Branża SEO

Spammarketing – czyli jak nie promować swojej strony / strony Klienta

Spammarketing to termin, którym określam promocję marki na forach i blogach w sposób sztuczny, często nie wnoszący nic dla osób, które trafią na daną dyskusję, często poprzez zamieszczanie nieprawdziwych informacji lub poprzez podszywanie się pod Klientów danej firmy.

Myślałem, że są pewne granice i na niektórych stronach ona się nie pojawi – myliłem się.

Spamreklama na Forum Google dla Webmasterów

Forum Google, z racji że jestem Top Contributorem, odwiedzam praktycznie codziennie od prawie 10 już lat. Jednak wpis, który pojawił się dzisiaj mnie “rozłożył”:

Autor postu nie dość, że nie przeczytał do czego służy forum

Tutaj możesz znaleźć odpowiedzi na pytania związane z naturalnymi wynikami wyszukiwania w Google, z pobieraniem i indeksowaniem witryn oraz z ich widocznością w indeksie Google.
Poza pracownikami Google forum wspierają Najlepsi Współtwórcy – bardzo aktywni użytkownicy forum i doświadczeni webmasterzy.

to jeszcze zamieszczając wpis z nazwą firmy na mocnej (należącej do Google domenie), sprawił, że za chwilę jej właściciel gdy wpisze nazwę swojej firmy w wyszukiwarkę z dużą dozą prawdopodobieństwa trafi na taki “kwiatek”.

Przedstawiona sytuacja to  jeden z klasycznych przykładów na to, że polskie firmy wolą zlecić promocję marki zewnętrznym podmiotom BEZ kontrolowania tego, co one robią, Gdyby chociaż w części nadzorowały ten proces to na pewno nie wyraziłyby zgody na takie działania – napisałem, że to działania zewnętrznego podmiotu, ponieważ nie wierzę, aby właściciel firmy robił takie rzeczy świadomie.

Przedstawiona sytuacja wpisuje się w jeden z dwóch klasycznych przykładów spammarketingu

Myślę nad zakupem produktu X. Znalazłem ten produkt TU. Co o nim sądzicie / o tej firmie?

Pierwszy przykład sprowadza się do rozpoczęcia dyskusji w nowym wątku na forum (rzadziej kontynuowania), w której autor “ma wątpliwość” związaną z wyborem danego produktu/usługi LUB też rozpoczyna wątek mający na celu niby zebranie opinii o firmie, ale tak naprawdę wzmiankę o niej.

Opisana na początku wpisu sytuacja jest typowym przykładem tej “strategii”.

Moja żona kupiła ostatnio …

Drugi przykład na fałszywą reklamę firmy to rozpoczynanie dyskusji FAŁSZYWYM polecaniem danego produktu/czy usługi. Często nie jest to robione wprost, ale “za pomocą” innych osób; publikujący post zaznacza,że jego kolega/żona/przyjaciel itp. kupiła dany produkt/skorzystała z danej usługi.

Konkluzja

Tego rodzaju wpisów jest już tak dużo, że wzrasta świadomość tego, że nie są one prawdziwe – przez co i trudniej jest dzisiaj znaleźć naprawdę rzetelną opinię o danym produkcie/firmie; niestety, ale za ten stan rzeczy odpowiadają też Klienci, którzy mówią, że “nie mają czasu na promowanie marki w Sieci”. Dziwne, ale prawdziwe – plus jeszcze nader częste, chociaż powoli się to zmienia i zaczynamy dostrzegać korzyści, jakie płyną z posiadania dobrego wizerunku swojej marki w Internecie.

Firmom, które autoryzują tego rodzaju działania zwracam uwagę, że jest to czyn nieuczciwej konkurencji PLUS sugeruję, aby bardziej patrzyć na ręce firmie, która ma na celu promowanie marki.

Firmom, które “promują markę” w ten sposób sugeruję bardziej przyłożyć się do pracy – tym bardziej, że trudno będzie się wytłumaczyć z takich działań w sytuacji, gdy zleceniodawca trafi na taki kwiatek, jak przedstawiony we wpisie, samodzielnie.

GD Star Rating
loading...
Spammarketing - czyli jak nie promować swojej strony / strony Klienta, Spammarketing - czyli jak nie promować swojej strony / strony Klienta, 3.5 out of 10 based on 13 ratings Spammarketing - czyli jak nie promować swojej strony / strony Klienta

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1349 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Opinie i Komentarze

Karol 19 lutego 2018, 11:20

Niestety muszę stwierdzić, iż nie nadążasz za trendami “nowej koncepcji SEO”. Spam w postaci ” Myślę nad zakupem produktu X. Znalazłem ten produkt TU” to przeszłość, teraz obowiązuje styl JAPOŃSKI czyli zero litości dla uczciwości. I tak mamy wpisy do katalogów firm z lipnymi adresami, poprawny tylko link. Oraz hit ostatnich miesięcy wszystko po 1 zł, pierścionki markowe z brylantem – 1 zł, zegarki lorus – 1zł, projekty domów – 1 zł, biustonosze 1 zł. W serwisach ogłoszeniowych wylewają się oferty za 1 zł – z małym dopiskiem – cena orientacyjna. Odpowiedni urząd już zajął się sprawą – choć na początku nie dawał wiary ze jakaś firma może płacić za takie “usługi” i żę jest to celowe i świadome działanie. I tu pojawia się pytanie czy KLIENCI WIEDZĄ? Nic prostszego łapiemy za telefon i dzwonimy do firmy co właśnie wystawiła 30+ bielizny po ok 1zł. Pytamy jak można dokonać zakupu – udają, że nic nie wiedzą i łączą z szefostwem – szef zmieszany tłumaczy się i plącze ale potwierdza, że wie o ogłoszeniach i “to taka reklama”. Reszta klientów z ofertami za 1 zł podobnie – wiedzą, obwieszają się nagrodami i etykietami, uczciwy, solidny, rzetelny… a w necie chyba z desperacji skrobią takie tematy. Więc “Myślę nad zakupem produktu X. Znalazłem ten produkt TU” to lajcik a prawdziwy spam dopiero poznamy.

Sebastian Miśniakiewicz 19 lutego 2018, 12:25

No, z tym 1 zł to faktycznie nie wiedziałem, faktycznie to jest “hit nad hity”.
No cóż – jedni mają markę, inni robią z marki śmietnik – życie pokaże, kto przetrwa.
Reklama reklamą, ale na szczęście ludzie nie są tak nieświadomi jak kiedyś
A patologiczne reklamy trzeba nagłaśniać – szkoda, że nie ma takiego serwosu (albo ja nie słyszałem o nim), który wyjaśniałby tego typu reklamy i uświadamiał użytkowników

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *