Optymalizacja stron

Problem z instalacją Googla Tag Managera w sklepie ClickShop

error, bugCoraz większą uwagę zaczynamy poświęcać w końcu nie pozycjom, ale konwersjom – czym w przypadku sklepów internetowych są głównie zakupy. Aby zwiększyć współczynnik konwersji poprawiamy Google Analytics, który w swojej podstawowej postaci zawiera wiele niedociągnięć. Coraz poparniejszy zatem staje się Google Tag Manager, który pozwala robić to w sposób prosty, bez konieczności ciągłego “proszenia webmasterów” o podmianę kodu śledzącego – ot, wgrywany tylko raz kontener i … po sprawie.

Nie zawsze jednak jest to takie proste, o czym przekonałem się ostatnio.

Instalacja GTM polega na wklejeniu w kod źródłowy strony dwóch fragmentów kodu – jednego w sekcję head, drugiego – w body,zaraz na początku.

ClickShop umożliwia wykonanie pierwszego kroku, ale przy drugim użytkownik staje przed “ścianą” – może wkleić w Integracjach kod TYLKO na koniec body. Na stronie pomocy pracownik Home.pl przyznaje, że Google rekomenduje coś innego

faktycznie kod jest rekomendowany do wstawienia na początku sekcji <body>narzędzia.

to jednak zaraz dodaje, że

ale z tego co piszą w sieci, umieszczenie go przed zamknięciem nie powinno wpłynąć na działanie

Na szczęście jest możliwość wejścia w zaawansowaną edycję i dodanie Google Tag Managera tam, gdzie powinien być, co powinno rozwiązać sprawę.

Czy aby jednak na pewno?

Dzisiaj spotkałem się z sytuację, w której kod kontenera rozwala stronę. I nie chodzi o to, że kod był wklejany w złe miejsce (np. w środek innego skryptu). Nic z tych rzeczy – problemem okazał się być …. komentarz

<!– End Google Tag Manager (noscript) —>

który znajdował się na końcu kodu.

Tak, dobrze napisałem – problemem było coś, co w żadnym wypadku nie powinno przeszkodzić w implementacji GTM.

Usunięcie komentarza spowodowało, że sklep zaczął na nowo działać – no a kod pozostał tam, gdzie powinien był być od samego początku :)

Ewidentnie w skrypcie jest jakiś błąd, który komentarz interpretuje nie tak, jak trzeba (dodam, że użycie znacznika {literal} nie pomogło).

PS

Zastanawiam się kiedy ClockShop w końcu umożliwi w Integracjach własnych dopisywanie kodu NA POCZĄTKU body ….

 

autor 1444 artykułów opublikowanych na blogu

Jako właściciel firmy SEOProfi pomagam zwiększać ruch na portalach tematycznych, generować większą sprzedaż w sklepach internetowych oraz pozyskiwać zapytania od nowych klientów ze stron firmowych.

Bloga, którego czytasz,  założyłem w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Ekspert pomagam rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *