31 marca 2012 | Aktualizacja: 8 grudnia 2021
Optymalizacja stron
strategia seo

Do napisania tego wpisu skłonił mnie Paweł Lipiec, który napisał bardzo dobry artykuł odnośnie strategii reklamowych, jakie mają właściciele polskich sklepów internetowych.

Powinienem chyba dodać – której nie mają…

W Polsce sprzedaż w Sieci kojarzy się z tym, aby sprzedać taniej, niż ma konkurencja. Nie próbuje się badać rynku, chociażby w kontekście zachowań użytkowników, trafiających do danego sklepu – skąd są, co robią, dlaczego nie dokonują zakupów. Jeżeli ktoś ma tanie ceny, to my musimy mieć … jeszcze tańsze. Jest to samonakręcająca się spirala – ku samozagładzie sklepu internetowego.

Mało osób nie wiem, czy też nie chce wiedzieć, że aby osiągnąć sukces w tej (i nie tylko branży) trzeba się naprawdę zaangażować. Należy dać Klientom coś, czego nie ma konkurencja – i nastawić się od razu, że sukces, jak przyjdzie, nie będzie możliwy do osiągnięcia za miesiąc czy dwa – ale raczej za pół roku, czy nawet rok. Dlaczego?

No cóż, markę trzeba sobie zbudować. W Sieci jest wiele e-biznesów, z których każdy jest … najtańszy. Jak się zatem inaczej wybić jak nie poprzez oferowanie swoim Klientom czegoś “ekstra”? Przecież to takie proste – ale, jak pokazuje życie, aby przekuć ten pomysł w życie należy już się znacznie mocniej nagimnastykować.

Przykład na wyróżnienie? Proszę – cytat z regulaminu jednego ze sklepów internetowych:

Zgodnie z ustawą o ochronie praw konsumentów (z dnia 2.03.2002r.) Kupujący ma prawo do rezygnacji z zakupionego produktu bez podawania przyczyn w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki.

Ale nie w naszym sklepie! Tutaj masz aż ROK (365 dni) na zwrot zakupionych produktów. Bez żadnych pytań z naszej strony, bez żadnych formalności. Jeśli zmienisz zdanie, po prostu odeślij zamówiony towar (pokrywasz jedynie koszty przesyłki zwrotnej), a my niezwłocznie zwrócimy Ci należność na wskazane przez Ciebie konto.

Prosta, prawda? Czy to coś kosztuje – jak DOBRZE doradzimy w wyborze produktu, to kto będzie go zwracał? :)

Dobry sklep internetowy to taki, do którego wracamy chętnie, gdzie nie śledzimy TYLKO cen, ale patrzymy się na całość procesu zakupowego. Dobry sklep to taki, który SAMOISTNIE polecamy naszym znajomym. Do czego to prowadzi? Ano do tego, że taki sklep nie boi się kryzysu, zawirowań na rynku, nowej konkurencji (która nic nowego nie wnosi do branży).

Jeżeli właściciele e-biznesów chcą odnieść sukces muszą zrobić coś więcej, niż tylko pobrać od producenta opisy towarów i zakupić standardową skórkę na najbardziej popularnym skrypcie. Tak się nie da prowadzić biznesu. Jakiś czas temu czytałem świetna książkę, nie pamiętam już tytułu, której przesłanie było proste – jak się nie wyróżnisz w biznesie, to zginiesz. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie interesuje nas … zakończenie.

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii