11 stycznia 2018 | Aktualizacja: 3 maja 2020
Optymalizacja stron
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Od wielu lat stoję na stanowisku, że linki nie są jedynym czynnikiem rankingowym, a zła polityka ich stosowania prędzej czy później przynosi więcej szkody (spadki w Google) niż korzyści (wysokie pozycje w Google). Widać to zwłaszcza w ostatnich paru latach, kiedy to Google po okresie “tolerowania” “polskiego SEO” zaczęło w końcu robić porządki na naszym podwórku, co doprowadziło do diametralnej zmiany w podejściu do SEO – nie tylko firm pozycjonujących, ale i ich Klientów.

Nie linki są najważniejsze

Dobra strona, ukierunkowana na Klienta, powinna być czymś więcej niż wizytówką (oczywiście przy założeniu, że chcemy pozyskiwać Klientów z Internetu, a nie tylko prezentować w Sieci dane adresowe naszej firmy) – ma pokazać nas jako eksperta w danej dziedzinie, prezentując w ten sposób (i budując) naszą markę.

Na chwilę obecną nadal jednak wiele osób skupia w większości swoją uwagę nie na tym, co trzeba (ach, te linki…), nie potrafiąc/chcąc dostosować się do zmienionych “warunków gry”, jakie narzuciło Google, co sprawia, że jak strona traci linki PLUS zwiększa widoczność w naturalnych wynikach wyszukiwania to “czujemy pewien dyskomfort”.

Taki komentarz niedawno pojawił się pod jednym wpisem

Dziwne, zanotowałem spory spadek linków prowadzących do strony w Google Console. Dzieje się to już od kilku miesięcy. Co dziwne strona stoi wysoko na dobrych frazach a nawet ostatnio zanotowałem skoki na lepsze pozycje. W sumie to spodziewałem się spadków. Może ktoś to wytłumaczyć?

No cóż – tak, można to wytłumaczyć :)

Google, przy złym profilu linków, częściej obniża stronę, niż ją podnosi. Oczywiście mówimy tutaj o efektach średnio i długoterminowych – w krótkim okresie czasu algorytm można oszukać (jednak działa to coraz gorzej i … coraz krócej). Działa to idealnie w sytuacji, gdzie ktoś posiada jedną stronę lub kilka (np. sklep, blog oraz stronę firmową), i rozwijając je równolegle obserwuje zwiększającą się widoczność swoich serwisów.

Nierzadko też nic się nie dzieje – system ignoruje bowiem nienaturalne odnośniki, co sprawia, że opacznie można zinterpretować ich wpływ na zwiększającą się widoczność strony.

Czysty profil linków to podstawa

W przypadku domeny ze zła historią (nienaturalne linki przychodzące) tylko dokładna analiza linków i użycie disavow toola (narzędzia do zrzekania się niechcianych linków prowadzących do strony) pozwoli osiągnąć takie rezultaty. Wprawdzie Google utrzymuje, że potrafi już samodzielnie wykluczyć z rankingu nienaturalne linki przychodzące (i trzeba przyznać, że całkiem dobrze mu to wychodzi), to jednak przy problemach związanych z widocznością strony lepiej jest przyspieszyć ten proces, niż zdać się tylko na algorytm. Oczywiście czas potrzebny na osiągnięcie efektów zależy od wielu czynników – widziałem strony, które po miesiącu “wystrzeliły w górę”, ale i takie, gdzie firma pozycjonująca narobiła takiego bałaganu, że i rok czasu nie przyniósł zakładanych efektów.

Jedno jest pewne – ktoś, kto stosował się do prezentowanych na moim blogu wskazówek związanych z linkami, jakie prezentuję w sposób niezmienny od samego początku powstania bloga, czyli od 2 maja 2009 roku, nie tylko śpi spokojnie, ale i nie narzeka na ruch i Klientów; w pozycjonowaniu, jak w normalnym biznesie, nie ma miejsca na “sztuczki i triki” – wysokie, stabilne pozycje, a co za tym idzie ruch, zdobędziemy tylko wtedy, gdy mamy dobrą stronę, przy której pracuje nie tylko firma od emarketingu, ale także i właściciel.

Masz pytania dotyczące linków?

Tak, proszę o kontakt >

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Adam 12 stycznia 2018, 12:48

  Czytając artykuł, zastanawiam się w takim razie jak google patrzy na linki firm, które wykonują strony i sklepy i często po realizacji podpisują się na jej łamach w dolnych częściach strony “Realizacja: Nazwa firmy + link”. Jak to może być traktowane przez Google, gdy link do witryny pochodzi ze sklepu z odzieżą?

  Sebastian Miśniakiewicz 12 stycznia 2018, 20:53

  Na pewno nie powinien to być anchor.
  Tego rodzaju linki poza tym mają mniejszą wartość, o ile pamiętam też dobrze to, co kiedyś John powiedział, to są one nierzadko ignorowane przez algorytm.
  PS
  Gdybym to ja tworzył strony to anchorem byłaby nazwa firmy, a link był nofollow

  Adam 15 stycznia 2018, 11:08

  Z jednej strony jest to miejsce, aby pokazać komuś kto wykonał realizację sklepu / strony w szczególności jeśli jest dosyć bogata i oryginalna graficznie – ma to jakiś sens. Jeśli rozchodzi się o link, to teoretycznie też jest to w miarę dobre miejsce (nie zwracając uwagi na lokalizację), ponieważ często może być to jedyny link kierowany na zewnątrz. Oczywiście jest tutaj minusem fakt, że zgodności tematyczne linku i danej strony (na której są zamieszczone) czasami nie mają żadnych punktów wspólnych. Jednak jak obserwuję od kilku lat, lepiej w wyszukiwarce radzą strony, które najzwyczajniej mają ich “więcej”

  Sebastian Miśniakiewicz 15 stycznia 2018, 11:54

  A ja mam totalnie inne obserwacje :) – wiesz, moim zdaniem wygląda to tak, że ludzie “robią linki”, ale … wyrzucają pieniądze w błoto. Bo jak wytłumaczysz to, o czym piszę – i co zauważyła osoba, do wypowiedzi któej nawiązałą?
  Prawda jest taka, że branża nie przyzna się, że tak jest, bo wiele osób poszłoby z torbami …

  Marcel 14 stycznia 2018, 23:48

  Niestety topy są dalej zaprane stronami linkującymi na potęgę katalogami i linkami niskiej jakości. Treść treścią, wytyczne google sobie, rzeczywistość sobie.

  Takie firmy SEO do URL-a ładują po 8-10 linków dyskusyjnej jakości, a wzrosty mają o jakich można czasem pomarzyć. Trochę to dywersyfikują linkami z SM i wzrosty aż miło.

  Jako zwolennik pracy przede wszystkim nad treścią nie bardzo to rozumiem, ale takie są realia.

  Sebastian Miśniakiewicz 15 stycznia 2018, 9:56

  To tak nie do końca działa – podsunąłeś mi pomysł na wpis, może dzisiaj go napiszę.
  W skrócie chodzi o to, że jak cały top jest zaspamowany to trudno, aby Google ukarało cały top.
  Ale teraz zastanów się, co się może stać, jak jedna z tych firm zrobi porządki z linkami :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii