Optymalizacja stron
7 czerwca 2011

1 czerwca Google umożliwiło wszystkim webmasterom instalowanie na swoich stronach kodu, dzięki któremu możliwe stało się recenzowanie wpisów pojawiających się np. na blogach.

Niestety, nie wszystko poszło tak, jak powinno.https://blog.seo-profi.pl/wp-admin/post-new.php

W sieci pojawił się test, zgodnie z którym zahttps://blog.seo-profi.pl/wp-admin/post-new.phpimplementowanie na stronie kodu odpowiedzialnego za pojawienie się przycisku +1 może wydłużyć czas ładowania strony … nawet o dwie sekundy!

Problem leży w kilku miejscach:

1) Umiejscowieniu kodu w dziale <head> – skrypty umieszczone w HEAD blokują renderowanie strony a w starszych przeglądarkach  nawet wstrzymanie wczytywania strony do momentu wczytania kodu zlokalizowanego w <head>. M.in. dlatego Google wprowadziło asynchroniczny kod śledzący.

2) Użycie przekierowania z HTTP na HTTPS, za co odpowiedzialna jest linijka kodu <script type=”text/javascript” src=”http://apis.google.com/js/plusone.js”></script> – zabiera to około 0,2 sekundy. Nie wszystkie przeglądarki cache’ują wyniki – dotyczy to m.in. IE8…

3) Przesyłanie plików JS przez HTTPS wydłuża ten czas o kolejne ułamki sekund

4) Przeglądarki mogą cache’ować pliki odpowiedzialne za wyświetlanie  przycisku +1 przez jedynie 360 sekund. Cache-Control: private, max-age=360

5) Plik JS odpowiedzialny za przycisk nie jest skompresowany – a oszczędność wynosi aż 48%

Czy można coś z tym zrobić „na już”?

Zgodnie z sugestią autora przedstawionej powyżej analizy można użyć poniższeho kodu, który nie przyblokuje nam wczytywania strony przy wczytywaniu plików odpowiedzialnych za wyświetlanie się przyscisku +1. Ważne – nie zastosujemy tego na platformie Blogger’a.

Jeszcze nie testowałem :)

<!-- Place this tag just before your close body tag -->
<script>
(function(d, t) {
var g = d.createElement(t),
	s = d.getElementsByTagName(t)[0];
g.async = true;
g.src = 'https://apis.google.com/js/plusone.js';
s.parentNode.insertBefore(g, s);
})(document, 'script');
</script>

<!-- Place this tag where you want the +1 button to render -->
<g:plusone></g:plusone>
O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii