Branża SEO
9 lipca 2013

Jak przeczytałem właśnie na wirtualnemedia.pl grupa Bauer kupiła firme Sunrise System z Poznania – a dokładniej nabyła 100% udziałów w firmie. Na chwilę obecną brak jest szczegółów transakcji – dyrektor PR w Grupie Bauer nie chce ich podawać. Przypomnę, że Grupa bauer to właściciel m.in. RMF FM oraz portalu Interia.pl – czyli nie mówimy o „jakiejś małej transakcji”…

Informacja o przejęciu Sunrise System wzbudziła bardzo szybko liczne komentarze wśród branży SEO, widoczne chociażby pod artykułem, do którego nawiązałem.

Sunrise System sprzedany - nowy właściciel Grupa Bauer

Warto przy okazji komentarzy przypomnieć, że Sunrise System bardzo aktywnie dba o swój wizerunek w Sieci, domagając się usuwania obraźliwych na swój temat postów, w przeciwnym razie grożąc osobom, które je publikują, sądem. Na chwilę obecną tylko jeden bloger, Krzysztof, oparł się firmie i wszystko wskazuje na to, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Krzysztof utrzymuje, że działa w interesie pokrzywdzonych przez Sunrise System Klientów – i że nie odpuści.

Jestem bardzo ciekawy, czy/co nowy właściciel zmieni w działaniach firmy, która – jak można przeanalizować na forach i blogach w Sieci – jest znana także z tego, że posiada bardzo sprawny dział prawny, który m.in. nie pozwala rozwiązać umowy za porozumieniem stron, a jedynie zgodnie z zapisami w umowie, które – przy umowach pospisywanych na okresu paru letnie – oznaczają znaczne kwoty.

Dla mnie osobiście przejęcie firmy SEO w sytuacji, gdzie Google obecnie z miesiąca na miesiąc uniemożliwia osiąganie wysokich pozycji w wyszukiwarce w krótkich okresach czasowych, jest ryzykownym krokiem. SEO obecnie to coraz większe ryzyko i …. coraz większe koszty. No chyba, że firma planuje diametralnie zmienić podejście do Klienta i zaoferować mu działania „z wyższej półki” – pytanie, czy także cenowej.

Kiedyś czytałem, że najlepszy biznes robi się na wojnie, gdzie można za bezcen nabywać coś, co po jej zakończeniu sprzedaje się z potężnym zyskiem. Czas pokaże, czy Grupie Bauer udało się „trafić z inwestycją w wojenna zawieruchę” :)

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

shpyo 9 lipca 2013, 9:39

Mój blog też jest otwarty na współpracę :). Chętnie przyjmę kilka milionów baksów lub ojro :>

Sebastian Miśniakiewicz 9 lipca 2013, 15:47

Cholera, byłeś pierwszy – ja zatem moge liczyć na mniej niż „bańkę” :(

Mati 9 lipca 2013, 12:18

Co do tytułu wpisu to co w tym złego, że i w SEO zaczynają się przejęcie/inwestycje, czyli inwestorzy zainteresowali się i tym sektorem?

A co do grupy bauer to może chcąc mieć własny system SEO na potrzeby Interii :) Albo rozwijają konkurencyjny i zrobią to co zrobiło Yahoo z Astrid.

PS wyedytuj sobie zdanie „gdzie Google obecnie z miesiąca na miesiąc zmienia coraz skuteczniej uniemożliwia osiąganie”

Sebastian Miśniakiewicz 9 lipca 2013, 15:48

Poprawione :)
Napisanie własnego systemu kosztowąłoby mniej niż miliony złotych….

semahead 9 lipca 2013, 16:28

Warto zauważyć, że Interia (będąca również częścią Bauer) posiada własną agencję seo: http://www.semahead.pl/

Krzysztof 9 lipca 2013, 22:30

Jasne, że nie odpuszczę ;) . Co do SS pod niemieckim właścicielem może zyska w końcu „niemiecką solidność” w co trochę wątpię i myślę, że dalej będą zarabiać wykorzystując nieznajomość problematyki SEO wśród właścicieli firm proponując im „frazy pomocnicze” dzięki którym koszą szmal ;) a w sądach będą się tłumaczyć przed klientami nie mającymi ruchu z wyszukiwarki, że przecież nie zamawiali usługi zwiększenia ruchu na stronie a usługę pozycjonowania…

Bellerofont 10 lipca 2013, 6:18

Zastanawiające… Niemcy kupili „SS”… to nawet zabawnie brzmi. Widać nie wszystkie przyzwyczajenia da się wyplenić ;) Docierając do różnych informacji o tej „firmie” w sieci, można śmiało powiedzieć iż „Słoneczniki” od dawna spełniały wymogi prawdziwego SS (mobbing czy ogólny terror w pracy i otwarta wojna z blogerami). Przestaje mnie dziwić czemu to właśnie sąsiedzi zza Odry kupili firmę nazywającą siebie pozycjonerami. Nie pokładam nadziei, w nowej strategii firmy czy „niemieckiej solidności” bo i ta odeszła w niebyt razem z nowymi modelami Volkswagena czy Opla… nie… Opel akurat zawsze był tandetny. Wracając do tematu: Pojawi się nowy gracz, który jeszcze bardziej będzie przeginać i któremu się wydaje iż stanie się monopolistą na rynku SEO ale… jak pokazuje historia, OSTATECZNY UPADEK „SS” będzie tak wielki, że wstrząśnie nie tylko branżą SEO ale i całym internetem, czego sobie oczywiście życzę. :)

podpis... 10 lipca 2013, 22:17

śmieszny jesteś..ale ok

XxX 12 lipca 2013, 6:17

idiota…

Lane Rodgers 13 lipca 2013, 17:07

Wspó³praca MacTronic Mocek i s-ka s.j. z Sunrise System sp. z o.o. rozpoczê³a siê w 2008 roku. Na chwilê obecn± Spó³ka pozycjonuje 3 nasze serwisy internetowe. Z satysfakcj± odnotowujemy systematyczny wzrost pozycji wszystkich promowanych stron WWW na wa¿ne dla nas wyra¿enia kluczowe. O efektach pracy opiekunów pozycjonowania serwisów ¶wiadcz± nie tylko regularne raporty, lecz przede wszystkim widok naszych serwisów w top dziesi±tce i odczuwalny wzrost zainteresowania nasz± firm± za po¶rednictwem Internetu. Ofertê otrzymali¶my dopiero po przeanalizowaniu przez specjalistê firmy Sunrise System naszych potrzeb marketingowych oraz budowy i sposobu funkcjonowania stron, które chcieli¶my pozycjonowaæ. Zaproponowana strategia okaza³a siê byæ adekwatna do naszych celów i mo¿liwo¶ci . Mi³o zaskoczy³a nas nowoczesna forma ofertowania, raportowania, wyczerpuj±ce informacje i wskazówki od pozycjonerów. Wspó³praca z Sunrise System sp. z o.o. przebiega pomy¶lnie: otrzymujemy pe³n± informacjê, nasz doradca biznesowy i pozycjonerzy s± w ka¿dej chwili do dyspozycji. Wyra¿amy przekonanie, ¿e poznañska Spó³ka to prawdziwy ekspert w swojej bran¿y i kontrahent godny zaufania.

Sebastian Miśniakiewicz 13 lipca 2013, 22:35

Hm… Ciekawy komentarz.
PR nowego właściciela, czy konkurencja? :)

cezzy 14 lipca 2013, 7:18

Łubu dubu, łubu dubu – niech nam żyje Prezes SS….

Sebastian Miśniakiewicz 14 lipca 2013, 15:15

I znowu go dostałem – ale ktoś jest upartym spamerem…

Kapitan Seo 1 sierpnia 2013, 7:29

Jeszcze na dodatek Artefakt z Wrocławia kupili… Kto następny :)

zapomniałeś 9 sierpnia 2014, 21:37

Trochę przesadziłeś z opiniami o branży SEO i totalnie zapomniałeś, że oni nie tylko SEO robią. Robią AdWords i inne sprawy, które są na tą chwilę w pełni przewidywalne więc zupełnie nietrafiona opinia. Być może Bauer zrobił naprawdę świetny interes

Sebastian Miśniakiewicz 19 sierpnia 2014, 17:18

Możliwe – jak na razie jednak nie widziałem jeszcze dużej firmy, która robiłaby dobrze SEO czy Adwords :)

Marcin K. 16 września 2015, 20:45

No właśnie spróbowałem rozwiązać z nimi umowę i miesiąc przed terminem dostałem Notę Karną na 2000 zł, że niby nie mogli mnie pozycjonować ponieważ rozwaliło mi bazę i uruchomiłem na szybko stronę na innym serwerze… Jakoś przez 8 miesięcy u nich nikt tego wcześniej nie zauważył…

Sebastian Miśniakiewicz 16 września 2015, 21:42

No już jest temat między Tobą a nimi – kwestia umowy i zapisów.
Ale jak jest jak piszesz sprawdziłbym u prawnika czy takie praktyki są OK – bo jak ktoś przez 8 miesięcy tego nie widzi ….

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii