Wyszukiwarka Google

Robot Google chodzi po stronie ale jej nie indeksuje

Pytanie, które bardzo często pojawia się na Forum. Dla wielu osób sam fakt wejścia Googlebota na stronę powinien być równoznaczny z jej natychmiastowym zaindeksowaniem. A tak nie jest – związane jest to co najmniej z kilkoma powodami.
1) Strona, którą postawiliśmy na dopiero co zakupionej domenie, może posiadać złą historię w Google, np. poprzedni właściciel miał na niej postawiony katalog stron, który w stopce emitował 100 linków pozycjonerskich. Po pewnym czasie robot Google zauważył ten fakt i w związku z „postępującą recydywą” usunął taką stronę z indeksu, nakładając na nią (po prostu) bana. Nowy właściciel, zadowolony z nabytku, błyskawicznie postawił pod swoim nowym adresem serwis i … po kilku tygodniach/czasem miesiącach bezskutecznej próby zaindeksowania strony dowiedział się, że to grzechy „poprzednika” nie chciały go „puścić do SERPów”. Po zgłoszeniu prośby o powtórne rozpatrzenie, gdzie opisał on sytuację (nowy właściciel) strona już następnego dnia znalazła się w indeksie. Fakt, który bardzo często ma miejsce – niedawno ktoś męczył się przez 6 miesięcy i dopiero wizyta na Forum rozwiązała mu problem – bardzo dziękował wtedy wszystkim za naprowadzenie go na właściwy trop!
2) Google jest coraz bardziej wybredne i nie indeksuje już „wszystkiego, jak leci”. Zwraca uwagę chociażby na błędy językowe i może z takich prozaicznych przyczyn opóźnić zaineksowanie. Dlatego tak ważne jest, aby o serwis dbać cały czas, wzbogacając go o nowe treści i funkcjonalności. Nie spotkałem się do tej pory z nikim, kto narzekałby (przy dużym serwisie) na niezaindeksowanie witryny…
3) Google nie jest doskonałe i czasami daje się oszukać. Tzn. zaindeksuje „chłam” – czyli stronę o niskiej wartości merytorycznej lub przeciwnie, rozbudowany serwis ale łamiący Wytyczne „że aż miło”. Ale w takiej sytuacji po jakimś czasie wróci i „naprawi błąd”, wyindeksowując taką witrynę. Dlatego też nie lubię tematów w stylu „jak szybko zaindeksować mam swoją stronę”. Nie jest sztuką zaindeksować stronę – sztuką jest pozostać w indeksie przez długi czas – oczywiście na kluczowych pozycjach !
Na pewno powodów jest więcej. Te mam „zakodowane” w pamięci ponieważ w większości przypadków problemów chodzi właśnie o jeden z w/w „trójki”.
Jeżeli masz jakieś swoje doświadczenie w tym zakresie, zachęcam do podzielenia się nim z nami :).

GD Star Rating
loading...
Robot Google chodzi po stronie ale jej nie indeksuje, Robot Google chodzi po stronie ale jej nie indeksuje, 7.3 out of 10 based on 3 ratings Robot Google chodzi po stronie ale jej nie indeksuje

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1334 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Opinie i Komentarze

Kurdupel 26 maja 2016, 9:13

W grudniu 2015 roku postanowiłem usunąć swój blog z indeksu Google, a następnie usunąłem blog fizycznie. Po pół roku stwierdziłem, że nadal chcę go prowadzić. Przywróciłem blog do takiego stanu jak wcześniej, dodałem ją do Google Search Console, dodałem sitemap itd. Na blogu jest 455 linków z czego 350 jest rzekomo za indeksowanych na Google. Problem w tym, że wpisując site:nazwastrony.pl nie ma jej w ogóle w wynikach wyszukiwania. Jak myślicie, w czym leży problem?

Sebastian Miśniakiewicz 27 maja 2016, 11:18

Hej
Podaj adres – bez tego będę dywagował, a na to szkoda czasu :)

Kurdupel 27 maja 2016, 11:20
Sebastian Miśniakiewicz 27 maja 2016, 11:45

Sprawdź domenę w Search Console – ja wstęnie nie widzę przyczyny (nie wnikam w jakośc tekstów, bo to nie moja działka)

Radek 22 czerwca 2016, 11:34

Ja na to miast dodałem stronę do Search Console i po wpisaniu site:poczytane.pl faktycznie ta strona tam jest, ale nie ma dodanych do niej podstron. Ktoś wie dlaczego?

Radek 22 czerwca 2016, 11:37

Przepraszam za drugi komentarz, ale zapomniałem dodać, że strona jest dodana również w pierwotnej wersji. Mówię tu o opisie strony który jest : Kolejna witryna …

Sebastian Miśniakiewicz 24 czerwca 2016, 13:56

Ja tam widzę 17 wyników dla site:poczytane.pl

Aga 3 lutego 2017, 13:34

a ja zmieniłam cztery dni temu opis witryny i teraz w google wyświetlaja mi się jedna strona ze starym opisem, a druga z nowym… Czy muszę jeszcze poczekać na kolejne indeksowanie? Wyglada to tak jakby robot nie zaindeksował mi poprawnie drugiej strony bloga…

Sebastian Miśniakiewicz 9 lutego 2017, 21:19

4 dni to tyle, co nic :) – tyle można powiedzieć bez znajomości adresu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *