Branża SEO

Sunrise System w sądzie – Krzysztof Ziółkowski będzie zadawał pytania prezesowi

19 komentarzy

Proces między blogerem, Krzysztofem Ziółkowskim, a firmą Sunrise System, wkracza w kolejną fazę. Jak dowiedziałem się właśnie z blogu Krzysztofa niedługo odbędzie się kolejna rozprawa, na której to on będzie zadawał pytania prezesowi firmy SEO.

Przypomnijmy, że Sunrise System zarzuca blogerowi, że szargał wizerunek firmy opisując na swoim blogu oraz w innych miejscach w Sieci fakty, które … nie miały miejsca/pokrycia w faktach. Proces dotyczy zatem artykułu 212 kodeksu karnego

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Chodzi o wpisy, jak ten

ich usługo polega na rozbudowaniu działów marketingu i mixie agresywnego marketingu z wykorzystaniem nieznajomości tematu u klientów czyli w jezyku potocznym wciskaniu kitu i obiecywaniu cudów na kiju.  Dodatkowo „słoneczna firma” zastosowała innowacyjną technologię w pozycjonowaniu (bardzo skuteczną dzięki kulawemu polskiemu systemowi prawnemu oraz nieznajomości zagadnień SEO w polskim sądownictwie) – technologię (nazwę ją roboczo) SEOBatKancelaria, niezwykle skuteczny system pozycjonowania wykorzystujący pewną kancelarię prawną napuszczaną na niezadowolonych (i tym samym próbujących rezygnować z usługi) z usług klientów.

czy ten

Mnie tylko dziwi jedno – dlaczego skoro jest tylu „nabitych w butelkę” przez Sunrise System to dlaczego jeszcze nie połączyliście sił ? Tylko dajecie się „strzyc” jak baranki …
Swoją drogą trzeba przyznać, że SS w stosunku do paru klientów dba ale w stosunku do większości wykorzystuje ich nieznajomość tematu sugerując frazy z zerową odwiedzalnością, nie dające konwersji itp. itd.
Taka jedna z wielu „czarnych owiec” firm SEO nastawionych wyłącznie na własny zysk a co najgorsze coraz więcej firm idzie w ich ślady.
Fakt faktem umowa ich jest ciężka do poważenia ale w kilku punktach mozliwa bezproblemowo bo chyba stworzenie takiej „wizytówki” to jaja na całego :D

Proces jest ważny z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze – nie przypominam sobie, aby miał miejsce proces, w którym bloger wychodząc z założenia, że publikując informacje dotyczące danej firmy SEO w obronie właścicieli stron pozycjonowanych przez daną firmę został przez nią samą pozwany.

Po drugie – jest trochę nieścisłości w tym wszystkim. O ile język Krzysztofa jest dosadny i niekiedy nie przebiera w słowach, to jednak jakby się przyjrzeć tematowi „chłodnym okiem” – bez wchodzenia w analizy wypowiedzi na forach czy blogach – to widać od razu, że jednak jest coś na rzeczy.

Wiadomo nie od dzisiaj, że posługiwanie się zapleczem łamie Wskazówki Google dla Webmasterów – a takie kwestie znajdziemy na stronie Sunrise System poświęconej pozycjonowaniu

Sunrisesystem - info o zapleczu w umowie

Druga kwestia, jaka rzuciła mi się w oczy – jeszcze do niedawna wiele z linków, jakie firma umieszczała na stronach Klientów w stopce w sloganie

Za pozycjonowanie stron serwisu odpowiada Sunrise System

była linkowana anchorem „pozycjonowanie”. Obecnie sprawdziłem kilkanaście stron i …. w większości przypadków anchorem jest już „Sunrise System”(czyli tak, jak to być powinno), ale … nadal w Internecie znajdziemy jeszcze pozostałości starych praktyky, gdzie anchorem było słowo „pozycjonowanie”.

Za pozycjonowanie tego serwisu odpowiada Sunrise System

To pokazuje, że firma jednak nie do końca kieruje się tym, co pisze na swojej stronie:

Sunrise System stopsuje wyłącznie etyczne metody?

ponieważ linkowanie się ze stron Klientów anchorem „pozycjonowanie” nie jest działaniem zgodnym z tzw. Wskazówkami dla Webmasterów – o czym wspominał kiedyś na hangoucie sam John Mueller. A w Pomocy Google przeczytamy, że

Zamieszczanie linku do SEO nie powinno być nigdy wymagane.

Od razu na usta ciśnie się pytanie – dlaczego zatem w umowie pojawia się zapis mówiący o tym, że

4. W celach informacyjnych oraz promocyjnych Zlecający wyraża zgodę na umieszczenie w stopce serwisu internetowego Zlecającego linku mówiącego, iż za pozycjonowanie tego serwisu odpowiada Wykonawca, o treści: „Za pozycjonowanie stron serwisu odpowiada Sunrise System”.

Jak widać, jest o czym rozmawiać na procesie.

Uważam, że batalia z Sunrise System na pewno nie będzie krótka i prosta. Z jednej strony mamy mocne wypowiedzi blogera, z drugiej – dużą firmę SEO, ze sztabem prawników. Sędzia na pewno nie będzie miał łatwo. Wyrok na pewno w dużej mierze zależeć będzie od tego, czy decydując się na tak jawny atak na firmę SEO bloger posiadał dowody broniące jego tezy.

Warto śledzić wzmianki na temat procesu. Moim zdaniem wyrok, jaki w nim zapadnie, wpłynie w sposób znaczący na branżę SEO w Polsce. O tym, że nie jest dobrze, świadczy ilość wpisów w dziale na moim blogu, w którym poruszam kwestie dotyczące etyki branży SEO

GD Star Rating
loading...
Sunrise System w sądzie - Krzysztof Ziółkowski będzie zadawał pytania prezesowi, Sunrise System w sądzie - Krzysztof Ziółkowski będzie zadawał pytania prezesowi, 7.2 out of 10 based on 37 ratings Sunrise System w sądzie - Krzysztof Ziółkowski będzie zadawał pytania prezesowi
autor 1380 artykułów opublikowanych na blogu

Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Top Contributor pomaga rozwiązywać te problemy na oficjalnym Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google?

Tak, chcę >>


Opinie i Komentarze

Kamil 23 sierpnia 2014, 12:44

I dobrze, niech dostanie za swoje. Blogerzy myślą, że mogą wszystko a swoją wiedzę opierają na przekonaniu, że są specjalistami bo mają bloga!

Sebastian Miśniakiewicz 23 sierpnia 2014, 13:03

Kamil, zachowaj obiektywizm. Nie wiemy, jak wygląda pozew, jakie są argumenty obu stron itp. – bo z tego, co wiem, proces na wniosek Sunrise System nie jest otwarty
Życie mnie nauczyło, że trzeba czekać do końća.

adam 9 marca 2016, 18:42

Ja też walczę z SS bo dałem się wrobić w tzw. umowę ryczałtową. W umowie mam 11 fraz a pozycjonują 4 – 6 fraz i uważają że wszystko jest w porządku. Umowy ryczałtowe zostały wymyślone aby zatrzymać klienta na pocieszeni dodać mu wybrane przez siebie frazy a i tak robić swoje. NIE polecam tej firmy.

Rafał 25 sierpnia 2014, 12:39

W Polsce sądy działają jak działają wiec nie wiadomo czego się spodziewać ale patrząc z punktu widzenia łamania różnego rodzaju przepisów, to właśnie SS powinno przegrać ten proces a wynik tej sprawy powinien chociaż trochę dać do myślenia innym firmom, które może nie na tak dużą skalę, ale jednak wprowadzają w błąd swoich Klientów.

Krzysztof 23 sierpnia 2014, 12:55

Dla wyjaśnienia dodam, że (obecnie były) pracownik Google Kaspar Szymański wypowiedział się na forum pomocy Google dla webmasterów o praktykach Sunrise System, że ich metoda nie jest zgodna z wytycznymi Google dla Webmasterów.

Sebastian Miśniakiewicz 23 sierpnia 2014, 13:02

Ciekawe – masz linka?

Tomasz Wydra 23 sierpnia 2014, 18:29

Sebek na starym forum

Sebastian Miśniakiewicz 23 sierpnia 2014, 18:42

Dlatego prosiłem o linka – bo na szybko znalazłem to – ale to raczej nie ten wątek
https://productforums.google.com/forum/#!msg/webmaster-pl/nRCD4EW-Ygc/yi4sUzH5R9sJ

Szymon 23 sierpnia 2014, 21:24

No nareszcie piszesz o SS. Choć trochę zachowawczy jest ten wpis, ale niech to będzie pierwsza jaskółka, w tym że zaczniesz pisać o poważnych problemach w SEO a nie miotać się w tych personalnych przepychankach z innymi seowcami. Aha, i nie zdziw się jak się do Ciebie odezwą prawnicy SS i każą wpis usunąć. Dzwonią do wszystkich, którzy kiedykolwiek coś o SS próbowali pisać. Tylko Ziółkowski i Makaruki z PiO mają na tyle odwagi by nic nie kasować.

Sebastian Miśniakiewicz 24 sierpnia 2014, 17:32

Ha, wiesz, że wpadłeś do spamu? :) – coś mnie tknęło aby sprawdzić sobie (jak to robię od czasu do czasu) 2 czy 3 strony…. Akismet jednak w miarę dobrze działą – rzadko kto pisze, że coś napisał, a komentarz się nie ukazał :)
Sprawdziłem teraz jednak spam i … byłeś jedynym rodzynkiem.
Ale do rzeczy.

Czy wpis jest zachowawczy?

Opisałem fakty – nawiązałem o zapowiedzi o kolejnej rozprawie procesu, o którym już wzmiankowałem na blogu wcześniej. Uważasz, że prawnik zadzwoni w sprawie takiego wpisu?
W dalszej części z czystej ciekawości blogerskiej sprawdziłem na szybko dwie kwestie, o których się sporo mówi w Sieci. To, co napisałem o zapleczu i to, co napisałem o zamieszczaniu linka jest prawdą – jako m.in. TC na Forum Google znam Wskazówki dla Webmasterów. Nie wobrażam sobie, aby ktoś miał do mnie zadzwonić i żądać usunięcia tego wpisu – nie ma tutaj pyskowania, nie ma pomówień – jest stwierdzenie stanu faktycznego.
Jak jednak dostanę telefon, to na pewno o tym napiszę – ale mam nadzieję, że firma Sunrise nie zniży się do takiego kroku, o którym napisałeś.

Krzysztof ma inne podejście – pisze mocno i dosadnie, no i musiał zaleźć za skórę SS. Ale to jego blog i pisze na nim, co uważa za stosowne. Jak napisałem w moim wpisie – śledzę ten proces z ciekawością, bo uważam, że może się skończyć dosyć ciekawie…

Marcin K. 16 września 2015, 20:51

Właśnie spróbowaliśmy rozwiązać z nimi umowę i okazało się, że na miesiąc przed rozwiązaniem dostaliśmy… Notę Karną na ponad 2000 zł, ponieważ wcześniejsza strona wysiadła (awaria bazy) i na szybko uruchomiliśmy stronę opartą na systemie web2print na abonament, no i okazało się, że czegoś takiego bidulki nie potrafią pozycjonować (bez grzebania w kodach strony).
Jeśli można się podłączyć do jakiegoś pozwu zbiorowego, to ja jestem do dyspozycji.
Jak to mówił Piłsudski „Jeb*** kur**** i złodziei”

Akuku 7 lipca 2016, 18:26

Witam,
miałem z ta firmą nieprzyjemność wspolpracować. Nie bylem zadowolony, wiec wypowiedzialem umowę na 3 miesiące przed jej zakończeniem (2 lata), gdyż miała 3 miesieczny okres wypowiedzenia. Przysłali mi karę 3000zł. I wlasnie wtedy doczytałem, że mają zapis, że za wypowiedzenie w trakcie jest kara. Ja nie zrywałem umowy, tylko chciałem ją wypowiedzieć w najbliższym możliwym terminie. Rozumiecie jakie jaja? Grzecznie czekam do końca umowy 2 lata i wtedy mam dopiero wypowiedzieć umowę (2 lata + 3 miesiące). Ja to ewentualnie moglbym zrozumieć, ale oni karają za samo wysłanie wypowiedzenia w trakcie trwania umowy, w którym nie podawałem kiedy ma nastąpić. Czyli jak w ciągu 2 pierwszych lat trwania umowy napisał bym, że zakończymy umowę w 2050roku, to i tak otrzymam karę. Kompletnie bezprawne. Kary w sumie nie naliczyli, bo powiedziałem, że to anuluje i oczywiście w pierwszy dzień po upłynięciu 2 lat wysłałem wypowiedzenie. Ale to nie koniec. Otrzymałem potem pismo, żebym zaprzestał pozycjonowania na własną rękę, bo moje linki są na wielu nieuprawnionych stronach i w związku, że oni nie mogą pozycjonować teraz to pozbawiam ich zysku i za to będzie kara. Chamstwo w Państwie. Nic w sumie nie zrobili, zwykłe straszenie. I tak postępuje firma kreujaca się na lidera.

Czytelnik 31 października 2016, 21:35

Krzysztof Ziółkowski usunął wszystkie swoje tematy o SS.
Co się dzieje?

Sebastian Miśniakiewicz 3 listopada 2016, 10:03

Poważnie?

Sebastian Miśniakiewicz 3 listopada 2016, 10:15

Krzysztof poszedł na ugodę – lakoniczny komunikat jest tutaj

http://seoinfo.edu.pl/zaproponowali-mi-ugode-i-przyjalem/

Czytelinik 3 listopada 2016, 11:08

Nie wiem czy lakoniczny… Wygląda jakby podali mu gotową formułkę, rozumiem jeszcze jakby powiedział, że poszedł na ugodę i tyle… ale on po prostu wchodzi w tyłek im w tym momencie. Powód jest zapewne jeden… wiedział, że nie wygra, a oni zapewne zażądali takiego odszkodowania, że się przestraszył i tyle.

Na co liczył? Mała firemka rzuca się na giganta z kapitałem zagranicznym. Dla nich to zabawa, kosztów prawników itd nawet nie poczują, a on na pewno dużo nerwów, czasu i pieniędzy stracił na bezsensowny spór. Niech każdy robi swoje i tyle, a nie oczernia inne firmy. Druga sprawa, że ss często robi takie budżety których nikt by się nie podjął, a na pewno nie rzeczony Krzysztof. Jaka płaca taka praca.

Sebastian Miśniakiewicz 3 listopada 2016, 11:22

Masz rację; dla mnie to też taka wymuszona umowa, stąd i użyłem sformułowania „lakoniczne”, bo dla mnie ono jest takie trochę nijakie ….

No cóż – wpisy Krzysztofa były za bardzo osobiste, zbyt mocno „jechał” po firmie, wysuwał oskarżenia – poczekali trochę i zebrali takie dowody że go przygwoździli

Jakby pisząc swoje wpisy Krzysiek skupił się na problemie to coś by zapewne wskórał – a tak dał im na tacy powód do pozwu o zniesławienie i …. MUSIAŁ to przegrać

Nawet dziennikarz czy bloger musi umieć pisać tak, aby nie zostać posądzonym o zniesławienie czy nieprawdę …

Slawas 16 grudnia 2016, 23:32

Witam , Też miałem wątpliwą przyjemność współpracować z SS. Umowę miałem na 2 lata – skróciłem ją do roku , kary dali około 2 tyś ( dokładnie nie pamiętam). Ale bo jest jakieś ale odstąpiłem od umowy a nie wypowiedziałem (inne skutki prawne zgodnie z KC) Nie zapłaciłem ani kary i za 1 mc . Dzwonili, grozili powiedziałem dosłownie , że „mam ich w dupie i niech idą do sądu” nie mają zadnych prawników a ich taktyka to zastraszanie o strategii brak. pozdrawiam

Mk 4 kwietnia 2017, 23:48

Witam, Ma przyjemność lub nieprzyjemność współpracy z tą firmą. Umowę mam od jakiegoś czasu nie płacę majątku póki co idzie jak idzie powiedzieli że to potrwa więc czekam ale też pytam….
Jeśli coś chcą żebym zrobił to to robię i pytam….. Jeśli dają jakieś narzędzie to sprawdzam jak działa
analizuję…… i pytam jak czegoś nie wiem. Jestem zielony jeśli chodzi o pozycjonowanie jak większość
ludzi. Coś robią zobaczymy jakie będę efekty ich zaleta to fakt że odpowiadają na głupie pytania i tłumaczą mi co jak i po co. Jeśli już ktoś ma z nimi umowę i mu nie pasuje to niech dzwoni pyta
i się uczy przy wyborze kolejnej firmy będzie mądrzejszy i może lepiej wybierze.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii

Więcej w Branża SEO
Ochronaseo.pl – nie można zapewnić 100% ochrony przed filtrem …

Tytuł wpisu, zainspirowany wpisem Pawła Gontarka na profilu jego bloga na Facebooku, nawiązuje do serwisu, który powstał, jak czytamy na...

Zamknij