12 lipca 2011 | Aktualizacja: 15 kwietnia 2016
Wyszukiwarka Google

Tag kanoniczny zalecany jest przez Google w sytuacjach, gdy np. posiadamy sklep internetowy i Google może zaindeksować różne adresy URL dla tego samego zestawu produktów, ale w jednym przypadku posortowanego według ceny, w innym – według producentów itp. Wówczas jak wiemy w indeksie znalazłyby się te same treści, różniące się między sobą drobiazgami – i to Google decydowałoby o tym, który “zestaw” pojawiałby się w SERPach – a niekiedy właściciel chce mieć na to wpływ. Dzięki użyciu tagu kanonicznego jest to możliwe.

Wstawienie na stronę przycisku Google +1 sprawi, że będzie się on wyświetlał w każdym z w/w przypadków sortowania. Oznacza to, że przy braku zastosowania rel=canonical” Google nie wyświetliłoby w SERPach informacji o +1 dla danego zestawu wyszukiwania gdyby system zaindeksował … jego inny wariant. Automatycznie oznaczałoby to dla sklepu stratę, ponieważ moglibyśmy nie zobaczyć, że nasi znajomi kupowali tutaj – a co za tym idzie “sklep jest sprawdzony”.

Użycie tagu kanonicznego sprawi, że w sytuacji, gdy użytkownik przyzna +1 stronie z niekanonicznym adresem URL, Google powiąże ten +1 z kanoniczną, preferowaną wersją.

Informacje odnośnie konwertowania kanonicznego znajdziesz w materiałach pomocy Google.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii