7 czerwca 2011
Optymalizacja stron

1 czerwca Google umożliwiło wszystkim webmasterom instalowanie na swoich stronach kodu, dzięki któremu możliwe stało się recenzowanie wpisów pojawiających się np. na blogach.

Niestety, nie wszystko poszło tak, jak powinno.https://blog.seo-profi.pl/wp-admin/post-new.php

W sieci pojawił się test, zgodnie z którym zahttps://blog.seo-profi.pl/wp-admin/post-new.phpimplementowanie na stronie kodu odpowiedzialnego za pojawienie się przycisku +1 może wydłużyć czas ładowania strony … nawet o dwie sekundy!

Problem leży w kilku miejscach:

1) Umiejscowieniu kodu w dziale <head> – skrypty umieszczone w HEAD blokują renderowanie strony a w starszych przeglądarkach  nawet wstrzymanie wczytywania strony do momentu wczytania kodu zlokalizowanego w <head>. M.in. dlatego Google wprowadziło asynchroniczny kod śledzący.

2) Użycie przekierowania z HTTP na HTTPS, za co odpowiedzialna jest linijka kodu <script type=”text/javascript” src=”http://apis.google.com/js/plusone.js”></script> – zabiera to około 0,2 sekundy. Nie wszystkie przeglądarki cache’ują wyniki – dotyczy to m.in. IE8…

3) Przesyłanie plików JS przez HTTPS wydłuża ten czas o kolejne ułamki sekund

4) Przeglądarki mogą cache’ować pliki odpowiedzialne za wyświetlanie  przycisku +1 przez jedynie 360 sekund. Cache-Control: private, max-age=360

5) Plik JS odpowiedzialny za przycisk nie jest skompresowany – a oszczędność wynosi aż 48%

Czy można coś z tym zrobić “na już”?

Zgodnie z sugestią autora przedstawionej powyżej analizy można użyć poniższeho kodu, który nie przyblokuje nam wczytywania strony przy wczytywaniu plików odpowiedzialnych za wyświetlanie się przyscisku +1. Ważne – nie zastosujemy tego na platformie Blogger’a.

Jeszcze nie testowałem :)

<!-- Place this tag just before your close body tag -->
<script>
(function(d, t) {
var g = d.createElement(t),
	s = d.getElementsByTagName(t)[0];
g.async = true;
g.src = 'https://apis.google.com/js/plusone.js';
s.parentNode.insertBefore(g, s);
})(document, 'script');
</script>

<!-- Place this tag where you want the +1 button to render -->
<g:plusone></g:plusone>
Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii