Wyszukiwarka Google

Google umożliwia podgląd strony w SERPach

Od kilku dni Google serwuje nam nową nowość, a mianowicie podgląd graficzny stron, które wyświetlają się w SERPach. Aby skorzystać z tej funkcjonalności należy kliknąć w „lupkę”, znajdującą się za linią Title.

Nowa funkcjonalność, jak chyba wszystkie ostatnio, wzbudza sporo kontrowersji, znajdując zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników, co widać m.in. na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.

Jak pisze Google na swoim blogu: „Z testów jakie przeprowadziliśmy wynika, że osoby, które korzystają z podglądów są o 5% bardziej zadowolone z wyników wyszukiwania. Podgląd dostarcza nowych sposobów oceny wyników wyszukiwania, sprawiając, że łatwiej będzie Ci znaleźć to, czego szukasz.”

Hm… mam wątpliwości.

Przede wszystkim 5% to wynik bardzo zbliżony do 3%, zaś 3% to tzw. błąd statystyczny, wskazujący na to, o ile mogą wyniki różnić się od zakładanych (nie mówimy tutaj oczywiście o polityce, gdzie rozbieżności między sondażami a rzeczywistymi wynikami już nie raz zaskoczyły Polaków :)

Po drugie, na podstawie małego obrazka nie można ocenić zawartości strony. Nie raz przekonałem się, że strona z ładną grafiką nie zawsze jest przydatna użytkownikowi, a strona z mizerną grafiką, czy jej wręcz brakiem, ale za to bogata w treść znajduje uznanie w oczach internautów. Niewątpliwie podgląd grafiki będzie nam przydatny w sytuacji opisanej przez Google: „Podgląd strony pozwala zobaczyć ci co jest na stronie, bez wchodzenia na nią. Szukasz wykresu, zdjęcia, mapy czy listy? Podgląd podpowie ci co znajdziesz na stronie.” – i tutaj w pełni się z tym zgodzę. Pytanie jednak, czy nie lepiej poprawić wyszukiwarkę obrazów, a nie rozbudowywać „zwykłą”?

Osoby, które nie chcą, aby grafika ich strony pojawiała się w nowych wynikach wyszukiwania mogą zablokować to za pomocą meta tagu

<meta name=”googlebot” content=”nosnippet”>

Więcej informacji o „lupce” dostępnych jest na blogu Google.

Warto pokreślić na koniec, że dopóki nie klikniemy w „lupkę” nie będą nam prezentowane podglądy graficzne strony – zatem „chwałą” Google za to, ze możemy wybierać, czy będziemy korzystać z nowej opcji, czy też nie :)

A jakie jest Wasze zdanie na temat tej funkcjonalności?

GD Star Rating
loading...
Google umożliwia podgląd strony w SERPach, Google umożliwia podgląd strony w SERPach, 9.0 out of 10 based on 1 rating Google umożliwia podgląd strony w SERPach

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Opinie i Komentarze

Egipt 11 listopada 2010, 14:18

Przez te googloweskie lupki pprzestał działać rewelacyjny plugin firefoxa – search preview. Mam nadzieję, że wyjdzie aktualizacja.

Seo-Profi 11 listopada 2010, 14:20

Dokładnie, nie działa :)
Wątpię, aby wypuścili, skoro teraz jest lupka.
Zauważyłem, że nie działa mi seoquake w SERPach – pewnie też to jest tym spowodowane…

Egipt 11 listopada 2010, 18:54
Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *