8 czerwca 2017 | Aktualizacja: 11 kwietnia 2020
Branża SEO
umowa
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Brak rzetelnego realizowania umowy przez firmę SEO skończyć się może zatem dla niej tak, że nie tylko przegra, ale dodatkowo poniesie koszty procesu i biegłych. Dlatego zachęcam wszystkich tych, którzy mieli to “szczęście” trafić na “specjalistów”, do walczenia o swoje i nie tracenia rezonu na słowo “sąd”, jakim to słowem nierzetelne firmy często próbują wymusić na swoich ofiarach zapłatę wynagrodzenia za swoje “usługi”.

Dzisiejszym wpisem chciałbym zwrócić uwagę na pewnego rodzaju zapisy w umowach z firmami SEO, które niby pokazują co jest robione, ale …. niekoniecznie musi zostać wykonane.

Zakręcone?

Niekoniecznie – popatrzmy na taki zapis:

Pozycjonowanie strony może obejmować w szczególności poniższe prace

Użyte w umowie słowo “może” powoduje, że Klient nie może mieć pewności, że prace przy umowie, wyszczególnione najczęściej w formie listy czy punktów, będą wykonywane.

Jeżeli rozliczenie za usługi SEO oparte jest na tzw. efekt, to Klient nie ponosi kosztów, dopóki strona nie znajdzie się pod ustalone frazy w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania (abstrahuję od szkodliwości tej umowy, o czym pisałem już w 2014 roku). Co innego jednak w sytuacji, gdy Klient podpisuje umowę abonamentową.

Optymalizacja i pozycjonowanie serwisu to specyficzne działania – strona może rankować na 1 miejscu w wynikach wyszukiwania pod frazę, która nie występuje na tej stronie. Na jej pozycję w wyszukiwarce wpływa wiele czynników – wiek domeny, treści na stronie – a także i konkurencja. Firma SEO powinna zatem odpowiednio dobierać pracę tak, aby dążyć do uzyskania określonego w umowie efektu, co sprawia, że kwestie związane z promocją strony w Google mogą wyglądać różnie.

Wspomniany zapis sprawia, że w rozmowie z firmą SEO Klient stoi na straconej pozycji – będąc niejednokrotnie niezaznajomionym z kwestiami SEO liczy, że jej ramach umowy firma będzie wykonywała prace, takie jak np. optymalizacja strony pod Google; prace, które wcale nie muszą być wykonywane.

Zapis “Pozycjonowanie strony może obejmować w szczególności poniższe prace” jest niebezpieczny zwłaszcza wtedy, jak w umowa zawarta jest na czas określony. W takim przypadku nie można jej bezkarnie rozwiązać wcześniej niż 12 czy nawet 24 miesiące od momentu podpisania – ponieważ wcześniejsze rozwiązanie wiąże się z zapłatą abonamentu w wysokości iloczynu kwoty wskazanej w umowie oraz ilości miesięcy, jaka pozostała do jej końca.

W miarę upływu lat zauważyłem tutaj pewną prawidłowość – im firma SEO mniej robi, im wsparcie dla jej Klienta stoi na niższym poziomie, tym mocniej walczy o zapłatę kary umownej, a niektóre firmy posuwają się nawet do straszenia sądemjak opisywanym kiedyś przeze mnie przypadku, gdzie “specjalista” wpędził stronę w filtr ręczny.

W opisanej we wpisie sytuacji dzięki opinii prawnej, którą udało się pozyskać, Klient rozwiązał umowę bez zapłacenia wskazanej w niej kary. A firma SEO nie zdecydowała się na wytoczenie sprawy sądowej.

Nierzetelna firma SEO pozywa Klienta, który nie chce zapłacić kary

Co jednak w sytuacji, gdy nierzetelna firma SEO zdecyduje się jednak pozwać swojego Klienta za to, że miał “czelność” nie zapłacić “kary”?

Osoby, które mają sporną sytuację, a dodatkowo firma straszy je pozwem, chciałbym trochę uspokoić – jeżeli firma SEO zdecyduje się już pozwać swojego Klienta za niepłacenie, nawet mając w umowie zapis

Pozycjonowanie strony może obejmować w szczególności poniższe prace

będzie musiała w sądzie uzasadnić swoje żądania – że faktycznie należy się jej kwota za wykonaną pracę.

A to nie jest już takie proste – zwłaszcza, gdy umowa nie była realizowana zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, gdzie np. Klient naciskał na prace zgodne ze Wskazówkami Google dla Webmasterów, a firma SEO w umowie pisze o zapleczu. W takiej sytuacji Sąd z reguły powoła biegłego, którego koszt (parę kilka tysięcy złotych) ponieść będzie musiała strona pozywająca (jak i oczywiście opłaty sądowe związane z wytoczeniem sprawy); a następnie pozywający, czyli firma SEO, będzie musiał wykazać, że pozwany, czyli Klient, nie miał racji, nie chcąc płacić kary umownej.

Chcesz abym sprawdził umowę z frimą SEO?

Tak, proszę o kontakt >>

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii