Optymalizacja stron
4 lutego 2012

Już dawno nie pisałem o przydatnych wtyczkach do WordPressa i postanowiłem dzisiaj to nadrobić.Na pierwszy ogień pójdzie bardzo ciekawy dodatek Redirection, który odpowiada za utrzymanie porządków w strukturze adresowej naszego serwisu.

Jest to jedna z tych wtyczek, bez których nie wyobrażam sobie dobrego bloga. Dlaczego? Powody są co najmniej dwa:

  1. Przede wszystkim w bardzo łatwy sposób możemy ustawiać przekierowania 301 – wystarczy tylko skopiować w odpowiednie pola adres strony przekierowywanej oraz docelowej – i bez znajomości .htaccessa mamy „temat z głowy”.
  2. Druga funkcjonalność jest moim zdaniem jeszcze lepsza. Otóż jeżeli zmienimy adres url np. już opublikowanego wpisu – ponieważ np. uznamy, że”coś nam w nim nie pasuje” – to wtyczka od razu utworzy przekierowanie 301! – ze starego adresu na nowy

Na podstawie mojego doświadczenia warto jednak uważać na to, co się dzieje na stronie – nie doszedłem w dwóch przypadkach, co zrobiłem nie tak, ale w pewnej chwili po wejściu na adres wpisu system przerzucał mnie na stronę główną. Za pierwszym razem straciłem ze 2 godziny, szukając przyczyny takiego stanu rzeczy – po czym coś mnie „tknęło” i postanowiłem sprawdzić, czy czasem nie ma czegoś „ciekawego” w ustawieniach wtyczki – no i znalazłem – przekierowanie 301! Po jego usunięciu wszystko wróciło do normy. Za drugim razem wiedziałem już od razu, gdzie mam szukać rozwiązania. Moim zdaniem było to związane z kilkoma istniejącymi szkicami danego wpisu – ale dowodu na to nie mam.

Niezaleznie od opisanych dwóch sytuacji nie spotkałem do tej pory bardziej prostej w obsłudze i funkcjonalnej wtyczki – dlatego polecam jej użycie każdemu, kto nie chce bawić się w przekierowania 301 w .htaccessie :)

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Mati 4 lutego 2012, 14:41

Gdyby ktoś szukałem czegoś podobnego dla CMS Drupal – Redirect (http://drupal.org/project/redirect):

– zapisywanie wszelakich 404
– auto 301 dla zmienianych adresów (jeżeli korzystamy z Pathauto)
– usuwanie via CRON nieużywanych przekierowań wedle zdefiniowanego czasu

:]

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii