Search Console

Spamerskie dane strukturalne zasobów domeny mogą być wykluczone z wyników wyszukiwania – Google też się myli

Google nie jest nieomylne – algorytm to tylko algorytm, może się pomylić. I myli się, o czym pisałem już na swoim blogu. Ostatnio taką sytuację zaobserwowałem, kiedy okazało się, że właściciel witryny otrzymał bezzasadne powiadomienie o spamerskich danych strukturalnych zasobów domeny:

Wykryliśmy, że znaczniki strukturalne na niektórych Twoich stronach naruszają nasze wskazówki dotyczące danych strukturalnych. Dbamy o wysoką jakość wyników wyszukiwania, dlatego wyświetlamy je w wersji rozszerzonej tylko wtedy, gdy znaczniki są zgodne z naszymi wskazówkami dotyczącymi jakości. Takie ręczne działania zastosowaliśmy wobec witryny XXXXX . Możesz poprawić znaczniki i poprosić o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia. Jeśli uznamy, że znaczniki na stronach są zgodne z naszymi wskazówkami, cofniemy podjęte ręczne działania.

Powiadomienie jest otrzymywane np. w sytuacji, kiedy wdrażamy w kodzie strony oceny produktów, których nie widać w witrynie – o powiadomieniu pisałem niedawno.

Tym razem jednak okazało się, że problem został błędnie zdiagnozowany przez algorytm.

Na pytanie właściciela strony

Otrzymałem od „Google Search Console Team” informacje o spamerskich danych strukturalnych na witrynie http://5ty.pl
Niestety w emailu nie było informajci o jakie dane dokładnie chodzi, ale zdarzyło się to w kilka dni po zmianie w używanym worpresie skórki wyglądu na inną. Czy jest jakaś możliwość aby sprawdzić dany template gdzie istnieje błąd i go usunąć?

Michał z Google odpisał

wyglada na to, ze w starym szablonie wystepowal problem – zloz prosbe o ponowne rozpatrzenie witryny i komunikat powinien zniknac

Zaistniała sytuacja pokazuje jednak najlepiej, że algorytm nie jest nieomylny i warto „walczyć o prawdę”, odwiedzając Forum Google dla Webmasterów, jeżeli jesteśmy przekonani o tym, że otrzymaliśmy komunikat, który nie dotyczy naszej strony (nawet, jak zdarza się to rzadko – wcześniejszą taką sytuację zaobserwowałem na polskim forum chyba z 5 lat temu …)

Przy okazji jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że właściciel dokonał zmiany na stronie i w wyniku tej zmiany Google „zorientowało się”, że coś jest nie tak – to nie pierwszy raz, kiedy obserwuję sytuację, w której algorytm po zmianach w witrynie „zauważa” coś, co wcześniej umknęło jego uwadze.

PS

Bardziej do zaistniałem sytuacji pasuje nie informacja o błędzie, ale pewne powiedzenie, które bardzo dobrze to oddaje: „Pan Bóg nierychliwy, ale pamiętliwy” :)

Pytanie do Was – w jakich sytuacjach otrzymywaliście informacje od Google powiadomienie o błędach, które niby były w obrębie witryny – ale de facto ich nie było?

GD Star Rating
loading...

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1356 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *