
Do tej pory mieliśmy mniej lub bardziej “potwierdzone” informacje z tym związane (z których pierwsze sięgają około roku wstecz) – ale jeszcze nie spotkałem się z tak jasnym dowodem na to, że spam na subdomenach może być powodem nałożenia na domenę główną bana. Do dzisiaj.
W dzisiejszym wątku na Forum Google webmaster prosi o wskazanie powodu nałożenia na swoją stronę bana, o czym został poinformowany za pomocą takiego oto komunikatu
Wykryliśmy w Twojej witrynie spam tworzony przez użytkowników. Zwykle pojawia się on na stronach forum, księgi gości lub w profilach użytkowników.
W konsekwencji Google zastosował względem Twojej witryny ręczne działania dotyczące spamu.
Zalecane działanie
Dowiedz się więcej o spamie tworzonym przez użytkowników, odwiedzając nasze Centrum pomocy.
Zmień witrynę, by była zgodna ze wskazówkami Google dla webmasterów.
Po wyczyszczeniu i zabezpieczeniu witryny prześlij prośbę o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia.
Pytanie, jakie zadał webmaster, było proste – co jest nie tak z domeną?
Po sprawdzeniu okazało się, że domena jest OK (pomijając np. linki do katalogów stron) ale problem “objawił się” gdzieś indziej – a mianowicie na … subdomenach
(…) profile użytkowników (…) ot chociażby: NeifeMicLique, ecopsvewelolo, impurnomi – pierwsze z brzegu. Same nicki już sugerują cel zakładania takich kont. (…) Forum zostało postawione na subdomenie, wiec została ukarana domena (…).
Jak widać potwierdzone zostało to, o czym mieliśmy wzmiankę w powiadomieniu
Wykryliśmy (…) witrynie spam tworzony przez użytkowników. Zwykle pojawia się on na stronach forum, księgi gości lub w profilach użytkowników.
Mam nadzieję, że ten wpis raz na zawsze rozwieje to spekulacje, czy za spam na subdomenach można dostać od Google bana.
OPINIE I KOMENTARZE
Jest pełno spamów na subdomenach, które siedzą sobie wiele miesięcy i Google z tym nic nie robi więc ja bym takich daleko idących wniosków nie wyciągał.
Mariusz, wiem – ale należy pokazać, że jest to niebezpieczne.
Są osoby, które mają to daleko i będą igrać z ogniem.
Ale są i tacy, którzy nie moga sobie pozwolić na jakąś wpadkę – aby przez postawienie jakiegoś spamu na subdomenie “dla testu” zafiltrować czy jak w w/w przypadku zbanowac sobie domenę, z której żyją.
Masz racje Sebastian sugerując ludziom w tym artykule, że spam na subdomenach może zaszkodzić, niestety wciąż widzę jak nawet duże firmy robią takie błędy, bo google na to pozwala. Niech wiedzą, że takie działania przyniosą efekt do pewnego czasu, potem nastąpi sruu :)
W jaki sposób w takim razie pozbyć się spamu ? Wywalić subdomeny ? Co z błędem 404 ?. Postawić na subdomenach coś wartościowego ? Co ze spam linkami, które prowadzą do subdomeny ? Zgłaszać nie zgłaszać ?
Najlepiej spam usunąć :) – wtedy i spam linki prowadzące do nieistniejącej domeny nie będą się liczyć
Jak usuniesz to nie trzeba nigdzie tych linków zgłaszać
To ja wiem, że usunąć :) ale co potem. Zostawić puste subdomeny czy dodać tam jakiś content ?
Nie widzę sensu we wrzucaniu po usunięciu problemu na te same subdomeny nowego contentu.
Jak zależy Ci na nich, bo jest tam dobry content, to leczysz subdomenę – jak ma ręczny filtr, to RR, jak nie – DT.
Dla mnie inne rozwiązanie nie wchodzi w rachubę
OK, dzięki. A czy po usunięciu subdomen, błąd 404 może mieć wpływ na stronę główną ?
Nie – bo usuniesz sybdomeny, a teki rzeczy “się zdarzają”