29 lipca 2018 | Aktualizacja: 12 października 2019
Wyszukiwarka Google
szybkość

Myśląc o szybkości wczytywania strony mamy na uwadze szybkość wczytywania jej poszczególnych podstron. Jest wiele opracowań (do wyszukania w Google), zgodnie z którymi im szybciej wczytuje się strona tym rośnie zadowolenie osób, które ją odwiedzają.

Jest jednak jeszcze inny pozytywny aspekt związany z ciągłym przyspieszaniem witryny – zwiększanie stopnia jej indeksowania. Jest to logiczne, jednak nie spotkałem się do tej pory z wypowiedzią pracownika Google w tym zakresie – do dzisiaj.

Zgodnie z wypowiedzią Johna im szybsza strona, tym Google może ją szybciej przemierzać, a co za tym idzie czas, jaki robot spędzi na stronie, wydłuża się. To z kolei sprawia, że Googlebot przemierzy więcej stron w obrębie witryny niż zrobiłby w przypadku wolniejszej strony.

Informacja ta jest bardzo istotna, ponieważ np.

 • w przypadku serwisu contentowego nowe treści będą szybciej indeksowane
 • w sklepie zmiany cen produktów szybciej zostaną zaindeksowane, a co za tym idzie szybciej zaczną być prezentowane w wynikach wyszukiwania (rich snippets)
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Pamiętajmy, że Google przeznacza na indeksowanie każdej witryny określoną ilość czasu, która zależy od różnych czynników – od autorytetu domeny po jakość pracy serwera; jeżeli zależy nam zatem na sprawnej indeksacji naszego serwisu w Google warto zadbać nie tylko o dobre konto hostingowe czy treści generowane na stronie, ale także o szybkość jej działania.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Kamilos 17 czerwca 2019, 10:50

  Szybkość działania strony myślę, że jest obecnie bardzo ważna. Nie tylko Google zwraca na to uwagę, co później przekłada się na ilość indeksowanych witryn, ale najważniejsi są tutaj moim zdaniem użytkownicy, którzy na wolno ładującej się stronie nie spędzą więcej niż kilka minut. Ładowanie jest strasznie irytujące, dlatego trzeba dbać by dane zawarte na stronie ładowały się jak najszybciej.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii