Filtry, bany
10 kwietnia 2014
SEO Odkurzacz

Dzisiaj ukazała się długo oczekiwana aktualizacja programu SEO Odkurzacz – i to od razu w wersji 2.0, ponieważ dodano wiele nowych opcji w stosunku do wcześniejszej wersji 1.2. Aktualizacja cieszy mnie podwójnie:

 1. SEO Odkurzacz to program, którego używam od pewnego czasu w procesie analizy linków (odfiltrowywanie domen)
 2. znalazło się w niej wiele moich uwag – zarówno funkcjonalnych, jak i tych pod kątem usability (chociaż tutaj jeszcze jest trochę pracy do wykonania….)

Dlaczego zdecydowałem się „zasypać autora emailami?” W poprzedniej wersji brakowało mi kilku funkcji – postanowiłem zatem pomóc doszlifować trochę program, aby móc go efektywniej wykorzystać do analizy profilu linków przychodzących. Przygotowałem zatem listę zmian i sugestii rozwojowych, przedstawiłem „komu trzeba”, a dzisiaj dziękuję twórcy programu za ich wdrożenie :)

Program krótko opisałem nie tak dawno temu, dlatego nie będę go po raz kolejny opisywać. Skupię się tylko na przedstawieniu najważniejszych zmian:

 • wychwytywanie przekierowań 301 – nie tylko na domenę analizowaną, ale także i w obrębie witryny czy przekierowań kierowanych na inną domenę
 • usprawnienie analizy linków – chociażby poprzez możliwość wprowadzenia oznaczania linku jako „przejrzany”, co bardzo usprawnia pracę przy analizie przyrostowych danych czy przez wyszukiwanie linków spełniających określone kryteria (domeny zawierające w nazwie np. „katalog” itp.)
 • rozszerzenie możliwości ustanawiania własnych reguł – od teraz mamy jeszcze większe pole manewru w tym zakresie
 • możliwość tagowania linków – przydatne np. do „ukrycia” domen z zaplecza Klienta (lub zobaczenia, czy zaplecze znajduje się na liście linków).
 • zabezpieczenie przez opuszczeniem projektu bez jego zapisania – niby drobiazg, ale jak ważny. Dodatkowo można w każdej chwili prosto zapisać już zapisany projekt, po kliknięciu w odpowiednią ikonkę.
 • łączenie subdomen na etapie generowania raportu do disavow w domenę – przydatne w sytuacji, gdy w linkach widzimy linki z wielu subdomen na tej samej domenie

W nowej wersji SEO Odkurzacza poprawiono także – a właściwie usprawniono – usability programu, m.in. poprzez

 • dodanie nowych skrótów klawiaturowych plus ich logiczne ustawienie – teraz wiele rzeczy zrobimy bez konieczności używania myszki
 • wycentrowanie dane w tabeli – zyskała ona na przejrzystości
 • umożliwienie chowania niepotrzebnych kolumn – do swojej pracy potrzebuję kilku najważniejszych; dzięki zmianie widzę tylko to, co uważam za stosowne

Cennik programu kształtuje się następująco

Nowy cennik SEO Odkurzacza

co oznacza, że moim zdaniem ceny są nadal za niskie – o czym nie omieszkałem wspomnieć twórcy softu.

SEO Odkurzacz, SiteCondition czy LinkDetox – co wybrać?

Po tym, jak zacząłem aktywniej używać programu plus mając porównanie do innych softów (SiteCondition, LinkDetox) po tej aktualizacji tylko utwierdzam się w przekonaniu, że na chwilę obecną to najlepszy tego typu program dostępny na rynku, z co najmniej dwóch powodów:

 1. cena – przy analizie jednej domeny mamy 59 zł do 420 zł (LinkDetox); zwrócić należy uwagę, że mając do analizy 2 domeny na miesiąc w SEO Odkurzaczu analizujemy je za 59 zł dożywotnio – w LinkDetoxie zaś za 5040 zł – ale rocznie. Jeszcze większy rozdźwięk powstaje, jak porównamy cenę SEO Odkurzacza w wersji nolimit – 449 zł – z abonamentem miesięcznym w LinkDetox, pozwalającym na analizę miesięcznie 300 domen, za 100.750 zł ! (miesięczny abonament to, bagatela, 1999 EUR)
 2. funkcje – połączenie możliwości wyboru trybu automatycznego (bazujemy na regułach) oraz pół-automatycznego (program oznaczy linki zgodnie z ustawieniami – systemowymi lub naszymi) sprawia, że soft jest przydatny zarówno dla osób nie mających na co dzień styczności z linkami, jak i takich jak ja, które bardziej ufają doświadczeniu :)

W planach są dalsze usprawnienia SEO Odkurzacza. Zachęcam do zgłaszania albo autorowi, albo bezpośrednio do mnie sugestii rozwoju/zmian (przez formularz kontaktowy lub w komentarzach pod wpisem).

Jak wygląda teraz program? Zachęcam do oglądnięcia prezentacji – filmu omawiającego najważniejsze funkcje programu.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

shpyo 10 kwietnia 2014, 19:58

Brak linku do softu celowe?

Sebastian Miśniakiewicz 10 kwietnia 2014, 20:27

Bez przesady – umknęło – już jest :)

Kuba 23 października 2014, 2:47

Softem na pewno ściągniemy filtr ręczny, bardzo mi się podoba soft.

Sebastian Miśniakiewicz 23 października 2014, 6:12

Softem tylko przeanalizujemy, Kuba. Potem musimy zrobić analize linków, pousuwać, co się da i … napisać dobre RR.

Jak samym softem ściągasz filtr ręczny to dzieje się tak w sytuacjach, gdzie np. filtr został nałożony na jakiś okres i … w międzyczasie zniknęła już jego przyczyna – ale system sprawdzi sobie to dopiero przy dojściu do daty końca okresu filtra.

Wcześniejsza RRka, nawet pusta, wyciąga stronę z filtra – miewałem takie sytuacje.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii