10 kwietnia 2014 | Aktualizacja: 29 czerwca 2018
Filtry, bany
SEO Odkurzacz

Dzisiaj ukazała się długo oczekiwana aktualizacja programu SEO Odkurzacz – i to od razu w wersji 2.0, ponieważ dodano wiele nowych opcji w stosunku do wcześniejszej wersji 1.2. Aktualizacja cieszy mnie podwójnie:

 1. SEO Odkurzacz to program, którego używam od pewnego czasu w procesie analizy linków (odfiltrowywanie domen)
 2. znalazło się w niej wiele moich uwag – zarówno funkcjonalnych, jak i tych pod kątem usability (chociaż tutaj jeszcze jest trochę pracy do wykonania….)

Dlaczego zdecydowałem się “zasypać autora emailami?” W poprzedniej wersji brakowało mi kilku funkcji – postanowiłem zatem pomóc doszlifować trochę program, aby móc go efektywniej wykorzystać do analizy profilu linków przychodzących. Przygotowałem zatem listę zmian i sugestii rozwojowych, przedstawiłem “komu trzeba”, a dzisiaj dziękuję twórcy programu za ich wdrożenie :)

Program krótko opisałem nie tak dawno temu, dlatego nie będę go po raz kolejny opisywać. Skupię się tylko na przedstawieniu najważniejszych zmian:

 • wychwytywanie przekierowań 301 – nie tylko na domenę analizowaną, ale także i w obrębie witryny czy przekierowań kierowanych na inną domenę
 • usprawnienie analizy linków – chociażby poprzez możliwość wprowadzenia oznaczania linku jako “przejrzany”, co bardzo usprawnia pracę przy analizie przyrostowych danych czy przez wyszukiwanie linków spełniających określone kryteria (domeny zawierające w nazwie np. “katalog” itp.)
 • rozszerzenie możliwości ustanawiania własnych reguł – od teraz mamy jeszcze większe pole manewru w tym zakresie
 • możliwość tagowania linków – przydatne np. do “ukrycia” domen z zaplecza Klienta (lub zobaczenia, czy zaplecze znajduje się na liście linków).
 • zabezpieczenie przez opuszczeniem projektu bez jego zapisania – niby drobiazg, ale jak ważny. Dodatkowo można w każdej chwili prosto zapisać już zapisany projekt, po kliknięciu w odpowiednią ikonkę.
 • łączenie subdomen na etapie generowania raportu do disavow w domenę – przydatne w sytuacji, gdy w linkach widzimy linki z wielu subdomen na tej samej domenie

W nowej wersji SEO Odkurzacza poprawiono także – a właściwie usprawniono – usability programu, m.in. poprzez

 • dodanie nowych skrótów klawiaturowych plus ich logiczne ustawienie – teraz wiele rzeczy zrobimy bez konieczności używania myszki
 • wycentrowanie dane w tabeli – zyskała ona na przejrzystości
 • umożliwienie chowania niepotrzebnych kolumn – do swojej pracy potrzebuję kilku najważniejszych; dzięki zmianie widzę tylko to, co uważam za stosowne

Cennik programu kształtuje się następująco

Nowy cennik SEO Odkurzacza

co oznacza, że moim zdaniem ceny są nadal za niskie – o czym nie omieszkałem wspomnieć twórcy softu.

SEO Odkurzacz, SiteCondition czy LinkDetox – co wybrać?

Po tym, jak zacząłem aktywniej używać programu plus mając porównanie do innych softów (SiteCondition, LinkDetox) po tej aktualizacji tylko utwierdzam się w przekonaniu, że na chwilę obecną to najlepszy tego typu program dostępny na rynku, z co najmniej dwóch powodów:

 1. cena – przy analizie jednej domeny mamy 59 zł do 420 zł (LinkDetox); zwrócić należy uwagę, że mając do analizy 2 domeny na miesiąc w SEO Odkurzaczu analizujemy je za 59 zł dożywotnio – w LinkDetoxie zaś za 5040 zł – ale rocznie. Jeszcze większy rozdźwięk powstaje, jak porównamy cenę SEO Odkurzacza w wersji nolimit – 449 zł – z abonamentem miesięcznym w LinkDetox, pozwalającym na analizę miesięcznie 300 domen, za 100.750 zł ! (miesięczny abonament to, bagatela, 1999 EUR)
 2. funkcje – połączenie możliwości wyboru trybu automatycznego (bazujemy na regułach) oraz pół-automatycznego (program oznaczy linki zgodnie z ustawieniami – systemowymi lub naszymi) sprawia, że soft jest przydatny zarówno dla osób nie mających na co dzień styczności z linkami, jak i takich jak ja, które bardziej ufają doświadczeniu :)

W planach są dalsze usprawnienia SEO Odkurzacza. Zachęcam do zgłaszania albo autorowi, albo bezpośrednio do mnie sugestii rozwoju/zmian (przez formularz kontaktowy lub w komentarzach pod wpisem).

Jak wygląda teraz program? Zachęcam do oglądnięcia prezentacji – filmu omawiającego najważniejsze funkcje programu.

OPINIE I KOMENTARZE

shpyo 10 kwietnia 2014, 19:58

Brak linku do softu celowe?

Sebastian Miśniakiewicz 10 kwietnia 2014, 20:27

Bez przesady – umknęło – już jest :)

Kuba 23 października 2014, 2:47

Softem na pewno ściągniemy filtr ręczny, bardzo mi się podoba soft.

Sebastian Miśniakiewicz 23 października 2014, 6:12

Softem tylko przeanalizujemy, Kuba. Potem musimy zrobić analize linków, pousuwać, co się da i … napisać dobre RR.

Jak samym softem ściągasz filtr ręczny to dzieje się tak w sytuacjach, gdzie np. filtr został nałożony na jakiś okres i … w międzyczasie zniknęła już jego przyczyna – ale system sprawdzi sobie to dopiero przy dojściu do daty końca okresu filtra.

Wcześniejsza RRka, nawet pusta, wyciąga stronę z filtra – miewałem takie sytuacje.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii