczepić świecącą diodę :)

TC Summit 2013, podobnie jak TC Summit 2011, składał się z licznym wykładów i warsztatów poświęconych produktom Google. Jako pierwsi „zaprezentowali się” Michael Wyszomierski i Matt Cutts. Był czas na pytania, na które odpowiadał Matt -”niestety” z racji częstego uczestnictwa w HO z Johnem nic ciekawego nie przyszło mi do głowy i podczas tej części nie zdecydowałem się na zadanie pytania :)

Michael Wyszomierski and Matt Cutts - TC Summit 2013

Podczas wszystkich spotkań – zarówno tych oficjalnych, jak i „kuluarowych” – można było porozmawiać z pracownikami Google face-to-face i przekazać swoje czy Wasze opinie odnośnie specyficznych problemów czy zagadnień – czy to np. Johnowi Muellerowi i Mariyi Moeva (John znany jest z cyklicznych hangoutów dla webmasterów, które staram się w miarę na bieżąco przybliżać na blogu) czy Maile Ohye, która przygotowuje rozbudowane poradniki dla webmasterów (ostatnim jest np. film poświęcony kierowaniu strony na rynki międzynarodowe). Można było im także podziękować za „tricky questions” zadawane na hangoutach – co też zrobiłem :)

John, Mariya i ja - TC Summit 2013

Podczas TC mieliśmy okazję na warsztatach tematycznych spotkać się i porozmawiać w gronie webmasterów z Mattem, którego … zaprosiłem do Polski. Skoro nasz kraj jest „dobrze znany” Mattowi  – usłyszawszy, że jestem z Polski powiedział: „Poland… Yes… We have a lot to do there” – to dlaczego nie postarać się tego zmienić? :) Jestem przekonany, że jego wizyta u nas byłaby ciekawym wydarzeniem – i czuję, że kiedyś do tego dojdzie.

Matt Cutts Sebastian Misniakiewicz - TC Summit 2013

Matt to wulkan energii i pokazał wyraźnie, że nie jest osobą, która uśmiecha się tylko na swoich filmikach, a poza nimi jest „śmiertelnie nudnym i poważnym inżynierem”. Po jego wpisie na Twitterze widać, że feedback, jaki otrzymał z naszej strony, stał na dobrym poziomie – zobaczymy, jak się to przełoży na jakość w SERPach.

TC Summit to była także okazja do bliższego zapoznania się z produktami Google, zarówno z tymi bardziej znanymi – Adwords, Adsense – jak i z tymi mniej popularnymi, jak np. Map Maker, przy którym Google uchwyciło moją podobiznę i wrzuciło na swojego bloga :)

Inne rzeczy warte poruszenia? Np. … prezentacja Google Glass. Sterowane głosem – za zrobienie zdjęcia odpowiada komenda „take a picture” – oraz dotykiem – robią wrażenie :). Do tej pory wychodziłem z założenia, że to tylko gadżet – jednak prezentacja produktu uświadomiła mi, że zawody takie, jak lekarz, czy np. pracownik wysokościowy mogłyby sporo skorzystać dzięki takiemu urządzeniu. Po południu na małej imprezie w campusie Google każdy zainteresowany tym produktem miał możliwość „wypróbowania go na sobie” :)

Google glass

Już widzę, jak chcecie zapytać, dlaczego … nie napisałem nic o linkach czy stricte o linkowaniu. No cóż, z prostej przyczyny – raz, że nie taki był cel spotkania, a dwa – nie rozmawialiśmy stricte o takich tematach. Skupialiśmy się na m.in. tym, aby przekazać Guglarzom informacje związane np. z usprawnienia procesu komunikacji z webmasterami. Pingwin 2.1 wyraźnie pokazał (o 3 lipca nie wspominam), na co  najbardziej warto zwracać uwagę w sytuacji, jak myślimy o naszym serwisie w długim okresie czasu. Z tego też powodu korzystając z okazji jeszcze raz podkreślę, że mój blog reprezentuje taki, a nie inny styl – pomagam Wam tworzyć dobre serwisy, które przetrwają „próbę czasu”. Nie jest sztuką wbić się w topy na krótko – sztuką jest się w nich utrzymać przez długi okres czasu.

Na tematycznych warsztatach bardziej za to zwróciliśmy uwagę na różne kwestie z jakimi mają do czynienia webmasterzy mający problemy z widocznością ich stron w Google. Np. zadawaliśmy pytania o depozycjonowania. W odpowiedzi usłyszeliśmy – od Matta, jak i od inżynierów z jego zespołu – że Google nadal stoi na stanowisku, że jest to bardzo trudne.  Jest to zgodne z moim przekonaniem, zgodnie z którym czystą domenę jest trudno zdepozycjonować. Co innego domenę, która jest pozycjonowana już niezgodnie ze Wskazówkami Google dla Webmasterów – uważam, że udział osób trzecich w profilu linków po prostu przyspiesza to, co nieuchronne i dla mnie nie jest to stricte depozycjonowaniem.

Nie zmienia to faktu, że w sytuacji, gdy widzimy, że coś jest nie tak – z nasza witryną czy z SERPami – aby zgłaszać to do Google, ponieważ pomaga to usprawnić algorytm. Jeżeli zatem widzisz nagły przyrost linków w Narzędziach z domen o wątpliwej reputacji to odwiedź nasze Forum – lub zgłoś ten fakt do mnie czy do Johna.

Konkluzje?

Google sukcesywnie podnosi jakość swoich produktów. Już sama informacja podczas warsztatu z Mattem, że „dzisiaj o 2 w nocy wypuszczamy update o nazwie Pingwin 2.1″ jest wystarczającym powodem na to, że cieszę się, że mogłem uczestniczyć ponownie w tak ciekawym wydarzeniu, jakim jest TC Summit. Zastanawiałem się, co to będzie się u nas działo następnego dnia (czasu lokalnego).

Zachęcam przy okazji do oglądania hangoutów z Johnem Muellerem – to prawdziwa skarbnica aktualnej wiedzy z zakresu optymalizacji stron internetowych. jak nie znacie angielskiego możecie wpadać i na mojego bloga – staram się brać udział w każdym HO, z którego potem pisze krótkie relacje.

A osoby zainteresowane tym, jak zostać Najlepszym Współtwórcą, zapraszam na stronę programu.

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Rafał 8 listopada 2013, 11:32

Zastanawiałem się dlaczego taka cisza na blogu przez dłuższy okres … :). A gadżetów GOOGLE dla Nas żadnych nie przekazało? :). Fajnie bo widzę było z kim porozmawiać. A nie rozmawialiście w kuluarach na temat Binga czy też innych wyszukiwarek? Czy Google nie boi się że po tych zmianach część ludzi przerzuci się na nie? Chociaż w sumie jak narazie inni nie są chyba zbyt zainteresowani rozwojem w naszym kraju :)

Sebastian Miśniakiewicz 8 listopada 2013, 11:35

Cicha… tak, to raz, z dwa – sporo stron ma problemy z linkami i trzeba się nimi zająć…
Gadżetów nie było – Matt jednak dostał koszulkę, może kiedyś wystąpi na Youtubie :)
Nie, o Bingu nie rozmawialismy – Google ma własna wizję i mocno idzie do przodu – także i w kwestii walki ze spamem, o czym świadczy to, co się dzieje w Polsce obecnie….

doctor 14 listopada 2013, 17:39

Ja rozmawiałem z Johnem Muellerem. Powiedział, że nt. oprogramowania innych firm nie będzie się wypowiadać.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii