Optymalizacja stron
22 lutego 2014
dylemat

dylematWiele osób na etapie stawiania sklepu internetowego zadaje sobie pytanie: „Czy mam skorzystać z jakiegoś „gotowca” – czy też „pójść na swoje”? Inaczej mówiąc – czy zdecydować się na sklep w modelu SaaS (soft as a service) czy postawić sklep na jakimś darmowym (np. PrestaShop, Joomla, WordPress, Magento) czy też płatnym (np. Shoper) skrypcie – samodzielnie lub z pomocą programisty?

Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Celem wpisu nie będzie skupienie się stricte na omawianych w nim skryptach – ale przedstawienie ważnych argumentów ZA oraz PRZECIW – rozwiązań SaaS oraz sklepom instalowanym na serwerze Klienta.

Niewątpliwie zaletą rozwiązań SaaS jest to, że nie musimy się martwić o serwer czy backup danych – czynności te są wykonywane w ramach opłacanego co miesiąc abonamentu. To, o czym trzeba tylko pamiętać to … regulowanie faktury miesięcznej w terminie :).

Decydując się na sklep postawiony samodzielnie na skrypcie ponosimy większy koszt na początek – z reguły nie mniej niż 2500-3000 zł, jednak należy podkreślić, że jest to jednorazowy (albo inaczej mówiąc, jednorazowy „na razie”) wydatek. Dodatkowo możemy wdrożyć funkcjonalności, które nie są dostępne w modelu SaaS na chwilę obecną (usługodawca może wdrożyć dane rozwiązanie globalnie, ale czy to zrobi, czy nie, nie mamy na to już wpływu) – jak np. labelowanie paczek z zamówieniami wysyłanych do Klientów. Dopasowane pod specyfikę danego sklepu funkcjonalności usprawniają jego obsługę i … pozwalają też zredukować koszty obsługi zamówień – przy dużych sklepach oszczędności idą w tysiące złotych (eliminuje się koszty osobowe).

Dla kogo jest model sklepu Saas?

Osobom, które myślą o sklepie „na poważnie” – mają przemyślany biznesplan, czują branżę, są gotowe poświęcić swojemu sklepowi wiele czasu – nie zalecam abonamentu, z prostej przyczyny – brak dostępu do kodu sprawia, że są one uzależnione od funkcjonalności skryptu. Poza tym modele SaaS mają wdrożone podstawowe moduły – obsługa płatności, magazyn, integracja z Allegro itp. –  dzięki czemu można otworzyć sklep nie ponosząc na starcie dużych nakładów finansowych. Jest to bardzo ważne w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają działalnośći w branży e-commerce.

Skrypty sklepowe SaaS warte uwagi?

Z dostępnych na rynku rozwiązań osobiście uważam Shopera za opcję wartą uwagi. Jest on bardzo intuicyjny w obsłudze, oferuje tak ważne funkcjonalności, jak np. wersję mobilną, integrację z Allegro czy programami księgowymi i do obsługi magazynu. Poza tym jest najlepiej zoptymalizowany pod SEO – posiadając np. tagi kanoniczne, których nie ma w wielu rozwiązaniach. Integracja skryptu z Google Analytics, w dokładnie mówiąc z e-commerce, też daje się w (miarę prosty sposób) przeprowadzić.

Można zwrócić uwagę jeszcze na IAI Shop – mocno rozbudowany „kombajn”; jednak ze względu na fakt, że „wpisowe” kosztuje 590 zł to osobie, która dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki w e-commerce wolałbym zamiast sklepu w modelu SaaS w IAI poleciłbym wybrać własną instalację na Joomla czy PrestaShop – lub skrypt Shopera.

Kto powinien zainteresować się „własnym” sklepem?

Jak wspomniałem powyżej własny sklep to rozwiązanie dla osoby, która planuje rozwijać go własne modyfikacje – znika ograniczenie z modeli SaaS, gdzie jesteśmy „związani” programem w obecnej postaci; nie mamy dostępu do kodu (silnika). Np. dla wielu osób, które np. planują sprzedawać za granicą istotne będą obsługiwane modele płatności. I tutaj ani IAI Shop, Shoper czy Sote się nie sprawdzą np. na rynku holenderskim, gdzie najbardziej popularną metodą płatności online jest tzw. IDEAL. Sposób prowadzenia biznesu tychże skryptów sprawia, że implementacja gotowego rozwiązania musiałaby zostać dokładnie sprawdzona pod kątem zgodności z już przyjętymi rozwiązaniami -a to oznacza, że dla jednego czy nawet kilku Klientów takim serwisom nie opłaca się wdrożenie nowej funkcjonalności. Osobiście uważam, że nie jest to dobre podejście – należy cały czas rozwijać swój model biznesowy, za granica wielu Polaków posiada swoje sklepy i wiem z rozmów z nimi, że istnieje popyt na tego typu usługi; tym bardziej, że abonamenty na poziomie 100 EUR miesięcznie nie należą do rzadkości.

Rozwiązanie bezpłatne czy autorskie?

Warto rozważyć darmowe rozwiązania – PrestaShop, Joomla, a w przypadku dużych projektów Magento. Otwarty kod to ich duża zaleta – chociażby w postaci wielu dostępnych wtyczek/rozszerzeń, które możemy zakupić za nieduże kwoty (w porównaniu do tego, ile musielibyśmy zapłacić programiście gdybyśmy chcieli wdrożyć u siebie dane rozwiązanie).

Sklepy można stawiać też na WordPressie – są do tego dedykowane wtyczki, np. WooCommerce. Osobiście jednak uważam, poparte rozmowami z programistami, że jest to dobre rozwiązanie ale tylko dla małego sklepu – chociaż jak można zobaczyć pod podanym linkiem taki sklep oferuje sporo możliwości.

Z płatnych skryptów ciekawą opcją jest Shoper – już za około 1300 zł dostaniemy skrypt sklepu, wraz z rocznym wsparciem technicznym. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu właścicieli sklepów nie jest programistami i wolą oni sprzedawać niż konfigurować skrypt jest to na pewno opcja warta rozważenia.

Nie zalecam korzystania z mało znanych skryptów – nie spotkałem się jeszcze z ich pełną optymalizacją pod SEO.

To samo dotyczy autorskich rozwiązań  – każda godzina pracy programisty kosztuje teraz około 100 zł netto, co sprawia, że postawienie sklepu będzie dla małej firmy nieopłacalne. Także i duże serwisy powinny bardziej skupić się np. na Megento niż rozwijać własny soft. Oczywiście, każdy przypadek należy traktować indywidualnie :)

Oferta Shoper.pl dla czytelników bloga

Dla osób zainteresowanych skryptem sklepowym Shoper.pl mam mały prezent – dodatkowy abonament miesięczny gratis (model SaaS) lub dodatkowy miesiąc wsparcia (model serwerowy)

W przypadku chęci skorzystania z oferty proszę o kontakt przez formularz.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Marcin Lejman 24 lutego 2014, 20:16

Sebastian, z wielu projektów, przy których pracujemy, mogę powiedzieć, że mit „darmowości” Magento to właśnie tyle – mit. To dobry system (choć niepozbawiony wad), ale w zasadzie wymaga dedykowanego zespołu, a przynajmniej wsparcia wyspecjalizowanej agencji developerskiej, która się nim zajmuje, rozwija i utrzymuje. Gdybym mógł, to bym pokazał kolejki ticketów, jakie mamy w developmencie przy kilku projektach bazujących na Magento.

Osoba bez fachowego wsparcia technicznego polegnie prawdopodobnie już przy próbie osiągnięcia sensownej wydajności sklepu bazującego na Magento, a to dopiero początek :-).

Sebastian Miśniakiewicz 24 lutego 2014, 21:45

Świetnie to ująłeś – dlatego za Magento nie biorą się z reguły mali :)

Joanna 18 stycznia 2017, 0:24

Dokładnie. 3 lata temu zdecydowałam się na powołanie do życia niedużego sklepu internetowego. Planowanych produktów miało być jedynie kilkadziesiąt. Programista polecił mi Magento, sklep powstał, miesiącami dłubaliśmy w projekcie graficznym i ustawieniach. Rezultat jest taki, że przez sklep nie przyszło ani jedno zamówienie, gdyż polegliśmy gdzieś po drodze na konfiguracjach i niemożności samodzielnych ustawień. Programista totalnie źle dobrał narzędzie do potrzeb, a my, jako laicy, nie byliśmy w stanie tego ocenić. Straciliśmy trochę pieniędzy, ale przede wszystkim mnóstwo czasu. Never more.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii