Search Console
9 stycznia 2018

Stało się – Google zdecydowało się rozpocząć wdrażanie nowej Search Console w której – UWAGA ! – czas ten wydłużono aż do 16 miesięcy

Informujemy, że dostępna jest nowa, udoskonalona wersja Search Console, która umożliwia łatwiejsze zarządzanie wyświetlaniem stron w wyszukiwarce Google. Nową wersję Search Console stworzyliśmy od podstaw, by udostępnić w niej narzędzia i statystyki, o które prosili właściciele witryn i specjaliści SEO. Teraz możesz sprawdzić, które z Twoich stron są zindeksowane, i dowiedzieć się, jak naprawić błędy. Możesz też monitorować popularność witryny w wyszukiwarce Google na podstawie danych z 16 miesięcy (i porównywać dane rok do roku).

Sugerujemy, by już od dziś na bieżąco sprawdzać stan witryny w nowej wersji Search Console, ponieważ powiadomienie od nas otrzymasz tylko wtedy, gdy dane zmienią się w porównaniu ze stanem bieżącym.

Komunikat tej treści jest rozsyłany zapewne od dzisiaj, sukcesywnie – dostałem go dla niecałych 1 PROMILA witryn, które mam w swojej Konsoli :)

Do tej pory tylko wybrane osoby mogły testować nowy interfejs – przecieki oczywiście przedostawały się do Sieci; od dzisiaj zmiana stała się faktem.

Na chwilę obecną zakres prezentowanych danych jest jednak bardzo ubogi – obecnie widzimy tylko część nowej Search Console
Nowy interfejs obejmuje na razie tylko kilka funkcji. Dopóki nie udostępnimy funkcjonalności pozwalającej na korzystanie z funkcji raportów, możesz używać raportów ze starej Search Console.

Co znajdziemy w nowej Search Console?

Na chwilę obecną są to tylko 3 wykresy.

Skuteczność

Pierwszy wykres to najważniejsza część nowej Search Console, gratka dla analityków oraz tych, którzy chcą wiedzieć pod jakie frazy ich serwis jest widoczny w Google (i był w przeszłości) – po latach oczekiwań dane związane z widocznością strony w naturalnych wynikach wyszukiwania prezentowane są dla dłuższego czasu – aż 16 miesięcy, w miejsce dotychczasowych 3 !

Po wejściu w raport widzimy, że zakres prezentowanych danych nie uległ zmianie –  obejmuje wyświetlenia, kliknięcia, CTR oraz średnią pozycję dla frazy.

 

nowa search console i zakres danych wynoszący 16 miesięcy

Dane można filtrować

oraz porównywać

Ilość fraz w Search Console jest ograniczona do 999.

Stan indeksu

Drugi wykres prezentowany w Search Console Beta poświęcony jest analizie indeksowania witryny.

Po wejściu w raport znajdziemy w nim informacje o np. stronach z błędami (z podziałem na rodzaj błędów), ilość wykluczonych stron z indeksu itp.

Ulepszenia

Trzeci, ostatni wykres, we wszystkich domenach, które widzę, pokazuje „pustkę” (możliwe, że domeny są zbyt dobre lub – Google jeszcze nie przesłało tam danych)

Teraz trzeba poczekać na migrację pozostałych funkcjonalności Search Console ze starego narzędzia. Z tego powodu Google zachęca do odwiedzania starej wersji Search Console

Nadal jednak zalecamy okresowe odwiedzanie Search Console w celu monitorowania witryny lub w przypadku wykonania działań, których Search Console może nie wykryć ani nie przewidzieć – na przykład uruchomienia nowej sekcji witryny, przełączenia domen czy usunięcia stron.

Zobaczymy, jak będzie postępowała migracja do nowego interfejsu – oraz, jakie zmiany nam jeszcze zafunduje Google przy tej okazji.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii