11 września 2019 | Aktualizacja: 12 października 2019
Wyszukiwarka Google
jaki atrybut wybrać - nofollow, ugc czy sponsored
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Jeżeli na chwilę obecną używamy na swojej stronie nofollow zgodnie “ze starą szkołą” – czyli aby oznaczać reklamy lub wskazywać Googlebotowi strony, do których nie chcemy linkować dofollow (ze względu na ich wątpliwość jakość) – to nie musimy nic zmieniać na swojej witrynie w kodzie (ale biorąc pod uwagę zachodzące zmiany, warto jednak znaleźć chwilę czasu i poprawić wewnętrzne linki.

Już od wielu lat atrybut nofollow jest stosowany w celu wskazania wyszukiwarce, że dany link jest wątpliwy i nie chcemy, aby, biorąc udział w procesie kształtowania SERPów, został uwzględniany w ekosystemie Google.

Po komunikacie z 10 września zastanawiam się, czy Google jednak nie przyznało się “głośno”, że jego IA nie radzi sobie jak należy z analizą linków opatrzonych atrybutem nofollow, wprowadzając dodatkowe atrybuty linków wychodzących – rel=sponsored” oraz rel=”ugc”.

rel=”sponsored”

Atrybut ma być stosowany do identyfikowania linków na stronie stworzonych stricte w celach reklamowych (ogłoszenia, wpisy sponsorowane – czy to “za kasę” czy w ramach barterowych rozliczeń)

rel=”ugc”

Akronim UGC pochodzi od słów “User Generated Content” (=treść generowana przez użytkownika); Google zaleca stosowania tego atrybutu zwłaszcza w linkach znajdujących się we wpisach na forach czy w treściach komentarzy (podanie takiego przykładu we wpisie moim zdaniem nie jest bez powodu)

Cel wprowadzenia zmian?

Bez zmian :)

Looking at all the links we encounter can also help us better understand unnatural linking patterns.

czyli walka ze spamem (Google chce lepiej wyłapywać schematy nienaturalnego linkowania)

Czy muszę zmieniać w reklamach rel=”nofollow” to rel=”sponsored”

NIE

rel=”nofollow” nadal używamy go wówczas, gdy chcemy podlinkować jakąś stronę, ale jednocześnie nie chcemy, aby czerpała ona z tego tytułu jakiekolwiek profity związane z przepływem pageranku.

Jest jednak małe “ale”

Google rekomenduje zamianę rel=”nofollow” na rel=”sponsored” kiedy to będzie dla nas wygodne :)

Zacytuję tutaj fragment wpisu:

Any link that is clearly an ad or sponsored should use “sponsored” or “nofollow,” as described above. Using “sponsored” is preferred, but “nofollow” is acceptable.

Czyli podsumowując – zmieniać nie trzeba, ale (tak to rozumiem) zmiana pozwoli mam lepiej zrozumieć intencje (a co za tym zapewne idzie w sposób bardziej bezbłędny interpretować intencje webmastera)

Czy można łączyć ze sobą atrybuty?

TAK

rel=”ugc sponsored”

jest sygnałem, że link jest sponsorowany i został stworzony przez użytkownika

rel=”nofollow ugc”

też jest jak poprawną implementacją (przydatną w sytuacji, gdy docelowa strona stosuje nadal “starą szkołę” linkowania nofollow)

Kiedy Google zacznie stosować nowe atrybuty

Już są one uwzględniane przez roboty Google :)

1 marzec 2020

Warto zwrócić uwagę na tę datę – wówczas Google zacznie traktować rel=”nofollow” jako wskazówkę, a zatem zastosowanie nofollow nie będzie już blokowało docelowej strony przed zaindeksowaniem

Czy jest sens się przejmować zmianą?

Co niektórzy już próbują “przekuwać zmianę na kasę” – i w tym przypadku zgadzam się z Garrym, że nie ma co przesadzać, a dobra firma SEO wcale nie będzie miała dużo więcej pracy :)

Pytania

Waszym zdaniem wprowadzenie nowych atrybutów do linków wychodzących coś zmieni?

Czy ich wdrożenie to znak, że Google nie radzi sobie ze spamem – i chce, aby to webmasterzy “odwalili pracę za algorytm/Search Quality Team?

Zapraszam do dyskusji, ciekawy jestem Waszych uwag :)

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Piotrek 17 września 2019, 0:33

Gdyby AI do scoringu pożyczkowego działało jak pozycje w wyszukiwarce to wszystko już dawno by padło. Google widać nadal nie rozumie treści, więc z powrotem powrót do korzeni i ustalanie pozycji po linkach? Bardziej precyzyjne atrybuty to chyba jakieś wyjście jest. Jak nie jest dobrze to ważne że coś się dzieje w temacie i to już jest dobre, a czy wyjdzie z tego dobrze to czas pokaże.

Marek 28 września 2019, 22:51

A co z linkami afiliacyjnymi, jak je oznaczać nofollow czy nofollow i sponsored czy samo sponsored? A co w sytuacji gdy baner, który jest jednocześnie linkiem afiliacyjnym i czy to ma znaczenie gdy link jest maskowany?

Sebastian Miśniakiewicz 4 października 2019, 9:22

Linki afiliacyjne muszą być, zgodnie ze zmianą, oznaczone jako sponsored – do teraz nofollow, od teraz CO NAJMNIEJ nofollow

Tomasz 28 października 2019, 12:06

Czy przy linkach afiliacyjnych ma być od teraz samo “sponsored” czy “sponsored nofollow”?

Sebastian Miśniakiewicz 28 października 2019, 12:52

Jak napisałem we wpisie – optymalnie jest samo sponsored, ale jak zostawisz nofollow, to tez nie będzie na razie błąd
Mało kto to na razie wdraża, jak widzę – i Google na pewno z tym się liczy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii