zestaw narzędzi
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Zbiór użytecznych i najbardziej niezbędnych narzędzi online oraz adresów url przydatnych w pracy osoby, która samodzielnie dba o swoją stronę czy ją pozycjonuje/optymalizuje. Większość z nich to bezpłatne narzędzia online, co sprawia, że korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Na rynku jest wiele narzędzi, ale ja akurat ten zestaw wykorzystuję pracując nad stronami – swoimi oraz moich Klientów.

Lista jest aktualizowana co pewien czas. Ostatni update: 202-09-2021

Popraw widoczność swojej strony w wyszukiwarce Google

poradnik od Google podzielony na 3 sekcje: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników

Przygotowanie strony pod kątem ruchu mobilnego

Optymalizacja szybkości ładowania strony

 • Pingdom Tools – pokazuje nie tylko czas ładowania poszczególnych elementów, ale i sugestie odnośnie poprawy szybkości wczytywania się strony. Ciekawą cechą jest możliwość zapisywania wyników przeprowadzanych analiz – do późniejszego ich porównywania.
 • WebPageTest – kolejne świetne narzędzie do analizowania procesu wczytywania elementów strony. Posiada m.in. wskaźnik domContentLoaded, który informuje nas nie o całkowitym czasie wczytania strony, ale o wyświetleniu się strony w pełnej postaci dla użytkownika (podczas gdy w tle ładują się inne elementy, nie mające wpływu na widoczną treść)
 • GTMetrix – jako jedyne narzędzie pokazuje wyniki jakościowe w dwóch skalach – PageSpeed oraz YSlow – na tle
 • Page Speed Online – narzędzie Google, warte też uwagi, chociaż nie należy go przeceniać – potrafi pokazać wskaźnik 60/100 stronie, która jest szybsza od witryny, która posiada 90/100 :)
 • Test My Site– najnowsze narzędzie od Google, testuję wczytywanie strony w oparciu i sieć 3G. Należy podkreślić, że powstało we współpracy z w/w WegPageTest, który tego rodzaju opcję ma wbudowaną także i u siebie. Uwaga ! – u mnie działa tylko na Operze.

Narzędzia analizujące zmiany w alorytmie

Hacked sites

Przydatne informacje, newsy z branży

Zgłoszenie do Google spamu, płatnych linków itd. itp.

 • Spamraport – kiedy uważasz, że jakaś strona łamie Wskazówki Google dla Webmasterów możesz użyć tego Narzędzia, aby pomóc Google usprawnić algorytmiczne wyłapywanie “winowajców”
 • Zgłoszenie kupowania/sprzedawania płatnych linków – jeżeli uważasz, że jakaś witryna kupuje lub sprzedaje linki przekazujące PR
 • Spam w Rich Snippets – zgłaszanie spamu w opisach rozszerzonych w wynikach wyszukiwania

Zgłoszenie do Google inny naruszeń

Narzędzia online

=====================

Search Console

 • Google Search Console (dawne Narzędzia Google dla Webmasterów) – nieodzowne dla każdej osoby, która chce, aby jej strona była jak najlepiej widoczna w Google. W związku z sukcesywnym dodawaniem nowych opcji Narzędzia bardzo zmieniły się na przestrzeni paru ostatnich lat. Obecnie np. właściciele zweryfikowanych stron dostają powiadomienia nie tylko o karach, ale i nieaktualnych wersjach CMSów czy zainstalowanych wtyczkach.

Testowanie danych strukturalnych

 • Narzędzie do testowania danych strukturalnych – jeżeli chcesz, aby w wynikach wyszukiwania zobaczyć np. gwiazdki sprawdź, czy dane strukturalne wdrożono poprawnie na stronie. Uwaga – poprawność wdrożenia to jedno; rich-snippets wyświetlane są dla stron, które mają w oczach Google pewną reputację.

Disavow tool

SSL

Analiza poprawności wdrożenia AMP

Generator sitemapy

Sprawdzanie nagłówka HTTP

Bezpieczeństwo

 • Securi – gdy chcesz sprawdzić, czy na Twojej stronie nie “zagościł” np. jakiś malware.
 • Unmask Parasites – podobny serwis co Securi.
 • Przydatny adres przy zakupie domen – sprawdzamy, co wcześniej znajdowało się na domenie. Uwaga – nie zawsze coś zobaczymy (kwestia ustawień dostepu w robots.txt)

Wygląd strony

 • SEOmofo – podgląd Title, description – gdy chcemy mieć pewność, że cała ich zawartość będzie widoczna “bez ucięcia” w SERPach. Uwaga! – niekiedy pokazuje pełny tekst, a w rzeczywistości w SERPach Google obcina title czy description.

Badanie zachowania użytkowników na stronie

 • Hotjar – moim zdaniem narzędzie, z którego będą zadowoleni i “zwykli użytkownicy”, jak i . W przeciwieństwie do CrazyEgga daje większe możliwości konfiguracji czy udostępniania, a także zakładania kont resellerskich. Udostępnia też darmowe konto do prywatnego użytku
 • CrazyEgg – konkurent Hotjara

Inne ciekawe adresy/narzędzia online

Programy offline

=====================

Programy offline – optymalizacja i analiza strony

 • Screaming Frog SEO Spider – za pomocą tego bardzo rozbudowanego programu sprawdzisz m.in., czy czasem nie posiadasz nie działających linków w obrębie swojej strony. Wersja bezpłatna pozwala na analizę serwisu do maksymalnie 500 stron. Płatna znosi te ograniczenia plus pozwala m.in. zapisywać raporty. Recenzja programu w opracowaniu :)

Programy offline – analiza linków przychodzących

SEO Odkurzacz – na chwilę obecną bezsprzecznie najlepsze narzędzie do analizy linków przychodzących, które od dłuższego już czasu pomagam rozwijać. Przemawia za tym zarówno cena jak i szeroki zakres funkcjonalności, któryz adowoli także zaawansowanego użytkownika. Program cały czas jest rozwijany – w planach kilka opcji, których moim zdaniem w nim nadal brakuje :) Zobacz jego recenzję na blogu.

Programy do analizy konkurencji

Monitoring marki w Internecie

autor 1445 artykułów opublikowanych na blogu

Jako właściciel firmy SEOProfi pomagam zwiększać ruch na portalach tematycznych, generować większą sprzedaż w sklepach internetowych oraz pozyskiwać zapytania od nowych klientów ze stron firmowych.

Bloga, którego czytasz,  założyłem w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Ekspert pomagam rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

OPINIE I KOMENTARZE

Kaoso 28 września 2012, 22:52

Wielkie dzięki za adresy, nie wszystkie jeszcze znałem. Przydadzą się :)

frk 1 października 2012, 6:46

Nie powinno być nagłówki HTTP serwera?

Sebastian Miśniakiewicz 1 października 2012, 9:06

Dzięki za zwrócenie uwagi na starą stronkę – poprawione :)

simasted 29 grudnia 2012, 12:57

Jeśli chodzi o testowanie szybkości strony to ciekawym narzędziem online jest też webpagetest.org

Sebastian Miśniakiewicz 29 grudnia 2012, 16:00

Dzięki, dodałem do listy.
Jeżeli macie jakieś ciekawe adresy, podzielcie się nimi – w komentarzach lub na emaila; rozbuduje liste (już od pewnego czasu nosiłem się z takim zamiarem)

the illest 29 grudnia 2012, 21:30

Może warto to dodać:

http://www.woorank.com/

Sebastian Miśniakiewicz 29 grudnia 2012, 23:06

Audytów online nie dawąłem, kto wie, może kiedys je jakoś opiszę…

ePek 1 grudnia 2014, 7:55

Jednak nie jesteś tak na maxa white, brakuje podstawowe narzędzia do PageRank Sculpting pokazującego kolejność interpretacji kodu HTML, dawniej Crawler Link Vendor na przykład.

htaccesa warto umieć ręcznie, to są te same wyrażenia regularne, których używa się w GA

Sebastian Miśniakiewicz 1 grudnia 2014, 10:02

htaccessa zostawiam programistom, jak napisałem. Ktoś kiedyś pytał o takie narzędzie i tylko dlatego je zamieściłem :)
Co do PRS – nawet, jak to działą, to do czasu – a ja nie ksupiam się na rzeczach “do czasu”, ale dobrych.
Pamiętasz, jak kiedyś nofollow był interpretowany? Google szybko zmieniło zasady jak ludzie zaczęli sterować przepływem PR.
Nie zdziwię się, jakby okazało się, że podobnie jest z PRS – ale tym razem nic nie powiedzieli, aby Seowcy mieli “co robić” :)

Patryk Zielińsk 1 grudnia 2014, 8:28

Pod Zgłoszenie ponownego rozpatrzenia strony umieściłeś lika do Page Speed Insights tak samo jak kilka pozycji niżej:) Myślę, że to pomyłka :P

Sebastian Miśniakiewicz 1 grudnia 2014, 9:58

Tak, właśnie na FB parę osób zwróciło uwagę – uzupełnianie formularzy, przy dużej rotacji na stronie, czyni “cuda”
Już poprawiłem.

Allf 1 grudnia 2014, 9:53

Przydatne: Moz.com i Webseoanalytics.com

marko 28 lutego 2015, 18:22

Ćwierć linków, to zestaw dla donosicieli, uprzejmie zgłaszających do google. Proponuje interesować się sobą i swoimi stronami, zamiast donosić na innych i taką postawę promować na blogu.

Sebastian Miśniakiewicz 28 lutego 2015, 18:52

Ćwierć? Jak coś to kilka.
Co do donoszenia – nie widzę nic złego w tym, jak ludzie dbają o jakość.
W Austrii czy w Niemczech, nie mówiąc już o Skandynawii, ludzie sami dbają o to, aby inni przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Czy to źle, że biorą sprawy w swoje ręce?

marko 2 marca 2015, 14:08

W swoje ręce sprawy bierze się wtedy, kiedy udaje się lub pisze do kogoś, np. łamiącego prawo, naruszającego nasz interes lub regulamin, i osobiście załatwia z nim sprawę. Natomiast to o czym piszesz jest zwykłym donosicielstwem – ludzie nie biorą spraw w swoje ręce, ale donoszą na siebie do urzędów, służb, czy w tym wypadku korporacji. Oczywiście w internecie kontakt z drugą osobą, możliwość poznania jej personaliów są dość ograniczone, przez co ludzie czują się bezkarnie, ale mimo wszystko zachęcam do interesowania się przede wszystkim sobą, a naprawianie świata zacząć od siebie. Jeżeli coś się nam u innych nie podoba, to zamiast klikać “zgłoś” starać się właśnie wziąć sprawy we własne ręce i załatwić problem prywatnie. To jest bardziej czasochłonne, ale przynajmniej ma się czyste sumienie, że nikogo się nie sprzedało/wydało.

Nie kilka, a kilkanaście:
Spamraport
Zgłoszenie kupowania/sprzedawania płatnych linków
Spam w Rich Snippets
Żądanie usunięcia strony z indeksu Google
Żądanie usunięcia treści z Google za kradzież treści, praw autorskich (DMCA)
Zgłoszenie nieprawidłowego ostrzeżenia o wyłudzaniu danych (phishing)
Jeżeli uważasz, że witryna zawiera niebezpieczne lub złośliwe oprogramowanie – użyj tego formularza
Zgłoszenie naruszenia w znaku Google
Zgłoszenie strony służącej wyłudzaniu informacji
Usuwanie treści z witryny, która należy do innej osoby
Zgłoszenie faktu, że strona zawiera złośliwe oprogramowanie
Zgłoszenie strony, na której występują inne problemy niż te związane ze spamem
Zgłaszanie nadużyć w winnych produktach Google niż wyszukiwarka

Sebastian Miśniakiewicz 2 marca 2015, 21:15

Przesadzasz.

“Żądanie usunięcia treści z Google za kradzież treści, praw autorskich (DMCA)” – jak ktoś kradnie treść z Twojej strony rozumiem, że nie reagujesz?

Reszta to przejaw typowo polskiej cechy – jedni nazywają to znieczulicą społeczną, inni – brakiem wiary, że można mieć wpływ na jakość świata zewnętrznego. Sorry, ja nie zaliczam się do pierwszej grupy – nie zgłaszam spamraportów, ale jak ktoś chce, niech robi; ludzie teraz np. wysyłają na Policję filmiki z wideorejestratorów – źle robią?

aaa 30 grudnia 2016, 17:04

Trzeba jeszcze wiedzieć, że ktoś treść ukradł czyli do niej dotrzeć.

AdamD 12 listopada 2016, 10:12

Zamiast seo-odkurzacza lepsza jest jego nowa wersja LinkAuditor

Sebastian Miśniakiewicz 12 listopada 2016, 11:45

Zależy do czego – pod kątem ręcznej analizy profilu linków przychodzących – a ja nie uznaję do tego żadnych automatów i ich reguł, ponieważ one nie uwzględniają mojego doświadczenia – SEO Odkurzacz jest bezkonkurencyjny – następca jest bardziej skomplikowany

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *