10 czerwca 2014 | Aktualizacja: 31 stycznia 2016
Filtry, bany

Nie wiem, po co powstają nowe skrypty pod seokatalogi, skoro od dawna wiadomo, że są na cenzurowanym u Google? Ktoś powie, że pod np. systemy wymiany linków – ok, jak ktoś chce się tak bawić i tracić czas, to jego sprawa, ale … dlaczego wrzuca tam strony Klientów. Z jednej strony firmy SEO powinny wiedzieć, że jest to bez sensu. Z drugiej jednak strony nawet i duże firmy popełniają nadal wiele szkolnych błędów – o czym pisałem nie tak dawno temu.

Jedna ze stron, którą mam od niedawna w procesie wyciągania z filtra ręcznego ma ich sporo w swoim profilu linków z seokatalogów, o czym zostałem poinformowany przed podjęciem się zdjęcia filtra. Analizując później linki zauważyłem, że sporo ich znajduje się w katalogach opartych o skrypt Sinooke.

Pierwsze RR zostało zrobione standardowo – usunięcie tego, co się da, analiza reszty i … wysłałem prośbę o ponowne rozpatrzenie. Dzisiaj przyszła odpowiedź od Google – negatywna. A jako przykłady podano wpisy w katalogach opartych na tym skrypcie. Wniosek jest jeden – seokatalogi to nie tylko wp-katy czy katalogi oparte na skrypcie SEOKatalogu. Po raz kolejny zalecam całkowite unikanie katalogów – no, może poza kilkoma – Onet, Wp, Gwiazdor czy Katalok.

Przy okazji na jeszcze jedną, ale bardzo ważną rzecz, chcę zwrócić uwagę – mniej więcej rok temu pojawił się trend, aby różnicować anchory przez używanie takich jak “tu”, “zobacz”, “kliknij” itp. Byłem mega sceptyczny do tego podejścia, nazywając je krótkowzrocznym – nadal uważam, że “na celowniku” są seokatalogi sensu stricto i niezależnie od tego, jaki anchor umieścimy w seokatalogu to i tak wiele ryzykujemy.

Dowód?

Bardzo proszę – dla strony, o której piszę 2 z 3 przykładowych linków, jakie dostała strona, to …. ulica wraz z numerem.

Myślę, że nie wymaga to komentarza.

Rada na koniec?

Unikajmy seokatalogów – także i tych opartych na skrypcie Sinooke.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Marcin 10 czerwca 2014, 15:17

  Ja myślałem, że praktycznie każdy pozycjoner już wie, że wszelkiego typu katalogi robione tylko pod seo (a może pod zarabianie na multikodach) niezależnie od skryptu, to bardzo krótka droga, która i tak nie zawsze działa.

  Sebastian Miśniakiewicz 10 czerwca 2014, 15:21

  Nie każdy Marcin, uwierz mi, nie każdy – wpis, do którego linkuję z artykułu, dotyczący “odwalania chały” mówi o znanej firmie na rynku lokalnym, która nadal używa seokatalogów i dziwi się, że Klienci wpadają w filtry. No ale jak wpadną – to każe im kupować nowe domeny, bo “Google zawaliło”.
  Polska rzeczywistość…

  Ludwik 11 czerwca 2014, 0:59

  Katalog gazety.pl też unikać?

  Sebastian Miśniakiewicz 11 czerwca 2014, 7:53

  COś nie działa im katalog…

  Service Temporarily Unavailable
  The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.

  Ale od czego jest webarchive – zobacz – Twoim zdaniem to dobre linki? Spójrz na anchory

  http://web.archive.org/web/20140326042315/http://katalog.gazeta.pl/dom,i,nieruchomosci/biura,nieruchomosci,p,15/

  mirek 11 czerwca 2014, 8:50

  Ciekawy artykuł, szkoda tylko, że nie został podany jakiś przykład alternatywnego rozwiązania związanego z pozyskiwaniem linków promujących serwis.

  Sebastian Miśniakiewicz 11 czerwca 2014, 11:02

  Artykuł był o Sinooke :)

  Radosław Morek 14 czerwca 2014, 0:28

  No dobrze artykuł jest o sinooke. Poniekąd jestem początkującym w temacie SEO. Jeżeli skrypty pod tworzenie katalogów są niejako na cenzurowanym, a można wysnuć przekonanie, iż w ogóle umieszczanie wpisów w katalogach i tym samym pozyskiwanie linków nie jest najlepszym pomysłem to oczywiście rodzi się samo pytanie jak to robić? Systematycznie i niesamowitą pracą zdobywać wpisy w liczących się “katalogach” ujmując ogólnie takowe miejsca. Jaki twór ma zatem akeptację Google’a i jak długa ona będzie aktualna? Niejako natychmiastowym pytaniem jest jak rozpoznać katalog na bazie Sinooke? Czy jest to w ogóle możliwe? Tło artykułu daje na to odpowiedź negatywnie w ogóle odnosząc się do idei pozyskiwania linków poprzez katalogi. Czy takie działanie Google’a może być początkiem końca katalogów? Jeżeli jedna baza skryptowa “podpadła”, za chwilę mogą kolejne. Pytania niektóre są retoryczne, inne nie.

  Sebastian Miśniakiewicz 14 czerwca 2014, 10:31

  Żadne seokatalogi nie mają racji bytu. Koniec kropka – nawet jak wrzucisz do Onetu czy Wp wpis z anchorem ustawionym pod SEO, to dostaniesz po łapach.
  Czasy się zmieniły – kiedyś ludzie cieszyli się, że Google daje się robić w konia naokrągło.
  Teraz – są wkurzeni, że … sie nie daje :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii