8 lutego 2012 | Aktualizacja: 12 września 2021
Branża SEO

Groupon w Polsce jest bardzo popularny (zresztą nie tylko u nas :). Sporo osób z niego korzysta, ponieważ można często wręcz za darmo skorzystać z usługi, za którą normalnie musielibyśmy znacznie zapłacić. Oczywiście zdarzają się już coraz częściej sytuacje, gdzie ktoś sztucznie zawyża ceny, aby potem obniżając je …  zarobić więcej na osobach, które zdecydują się na skorzystanie z kuponu. Dla mnie to jawne oszustko – jak oferowanie czegoś “gratis” – a w rzeczywistości kazanie Klientowi za to płacić. Ale to inna historia, nie o tym chcę tutaj pisać.

W związku z duża popularnością Internetu, także i niektóre osoby zajmujące się SEO postanawiają skorzystać z tego sposobu dotarcia do Klienta. Już kilka razy widziałem oferty na pozycjonowanie stron i … muszę przyznać, że jestem lekko zniesmaczony. Dlaczego?

Jestem w stanie zrozumieć kobietę, która korzysta z kuponu na Groupona na wizytę do fryzjera – zamiast 80 zł zapłaci 20 zł. Albo mężczyznę, który za wyczyszczenie i przegląd klimatyzacji zamiast 200 zł zapłaci 40. Jednak “wrzucanie do jednego koszyka” z takimi usługami usług SEO jest co najmniej nie na miejscu – z prostej przyczyny.

Fryzjer, serwisant samochodowy – to usługi, z których korzystamy cały czas. Co miesiąc/dwa musimy udać się “podciąć grzywkę”, co rok/dwa – wyczyścić klimatyzację w samochodzie – zwłaszcza, jak mamy małe dzieci cierpiące na alergię.

A pozycjonowanie wykonuje się … jeden raz. Tzn. każda firma SEO musi wyjść z założenia, że Klient, który do niej trafia jest Klientem “na dobre i na złe” – bardziej “na dobre”. Oferowanie takiemu Klientowi np. pół rocznego pozycjonowania za np. 299 złotych oznacza, że firma musi przez pół roku co miesiąc za 49 zł wykonać następujące czynności:

 • wykonać audyt strony sugerując wprowadzenie poprawek, które mają na celu uczynienie strony bardziej przyjazną
 • spotkać się kilka razy z Klientem
 • porozmawiać/pomailować (chociaż raz w miesiącu, jeżeli chce go przekonać potem do wykupienia pełnopłatnej obsługi)
 • wystawić fakturę 6x w ciągu roku i wysłać ją Pocztą (no chyba, że Klient wyraził zgodę na otrzymywanie jej emailem)
To wszystko generuje koszty. A są to tylko prace biurowe. gdzie zdobywanie linków poprzez np. katalogowanie? Co z zapleczem – zbudowaniem, utrzymaniem i rozwijaniem? Co z opłacaniem domen, serwerów itp? Albo ktoś tego nie robi, albo ma nadmiar punktów z SWLi i nie wie, co z nimi zrobić.
Popatrzmy się na przykład, który jako pierwszy wpadł mi “w oko”:
Pozycjonowanie w Grouponie - czy warto?
Nie wierzę, aby ktoś za 299 zł w skali pół roku inwestował 4201 zł licząc, że Klient potem będzie płacić mu potem … 20x więcej. Wiele osób, które znam, z Groupona korzysta tylko po to, aby “złapać okazje”. Oznacza to, że firmy, z których usług korzystają, nie znajdą w tej osobie stałego Klienta, ba, tym bardziej nie znajdą w niej tzw. “ambasadora firmy” – czyli osoby, która będzie aktywnie zachęcać innych do skorzystania z usług danej firmy. Biznes to biznes, obowiązuje w nim prosta zasada – nie ma nic za darmo.
Ok – ktoś powie, że w tej kwocie jest zysk firmy, zatem tak naprawdę nie inwestuje ona różnicy, tylko część. No dobrze – niech to będzie nawet połowa tej kwoty, nawet “tylko 2000 zł. Sprzedając 100 kuponów firma “wyrzuca w błoto” 200.000 zł – bez sensu, prawda?
Moje zdanie na temat pozycjonowania na Grouponie?  Jak dla mnie jest to tylko pozyskanie Klienta i “przeczekanie” do następnego półrocza – a w tym czasie “jedynie” wystawianie faktur – tych drobnych, ale jednak faktur. Należy przy tym pamiętać, że z tych 299 zł trzeba jeszcze 50 % “odpalić” Grouponowi
Pozycjonowanie w Grouponie? Moje zdanie? Jestem na nie.
PS Na koniec poszukałem jeszcze raz jakiś ofert na SEO  i znalazłem coś takiego. Roczne pozycjonowanie za 199 zł zamiast … 7380, zniżka …. 97% !!!!!!!!!!!!!!  
Albo ktoś nie potrafi kalkulować kosztów działalności firmy, albo zaoferuje frazy lokalne albo takie, które same wejdą w TOP10, a które jednocześnie Klientowi nic nie przyniosą – nie raz już widziałem oferty na coś, co nie przekłada się na ruch na stronie.
Dlaczego tak piszę? Odejmując prowizję Groupona otrzymujemy 99 zł za roczne pozycjonowanie, czyli 8,25 zł w skali miesiąca. Już nie wnikam, czy netto, czy brutto. Na wystawienie i wysyłkę faktury wystarczy, ale tylko na to. No comments.
Zniżka 93% za pozycjonowanie na Grouponie

Chcesz dowiedzieć, w jaki sposób wybrać dobrą firmę SEO, jak z nią później współpracować, w jaki sposób nadzorować jej pracę oraz jakich błędów jako Klient nie popełniać?

Pobierz zestaw bezpłatnych e-booków

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  marcin 8 lutego 2012, 15:29

  Nic innego jak odcinanie kuponów od fali surfujących w sieci drobnych przedsiębiorców. Przerażające (albo i nie zależnie od punktu patrzenia) jest to że na wspomnianym portalu obserwować można zjawisko znane z innej dużej strony zakupowej tzn. zakup impulsowy, brak weryfikacji. Identyczna oferta pojawiła się jakiś czas temu dot. wykonania strony www z gwiazdką taką że klient kupował usługę a nie produkt ;)

  Seo-Profi 8 lutego 2012, 19:52

  Możesz rozwinąć “usługę, a nie produkt”? Brzmi ciekawie :)

  Seo-Profi 8 lutego 2012, 20:28

  Świetny filmik. Jak się nie zna angielskiego dobry materiał na przyswojenie sobie przydatnego słownictwa – nie tylko z zakresu SEO :)

  ~ak47 8 lutego 2012, 23:59

  Sam pozycjonuje w firmie która taki grupon oferowała. Cały ten grupon to był fail teraz więcej pieprzenia z tymi ludźmi bo im się należy za 100zł :) tyle to warta jest optymalizacja na szybko bo na więcej nie ma po prostu czasu gdy ma się normalnych klientów.

  Zgred 9 lutego 2012, 10:12

  Znam to z każdej strony … ogólnie powiem że da się ;) tylko potem jest gorzej…

  Seo-Profi 9 lutego 2012, 10:18

  Wiesz, na pewno się da – pytanie tylko jakie są intencję. Rabat 97%, a tak naprawdę 98,5% – połowa idzie z tych 3% bowiem do Groupona – to nie jest biznesowe podejście…. Tym bardziej, że okres wynosi aż rok czasu.

  Zgred 9 lutego 2012, 11:15

  zapis o jednym dniu i finał :)

  Seo-Profi 9 lutego 2012, 11:37

  Zgred – masz na myśli sprawdzenie pozycji jeden raz na miesiąc, czy coś innego? Bo chyba nie to, że Klient np płacił przez rok w oparciu o jedno jedyne sprawdzenie pozycji?

  Zgred 9 lutego 2012, 12:00

  Gruponowa umowa polega na tym, że jest spełniona jak strona choć 1 dzień będzie w top10 – poczytaj warunki :)

  Seo-Profi 9 lutego 2012, 12:08

  No, taki zapis w moim odczuciu stricte wskazuje na to, ze firma pozycjonująca nie zamierza za bardzo angażować sie w promocję strony swojego Klienta.
  To tak, jak uzależnić wygranie konkursu strzeleckiego od tego, kto pierwszy trafi w środek tarczy.
  Bez sensu….

  marcin 9 lutego 2012, 16:09

  Zapis dotyczący usługi to smaczek skutkujący tym że klient nie otrzymuje strony www na wskazanym serwerze a jedynie redir na serwer wykonawcy. To wykonawca hostuje i modyfikuje stronę :) Było w ramach zagrywek firm i klienci się znaleźli.

  Mateusz@viper134 14 lutego 2012, 12:01

  Te firmy nic nie robią, mam przykład na dwóch firmach – dają bardzo proste frazy szczytem hipokryzji jest 3 miesięczny okres wypowiedzenia… naliczali opłaty za to co ja wypracowałem bo linków nie zdobyli anie jednego, optymalizacja brak poza linkiem w stopce i drobnej zmianie tytułu

  Rafał Mróz 20 lutego 2012, 16:09
  Seo-Profi 20 lutego 2012, 16:44

  A, to, to już swoją drogą :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii