28 stycznia 2011
Wyszukiwarka Google

Bardzo często ostatnimi czasy pojawiają się pytania w Sieci o przyczynę braku zaindeksowania przez Google strony głównej strony internetowej. Nierzadko jest to już istniejący do dłuższego czasu sklep/serwis, posiadający w indeksie (site) sporo zaindeksowanych stron – aż tu nagle wypada z niego strona główna. Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyna takiej sytuacji jest bardzo prozaiczna. W każdym z analizowanych przypadków strona nie posiadała ustawionego przekierowania 301 z domeny np. BEZ www na Z www. Skupiamy się na optymalizacji strony, linkowaniu wewnętrznym – a zapominamy o takich rzeczach, jak wskazanie Google – przez odpowiedni zapis w pliku .htacess oraz w Narzędziach Google dla Webmasterów – jak przeglądarka ma nam zaindeksować witrynę – np. BEZ www.
Przyczyna zdiagnozowana i sprawdzona na kilku przypadkach.
Jeżeli znacie jednak jakiś inny powód wystąpienia opisanej powyżej sytuacji, proszę, jak zawsze, o komentarz :).

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  lami 9 lutego 2011, 20:35

  “W każdym z analizowanych przypadków strona nie posiadała ustawionego przekierowania 301 z domeny np. BEZ www na Z www.”

  Tak dla prawie zupełnego laika: gdzie można to sprawdzić – czy posiada czy nie posiada – a w razie czego jak to zmienić “krok po kroku”. Dzięki:)

  Seo-Profi 9 lutego 2011, 22:46

  Można to sprawdzić w taki sposób:
  a) wpisujemy adres strony: http://www.adres.pl, ENTER – i patrzymy, czy adres nie zmienił się na adres.pl, czy został http://www.adres.pl
  b) i odwrotnie: wpisujemy adres.pl i patrzymy, co się stanie
  Poprawnie ustawione przekierowanie 301 da w obu przypadkach TEN SAM WYNIK. Jeżeli po wykonaniu kroku a) mamy http://www.adres.pl a po b) – adres.pl – znaczy, że musimy zrobić “porządek”
  Jak ustawić przekierowanie? Sporo jest tego w sieci, proszę wpisać “jak ustawić przekierowanie 301” – inni już to bardzo dokładnie opisali, nie ma co ich kopiować :)
  Zaleca się też ustawić w Narzędziach Google dla Webmasterów właściwy format adresu – o ile przekierowanie 301 jest dla (chyba) wszystkich wyszukiwarek, o tyle Narzędzia są tylko dla Google :) – a skoro Google ma ponad 90% rynku, warto posłuchać ich Wytycznych i “odwiedzić” odpowiednią zakładkę w Narzędziach.

  Dominik 26 października 2017, 18:36

  A jest jeszcze jakaś inna opcja, że nie ma tylko domeny głównej w indeksie google, a inne podstrony się znajdują?

  Sebastian Miśniakiewicz 1 listopada 2017, 9:21

  Bez adresu strony trudno powiedzieć :) – ale dodałbym np. jeszcze błędnie wdrożony tag kanoniczny, blokady w robots.txt, błedy w sekcji meta (robots ) – to tak na szybko.
  Podanie adresu ułatwiłoby diagnozę :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii