Wyszukiwarka Google
28 stycznia 2011

Bardzo często ostatnimi czasy pojawiają się pytania w Sieci o przyczynę braku zaindeksowania przez Google strony głównej strony internetowej. Nierzadko jest to już istniejący do dłuższego czasu sklep/serwis, posiadający w indeksie (site) sporo zaindeksowanych stron – aż tu nagle wypada z niego strona główna. Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyna takiej sytuacji jest bardzo prozaiczna. W każdym z analizowanych przypadków strona nie posiadała ustawionego przekierowania 301 z domeny np. BEZ www na Z www. Skupiamy się na optymalizacji strony, linkowaniu wewnętrznym – a zapominamy o takich rzeczach, jak wskazanie Google – przez odpowiedni zapis w pliku .htacess oraz w Narzędziach Google dla Webmasterów – jak przeglądarka ma nam zaindeksować witrynę – np. BEZ www.
Przyczyna zdiagnozowana i sprawdzona na kilku przypadkach.
Jeżeli znacie jednak jakiś inny powód wystąpienia opisanej powyżej sytuacji, proszę, jak zawsze, o komentarz :).

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

lami 9 lutego 2011, 20:35

„W każdym z analizowanych przypadków strona nie posiadała ustawionego przekierowania 301 z domeny np. BEZ www na Z www.”

Tak dla prawie zupełnego laika: gdzie można to sprawdzić – czy posiada czy nie posiada – a w razie czego jak to zmienić „krok po kroku”. Dzięki:)

Seo-Profi 9 lutego 2011, 22:46

Można to sprawdzić w taki sposób:
a) wpisujemy adres strony: http://www.adres.pl, ENTER – i patrzymy, czy adres nie zmienił się na adres.pl, czy został http://www.adres.pl
b) i odwrotnie: wpisujemy adres.pl i patrzymy, co się stanie
Poprawnie ustawione przekierowanie 301 da w obu przypadkach TEN SAM WYNIK. Jeżeli po wykonaniu kroku a) mamy http://www.adres.pl a po b) – adres.pl – znaczy, że musimy zrobić „porządek”
Jak ustawić przekierowanie? Sporo jest tego w sieci, proszę wpisać „jak ustawić przekierowanie 301” – inni już to bardzo dokładnie opisali, nie ma co ich kopiować :)
Zaleca się też ustawić w Narzędziach Google dla Webmasterów właściwy format adresu – o ile przekierowanie 301 jest dla (chyba) wszystkich wyszukiwarek, o tyle Narzędzia są tylko dla Google :) – a skoro Google ma ponad 90% rynku, warto posłuchać ich Wytycznych i „odwiedzić” odpowiednią zakładkę w Narzędziach.

Dominik 26 października 2017, 18:36

A jest jeszcze jakaś inna opcja, że nie ma tylko domeny głównej w indeksie google, a inne podstrony się znajdują?

Sebastian Miśniakiewicz 1 listopada 2017, 9:21

Bez adresu strony trudno powiedzieć :) – ale dodałbym np. jeszcze błędnie wdrożony tag kanoniczny, blokady w robots.txt, błedy w sekcji meta (robots ) – to tak na szybko.
Podanie adresu ułatwiłoby diagnozę :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii