8 kwietnia 2012 | Aktualizacja: 2 sierpnia 2012
Optymalizacja stron

Niedawno w wydawnictwie Helion ukazała się bardzo ciekawa pozycja z z zakresu optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarki Google – “Sekrety SEO. Tajna wiedza ekspertów”. Dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?

Po pierwsze –  zawdzięczamy to jej autorom. Danny Dover, był główną osobą odpowiedzialną za SEO w SEOMozie, gdzie udzielał konsultacji takim firmom, jak Facebook czy Microsoft. Każdy, kto siedzi chociaż chwilę w branży wie, jakim serwisem jest SEOmoz. Z kolei Erik Dafforn zajmuje się SEO zawodowo, jako wiceprezes i dyrektor organicznego SEO w firmie Interpromote LLC z Clevelend. Pierwsza osoba w moich oczach odpowiada przede wszystkim za poziom merytoryczny publikacji, druga, dzięki doświadczeniu stricte zawodowemu, pokazuje, że tę wiedzę można z sukcesem wykorzystać w biznesie.

Po drugie – jeżeli nie najważniejsze – książka napisana jest językiem, z którym stykam się na co dzień czytając wpisy na zagranicznych blogach i forach internetowych poświęconych SEO – językiem, z którego płynie nacisk na dbałość o budowanie użytecznych. W przeciwieństwie do wielu innych publikacji dostępnych na rynku – nie mówiąc już o różnego rodzaju kursach pozycjonowania, w tym także i tych płatnych – nie znajdziemy tam omówienia systemu wymiany linków, giełd linków czy Xrumera.

Na Zachodzie już dawno zauważono, że dobra strona w długim okresie czasu z większym prawdopodobieństwem zajmie czołowe miejsca w wyszukiwarce Google. Różnego rodzaju publikacje na SEOmozie, SE Roundtable czy Search Engine Land kładą nacisk na budowanie serwisów wartościowych dla użytkowników. A tymczasem w Polsce nadal podstawą są “tylko” linki. Nie ukrywam, że brakowało mi tego typu pozycji na polskim rynku wydawniczym poświęconym SEO i cieszę się, że w końcu pojawiła się książka, która zapełnia tę lukę.

Pomimo tego, że książka, jak piszą autorzy “skierowana jest do osób, które znają podstawy SEO i chcą (…) przejść do następnego poziomu “wtajemniczenia”, to po jej przeczytaniu uważam, że powinien się z nią zapoznać każdy, kto poważnie myśli o tym, aby dzięki przeprowadzonym działaniom optymalizacyjnym to jego strona, a nie konkurencji, znajdowała się w TOPie w Google. Tym bardziej, że dla autorów znajomość takich zagadnień, jak robots.txt, mapa witryny, nofollow czy kanonizacja to owe podstawy – a z tymi zagadnieniami, jak widzę podczas przeprowadzania analiz czy audytów stron, mają problemy nawet duże, znane firmy – czy nawet agencje SEO w Polsce :)

Książka uczy szerszego spojrzenia na witrynę, słusznie podkreślając, że o ile linki są nadal podstawą w budowaniu mocnej pozycji w Google, to “co z tego”, jak niewłaściwa struktura serwisu nie przełoży się na konwersje płynące z tego tytułu – co sprawi, że właściciel tak pozycjonowanej strony będzie mógł z czystym sercem powiedzieć, że “pozycjonowanie jest do bani”.

Po przeczytaniu książki będziesz wiedział, jak budować strony przyjazne wyszukiwarkom oraz, dodatkowo, poznasz ową “tajną wiedzę ekspertów”. Dowiesz się m.in.:

 • jaka jest różnica między popularnością strony, a popularnością domeny
 • dlaczego warto używać zapisów meta poświęconych robotom, nawet, jak mamy pewne strony zablokowane przed indeksacją w robots.txt
 • jak budować optymalną strukturę serwisu w sytuacji, gdy wymagany jest jej podział na kategorie i podkategorie
 • dlaczego serwis, który na stronie głównej wymaga od użytkownika wyboru wersji językowej nigdy nie osiągnie wysokich pozycji w Google

Przyznam, że nie czytałem jeszcze tak dobrej książki o optymalizacji stron. Nie o pozycjonowaniu – ale właśnie o optymalizacji.

Jeżeli chcesz zbudować stronę, którą polubią wyszukiwarki warto zapoznać się bliżej z książką i bazując na wiedzy autorów rozwinąć swój serwis tak, aby zwiększyć ruch – oraz jego jakość – z wyszukiwarki Google.

Polecam :)

Sekrety SEO. Tajna wiedza ekspertów

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  GD Star Rating
  loading...
  Recenzja książki "Sekrety SEO. Tajna wiedza ekspertów". Danny Dover, Erik Dafforn

  10.0101

  OPINIE I KOMENTARZE

  Colin 8 kwietnia 2012, 22:20

  dlaczego warto używać zapisów meta poświęconych robotom, nawet, jak mamy pewne strony zablokowane przed indeksacją w robots.txt

  Nie wiem, jakich argumentów użył autor książki, możliwe że PR sculpting, z którym się raczej nie zgadzam, ale istnieje też inny powód: aby zablokować /plik na serwerze nierozróżniającym wielkości liter (każdy Windows Server, ale wiele skryptów PHP + mod_rewrite ma podobnie), musisz dodać:
  Disallow: /plik
  Disallow: /pliK
  Disallow: /plIk
  Disallow: /plIK
  Disallow: /pLik
  Disallow: /pLiK
  Disallow: /pLIk
  Disallow: /pLIK
  Disallow: /Plik
  Disallow: /PliK
  Disallow: /PlIk
  Disallow: /PlIK
  Disallow: /PLik
  Disallow: /PLiK
  Disallow: /PLIk
  Disallow: /PLIK

  Aby zablokować wszystkie wersje adresu tego wpisu, który zawiera 66 liter, musiałbyś dodać 73786976294838206464 reguł Disallow. Po dodaniu jednej reguły tylko wydaje ci się, że strona jest zablokowana, w rzeczywistości jednym linkiem można ją zaindeksować.

  gdaq 10 kwietnia 2012, 7:56

  Trochę brak mi informacji o książce od Ciebie. Wpis jest bardziej informacją o książce niż recenzją.

  Seo-Profi 10 kwietnia 2012, 10:54

  Hej. Ją więcej pd siebie nie dodam. Mię lubię lać wody :)

  foodstylist 10 kwietnia 2012, 8:59

  witam, po twoim wpisie na blogu jestem zdecydowany na zakup tej książki, czekałem tylko, aż na Helion będzie 30% na książkę dnia, dzisiaj jest taka promocja więc można wciągnąć tą książkę z rabatem 30%

  Kedzog 15 maja 2012, 14:17

  Przeczytałem tą książkę i powiem szczerze, że jest to książka podkreślająca wszystkie najważniejsze kwestie SEO. Oczywiście white hat :) Super dodatkiem jest pełnowartościowy audyt seo strony informacyjnej i e-commerce

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii