9 lipca 2013
Branża SEO

Jak przeczytałem właśnie na wirtualnemedia.pl grupa Bauer kupiła firme Sunrise System z Poznania – a dokładniej nabyła 100% udziałów w firmie. Na chwilę obecną brak jest szczegółów transakcji – dyrektor PR w Grupie Bauer nie chce ich podawać. Przypomnę, że Grupa bauer to właściciel m.in. RMF FM oraz portalu Interia.pl – czyli nie mówimy o “jakiejś małej transakcji”…

Informacja o przejęciu Sunrise System wzbudziła bardzo szybko liczne komentarze wśród branży SEO, widoczne chociażby pod artykułem, do którego nawiązałem.

Sunrise System sprzedany - nowy właściciel Grupa Bauer

Warto przy okazji komentarzy przypomnieć, że Sunrise System bardzo aktywnie dba o swój wizerunek w Sieci, domagając się usuwania obraźliwych na swój temat postów, w przeciwnym razie grożąc osobom, które je publikują, sądem. Na chwilę obecną tylko jeden bloger, Krzysztof, oparł się firmie i wszystko wskazuje na to, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Krzysztof utrzymuje, że działa w interesie pokrzywdzonych przez Sunrise System Klientów – i że nie odpuści.

Jestem bardzo ciekawy, czy/co nowy właściciel zmieni w działaniach firmy, która – jak można przeanalizować na forach i blogach w Sieci – jest znana także z tego, że posiada bardzo sprawny dział prawny, który m.in. nie pozwala rozwiązać umowy za porozumieniem stron, a jedynie zgodnie z zapisami w umowie, które – przy umowach pospisywanych na okresu paru letnie – oznaczają znaczne kwoty.

Dla mnie osobiście przejęcie firmy SEO w sytuacji, gdzie Google obecnie z miesiąca na miesiąc uniemożliwia osiąganie wysokich pozycji w wyszukiwarce w krótkich okresach czasowych, jest ryzykownym krokiem. SEO obecnie to coraz większe ryzyko i …. coraz większe koszty. No chyba, że firma planuje diametralnie zmienić podejście do Klienta i zaoferować mu działania “z wyższej półki” – pytanie, czy także cenowej.

Kiedyś czytałem, że najlepszy biznes robi się na wojnie, gdzie można za bezcen nabywać coś, co po jej zakończeniu sprzedaje się z potężnym zyskiem. Czas pokaże, czy Grupie Bauer udało się “trafić z inwestycją w wojenna zawieruchę” :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  shpyo 9 lipca 2013, 9:39

  Mój blog też jest otwarty na współpracę :). Chętnie przyjmę kilka milionów baksów lub ojro :>

  Sebastian Miśniakiewicz 9 lipca 2013, 15:47

  Cholera, byłeś pierwszy – ja zatem moge liczyć na mniej niż “bańkę” :(

  Mati 9 lipca 2013, 12:18

  Co do tytułu wpisu to co w tym złego, że i w SEO zaczynają się przejęcie/inwestycje, czyli inwestorzy zainteresowali się i tym sektorem?

  A co do grupy bauer to może chcąc mieć własny system SEO na potrzeby Interii :) Albo rozwijają konkurencyjny i zrobią to co zrobiło Yahoo z Astrid.

  PS wyedytuj sobie zdanie “gdzie Google obecnie z miesiąca na miesiąc zmienia coraz skuteczniej uniemożliwia osiąganie”

  Sebastian Miśniakiewicz 9 lipca 2013, 15:48

  Poprawione :)
  Napisanie własnego systemu kosztowąłoby mniej niż miliony złotych….

  semahead 9 lipca 2013, 16:28

  Warto zauważyć, że Interia (będąca również częścią Bauer) posiada własną agencję seo: http://www.semahead.pl/

  Krzysztof 9 lipca 2013, 22:30

  Jasne, że nie odpuszczę ;) . Co do SS pod niemieckim właścicielem może zyska w końcu “niemiecką solidność” w co trochę wątpię i myślę, że dalej będą zarabiać wykorzystując nieznajomość problematyki SEO wśród właścicieli firm proponując im “frazy pomocnicze” dzięki którym koszą szmal ;) a w sądach będą się tłumaczyć przed klientami nie mającymi ruchu z wyszukiwarki, że przecież nie zamawiali usługi zwiększenia ruchu na stronie a usługę pozycjonowania…

  Bellerofont 10 lipca 2013, 6:18

  Zastanawiające… Niemcy kupili “SS”… to nawet zabawnie brzmi. Widać nie wszystkie przyzwyczajenia da się wyplenić ;) Docierając do różnych informacji o tej “firmie” w sieci, można śmiało powiedzieć iż “Słoneczniki” od dawna spełniały wymogi prawdziwego SS (mobbing czy ogólny terror w pracy i otwarta wojna z blogerami). Przestaje mnie dziwić czemu to właśnie sąsiedzi zza Odry kupili firmę nazywającą siebie pozycjonerami. Nie pokładam nadziei, w nowej strategii firmy czy “niemieckiej solidności” bo i ta odeszła w niebyt razem z nowymi modelami Volkswagena czy Opla… nie… Opel akurat zawsze był tandetny. Wracając do tematu: Pojawi się nowy gracz, który jeszcze bardziej będzie przeginać i któremu się wydaje iż stanie się monopolistą na rynku SEO ale… jak pokazuje historia, OSTATECZNY UPADEK “SS” będzie tak wielki, że wstrząśnie nie tylko branżą SEO ale i całym internetem, czego sobie oczywiście życzę. :)

  podpis... 10 lipca 2013, 22:17

  śmieszny jesteś..ale ok

  XxX 12 lipca 2013, 6:17

  idiota…

  Lane Rodgers 13 lipca 2013, 17:07

  Wspó³praca MacTronic Mocek i s-ka s.j. z Sunrise System sp. z o.o. rozpoczê³a siê w 2008 roku. Na chwilê obecn± Spó³ka pozycjonuje 3 nasze serwisy internetowe. Z satysfakcj± odnotowujemy systematyczny wzrost pozycji wszystkich promowanych stron WWW na wa¿ne dla nas wyra¿enia kluczowe. O efektach pracy opiekunów pozycjonowania serwisów ¶wiadcz± nie tylko regularne raporty, lecz przede wszystkim widok naszych serwisów w top dziesi±tce i odczuwalny wzrost zainteresowania nasz± firm± za po¶rednictwem Internetu. Ofertê otrzymali¶my dopiero po przeanalizowaniu przez specjalistê firmy Sunrise System naszych potrzeb marketingowych oraz budowy i sposobu funkcjonowania stron, które chcieli¶my pozycjonowaæ. Zaproponowana strategia okaza³a siê byæ adekwatna do naszych celów i mo¿liwo¶ci . Mi³o zaskoczy³a nas nowoczesna forma ofertowania, raportowania, wyczerpuj±ce informacje i wskazówki od pozycjonerów. Wspó³praca z Sunrise System sp. z o.o. przebiega pomy¶lnie: otrzymujemy pe³n± informacjê, nasz doradca biznesowy i pozycjonerzy s± w ka¿dej chwili do dyspozycji. Wyra¿amy przekonanie, ¿e poznañska Spó³ka to prawdziwy ekspert w swojej bran¿y i kontrahent godny zaufania.

  Sebastian Miśniakiewicz 13 lipca 2013, 22:35

  Hm… Ciekawy komentarz.
  PR nowego właściciela, czy konkurencja? :)

  cezzy 14 lipca 2013, 7:18

  Łubu dubu, łubu dubu – niech nam żyje Prezes SS….

  Sebastian Miśniakiewicz 14 lipca 2013, 15:15

  I znowu go dostałem – ale ktoś jest upartym spamerem…

  Kapitan Seo 1 sierpnia 2013, 7:29

  Jeszcze na dodatek Artefakt z Wrocławia kupili… Kto następny :)

  zapomniałeś 9 sierpnia 2014, 21:37

  Trochę przesadziłeś z opiniami o branży SEO i totalnie zapomniałeś, że oni nie tylko SEO robią. Robią AdWords i inne sprawy, które są na tą chwilę w pełni przewidywalne więc zupełnie nietrafiona opinia. Być może Bauer zrobił naprawdę świetny interes

  Sebastian Miśniakiewicz 19 sierpnia 2014, 17:18

  Możliwe – jak na razie jednak nie widziałem jeszcze dużej firmy, która robiłaby dobrze SEO czy Adwords :)

  Marcin K. 16 września 2015, 20:45

  No właśnie spróbowałem rozwiązać z nimi umowę i miesiąc przed terminem dostałem Notę Karną na 2000 zł, że niby nie mogli mnie pozycjonować ponieważ rozwaliło mi bazę i uruchomiłem na szybko stronę na innym serwerze… Jakoś przez 8 miesięcy u nich nikt tego wcześniej nie zauważył…

  Sebastian Miśniakiewicz 16 września 2015, 21:42

  No już jest temat między Tobą a nimi – kwestia umowy i zapisów.
  Ale jak jest jak piszesz sprawdziłbym u prawnika czy takie praktyki są OK – bo jak ktoś przez 8 miesięcy tego nie widzi ….

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii